Od nového roka oficiálne odzvonilo držaniu psov na reťazi, ktoré boli v takýchto krutých podmienkach často vystavené hladu, mrazu, bolesti a osamelosti. K prijatiu zákona pomohla aj kampaň Nie reťaziam pod vedením Slobody zvierat.
V rámci nej sa podarilo pod petíciu vyzbierať 97-tisíc podpisov, rozdať tisíce letákov a zaslať výzvy poslancom a poslankyniam Národnej rady SR. Čo všetko zahŕňa nový zákon?
V chovnom zariadení, ako napríklad byty, domy či dvory je od 1. januára 2022 zakázané chovať a držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie. Pre psov narodených po novom roku platí tento zákaz okamžite. Pre staršie zvieratá musia majitelia vytvoriť vhodné podmienky pre voľný pohyb do dvoch rokov.
„Ide o zákaz úväzu na akýkoľvek uväzovací prostriedok: lanko, motúz, drôt, čokoľvek, lebo ľudia sú vynachádzaví. Jednoducho, pes musí byť voľný. Toto platí pre psy narodené od 1. januára 2022,“ ozrejmila pre RTVS koordinátorka kampaní pre Slobodu zvierat Silvia Čaňová.
Výnimka platí pre nevyhnutné uviazanie pri ošetrovaní, kŕmení či čistení priestoru a tiež pre služobné psy. Majiteľom, ktorí zákon nedodržia, hrozí pokuta. Novinkou je aj zmena lehoty, po ktorej prechádza nájdený pes do vlastníctva obce. Z troch mesiacov sa skrátila na 45 dní.
Podľa Čaňovej musí človek už aj v súčasnosti denne púšťať psa z reťaze. Mnohí to nevedia. Hovorí to vyhláška. Problém bol v tom, že sa nedalo dokázať, že ich ľudia nepúšťajú. „Netreba to spájať len s osadami. Máme často takú skúsenosť, že pekný dom, drahé auto, udržiavaná záhrada a psík ako v stredoveku pri rozpadnutej búde na reťazi,“ doplnila.
Predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová verí, že zákon prinesie viac rozvahy a zodpovednosti. Zároveň dúfame, že rozviaže ruky regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a ochranárom, ktorí psom na reťaziach veľakrát nevedeli pomôcť.
Výnimky však platia pre pastierske či strážne psy, ktoré často trpia na reťazi v zlých podmienkach. Preto si Sloboda zvierat dáva za úlohu posvietiť najmä na tieto prípady.