Oslavy posledného dňa starého roka a príchodu nového roka si každý z nás môže predstavovať inak. Niekto týmto oslavám neprikladá veľkú váhu, iní s nadšením počas dňa pripravujú obložené chlebíčky, misy a rôzne jednohubky.
Niektorí oslavujú skôr doma v posteli pri sledovaní silvestrovského programu, druhí trávia posledné hodiny starého roka v obklopení priateľov či známych, na chatách či vyrážajú do ulíc.
Na Silvestra mali naši predkovia zaužívaných množstvo rôznych zvykov. Napríklad v posledný deň v roku sa pripravovala takmer rovnaká večera ako na Štedrý deň. Jediným rozdielom bolo, že sa mohlo jesť aj mäso.
V niektorých rodinách sa uskutočňovalo aj obradné umývanie a prezliekanie do čistých šiat. Noc, ktorá predchádzala Novému roku, mala podľa nich zvláštnu moc. Verilo sa, že čo sa v tú noc sníva, sa aj splní.
31. december bol taktiež dňom, keď sa muselo poriadne pozametať. Do nového roku sa malo vstúpiť s čistým štítom, aby ľudia mohli od začiatku robiť všetko čo najlepšie.
Najznámejšou novoročnou poverou bola tá, ktorá ľuďom pripomínala, že tento deň má vplyv na celý nasledujúci rok. Kvôli tomu sa všetci snažili vyhnúť hádkam a aj preto si priali navzájom všetko len to najlepšie.
Kto mal v tento deň pri sebe peniaze, nemal o ne podľa ľudovej tradície núdzu ani po celý ďalší rok. Za dobré znamenie sa považovalo, ak do domu na Nový rok vstúpila mladá žena či dieťa.
V prvý deň nového roka sa nikomu neodporúčalo jesť hydinu, teda presnejšie vôbec nič okrídlené. A to kvôli tomu, aby im v ďalšom roku neuletelo šťastie. Bravčové mäso na tanieri zas znamenalo blahobyt.
Naši predkovia kedysi verili, že pokiaľ počas prvého dňa nového roka vynesiete smeti, vynesiete s nimi zároveň aj šťastie z príbytku.
Novoročné búchanie ohňostrojov má tiež svojím spôsobom pôvod v starých tradíciách. Naši predkovia tak totiž vyháňali zlých duchov, ktorí najviac vyvádzali práve v období zimy. Búchacie guličky či iné petardy však vtedy nemali. Namiesto toho používali staré známe práskanie bičom.
Ako prví otvárajú fľaše šampanského na oslavu Nového roka obyvatelia tichomorského ostrova Samoa. U nich sa začína Nový rok 31. decembra o 11.00 hod. nášho času. Nasleduje Nový Zéland a Austrália.
Ohňostroj na nábreží austrálskeho Sydney je jedným z najsledovanejších a médiami najvysielanejších ohňostrojov sveta. Počas celého silvestrovského večera sa priamo na nábreží koná bohatý kultúrny a hudobný program, ktorý tradične vyvrcholí polnočným ohňostrojom.
O hodinu neskôr ako u nás oslavujú príchod Nového roku v Londýne. Zaujímavosťou je, že ohňostroj na nábreží Temžy je od roku 2014 spoplatnený. Napriek tomu sú lístky na sledovanie obrovskej pyrotechnickej šou každoročne beznádejne vypredané. Priamy prenos z týchto osláv je však možné sledovať po celom svete prostredníctvom vysielania televízie BBC.
Po Európe prichádza Nový rok na americký kontinent. Ako poslední tu oslavujú Nový rok obyvatelia Havajských ostrovov. Vtedy je u nás 11.00 hod. ráno prvého dňa v novom roku.
Prekvapí vás určite aj zaujímavosť, akú rýchlosť dokáže vyvinúť vystrelená zátka pri otváraní sektu. Pri otváraní fľaše so šampanským vystrelí korková zátka rýchlosťou až ohromných 40 km/h. Kto by sa chcel pred ňou ukryť do bezpečia, zrejme by musel mať nadľudské schopnosti, aby to stihol.
Na Slovensku mnohé mestá vrátane toho nášho polnočný ohňostroj zrušili a nahradili ho laserovou šou či iným sprievodným programom. Nech už budete Silvester a Nový rok oslavovať akokoľvek, nech je to v dobrej nálade, radostnej atmosfére a hlavne v zdraví.