Jeden a pol ročnú Dianku Jarašovú v októbri 2017 hospitalizovali v Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. Do nemocnice ju prijali pre dehydratáciu a dievčatko navyše trpelo hnačkami, bolesťami a teplotou.
Diagnostikovali jej akútnu gastroenteritídu a kolitídu infekčného pôvodu. Deň po hospitalizácii dostalo kŕče a prestalo dýchať, preto ho vrtuľníkom previezli do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Dievčatko sa im však zachrániť nepodarilo.
Matka zosnulého dievčatka tvrdí, že keď Dianka dostala kŕče a prestala dýchať, privolaný primár so službukonajúcou neatestovanou lekárkou nevedeli, čo sa deje. Podľa matky Dianku nadopovali diazepamom. Dievčatko bolo už predtým hospitalizované v nemocnici v Žiari nad Hronom na obštrukčnú bronchitídu. Galantský lekár napriek tomu nevykonal všetky potrebné zdravotné výkony.
„V Bratislave sa mi snažili ozrejmiť situáciu. Až tam som si uvedomila, čo sa v Galante stalo. Že mi Didku nechali umierať na rukách s tvrdením, veď len spinká, je unavená. Ale ona mi celý ten deň upadala do kómy,“ povedala pre cas.sk Jana Jarašová.
Pochybenie nemocnice v Galante najskôr potvrdil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a v súčasnosti padlo obvinenie primára pediatrie Miroslava I., ktorý Dianku liečil. Vyšetrovateľka obvinila v danom prípade konkrétnu osobu, ale vydané uznesenie zatiaľ nie je právoplatné. Preto zatiaľ polícia nemôže podávať ďalšie informácie.
Podľa vyšetrovateľky primár zanedbal hneď niekoľko vecí. V prvom rade neordinoval okamžité vykonanie odberu krvi na realizáciu ďalších laboratórnych vyšetrení. Následne nezabezpečil odber stolice a moču. Ďalej mal naordinovať okamžitú rehydratačnú liečbu, pretože vedel o opakovaných ťažkostiach maloletej, ktorými boli vracanie, hnačky a teplota do 38 °C. Ani to sa však nestalo.
Nemocnica stojí za svojím primárom, ktorý okamžite podal sťažnosť voči obvineniu. Hovorca nemocnice Tomáš Kráľ tvrdí, že zdravotníci v tomto prípade urobili maximum, aj keď to neviedlo k záchrane pacienta. Podľa hovorcu, žiaľ, ani enormné úsilie niekedy nevedie k vytúženej záchrane života.
Podporte článok zdieľaním.