27.07.2021, meniny má
19. februára 2021

ROZHOVOR: Lara je najsledovanejším psíkom z okolia Serede. Získala aj titul Slovenská Junior šampiónka krásy

ROZHOVOR: Lara je najsledovanejším psíkom z okolia Serede. Získala aj titul Slovenská Junior šampiónka krásy
Zdroj: ig lara_is_thecorgi
reklama

Influencerom na Instagrame sa môže stať ktokoľvek, dokonca aj psík. Rozkošná Lara a jej majiteľka Ivana sú nerozlučná dvojica, ktorá spolu najradšej trávi voľný čas v prírode. Nápad založiť Lare účet na Instagrame vznikol pred tromi rokmi. Odvtedy si získala pozornosť až 20-tisíc ľudí.

Dvojica pochádza zo Serede, no Lara bola importovaná z poľskej chovateľskej stanice. Ivana na svoju psiu kamarátku musela čakať až dva roky, keďže je plemeno Welsh Corgi Pembroke veľmi vzácne. Je to jej jediný psík, a preto sa ju snaží brať so sebou všade, kde sa len dá.

Žili spolu istý čas aj v Holandsku a po návrate na Slovensko dosiahli mnoho úspechov na psích výstavách. Lara sa môže pýšiť titulom Slovenská Junior Šampiónka krásy a v budúcnosti plánuje dokončiť aj titul Slovenského Šampióna krásy.

Nezabudnite Larine dobrodružstvá sledovať na jej Instagrame, kde nájdete stovky roztomilých fotiek a videí. Prednedávnom Ivana založila aj YouTube kanál, v ktorom hviezdi práve jej štvornohá parťáčka.

V rozhovore sa dočítate:

  • Ako vznikol nápad založiť Lare Instagram?
  • Čím je Lara charakteristická?
  • Ako prebieha príprava na výstavu psov?
  • Ako vyzerá Larin tréning?
  • Koľko pohybu potrebuje?
  • Čo by mali ľudia vedieť o plemene corgi?

Čo ťa priviedlo k tomu založiť Lare Instagram?

V čase, keď som ešte žila v Holandsku, spoznala som niekoľko psíčkarov, ktorí viedli svojim psíkom instagramový profil. Preto bolo vtedy pre mňa prirodzené vytvoriť jej účet, kde by som zdieľala len jej fotky. Navyše, keď si domov prinesiete svoje vytúžené šteniatko po dvoch rokoch čakania, tak zrazu máte plný mobil jeho fotiek, ktoré máte chuť ukázať celému svetu. Larin profil vznikol v marci roku 2018 a v deň, keď som pridala prvý príspevok, som jej zo srandy povedala, že sa z nej stane influencerka. Vtedy som ešte netušila, že ma to tak chytí a že to dotiahneme takto ďaleko.

Lara má na Instagrame skoro 20-tisíc sledovateľov. Podľa čoho si vyberáš spoluprácu so značkami?

V podstate som ešte nikdy neoslovila žiadnu firmu kvôli spolupráci. Boli časy, keď som brala všetky ponuky do radu, či už išlo o hračky, oblečenie, doplnky, pelechy alebo pamlsky. Vtedy išlo väčšinou o jednorazovú spoluprácu, kedy mi bol zaslaný produkt na skúšku, výmenou za fotorecenziu uverejnenú na Larinom profile. Teraz už robíme menej jednorazových spoluprác, keďže máme pár dlhodobých, ktoré nám fungujú naozaj perfektne. S naším príchodom na Slovensko som sa skôr začala zaujímať o to, ako pomôcť menším slovenským a českým firmám zviditeľniť sa na internete. Často robím neplatené recenzie produktov, ktoré používame, a tak nejak si nás aj tie firmy nájdu. Nikdy by som nepropagovala niečo, čomu sama neverím a nepoužívam.

Zdroj: Ivana Dobranská

Čím ťa zaujalo práve plemeno Welsh Corgi Pembroke, keď si naň bola ochotná čakať v poradovníku dva roky?

Popravde, toto bola láska na prvý pohľad. Ešte niekedy v roku 2015, keď som čakala v Amsterdame na električku, ku mne pribehlo šteniatko corgiho a začalo mi hrýzť šnúrky na topánkach. Dala som sa do reči s jeho majiteľom a ešte v ten deň som si začala hľadať chovateľské stanice, ktoré momentálne majú šteniatka. Bohužiaľ, corgi je tak málopočetné plemeno, že na to šteniatko si naozaj niekedy ľudia musia počkať pár rokov. Mne sa dokonca nepodarilo zohnať šteniatko ani na Slovensku, ani v Holandsku, preto som si Laru nakoniec importovala z Poľska.

Ako by si Laru charakterizovala?  Ktoré činnosti má najradšej?

Usmiata, oddaná, priateľská, sebavedomá a musí byť vždy tam, kde sa niečo deje. Svojou povahou si vždy získa srdce každého, kto ju spozná. Najradšej má jedlo a všetky činnosti, ktoré jedlo zahŕňajú, preto s ňou veľmi rada trénujem aport alebo ju učím nové triky. Okrem toho sa rada váľa v snehu, naháňa so svojimi štvornohými kamošmi alebo obhrýza paličky a šišky, ktoré vonku nájde.

Na výstavy psov si vďaka svojim rodičom chodila už od detstva, môžeš nám o tom povedať viac?

Je to tak. Moji rodičia mali kedysi chovateľskú stanicu bordeauxských dôg a ako dieťa som trávila skoro každý druhý víkend na výstave psov. S našimi psíkmi sme pochodili celú Európu a musím povedať, že sú to časy, na ktoré veľmi rada dodnes spomínam.

Ako vyzerá príprava na výstavu a aké kritériá musí psík spĺňať?

Základom je poslušnosť. Hoci je to výstava krásy, 80 percent úspechu je v predvedení. Musí tam byť súhra handlera a vystavovaného psíka. Výstavný postoj na stolíku, pohyb v pokluse, ukázanie zúbkov, to všetko treba trénovať už od šteniatka. Čo sa týka vzhľadu, psík musí spĺňať stanovený štandard plemena, nesmie mať žiadne očividné vady exteriéru, takisto sa posudzuje aj vyrovnanosť povahy. Kúpanie a česanie deň pred výstavou sú už potom len čerešničkou na torte.

Lare sa podarilo získať titul Slovenská Junior Šampiónka krásy. Aký to bol pocit?

Bol to super pocit, naozaj som si vtedy povedala, že všetka tá námaha stála za to.

Zdroj: Ivana Dobranská

Tento rok ste mali v pláne dokončiť Slovenského šampióna krásy, no prekazila to súčasná situácia. Máte v pláne cestovať aj na výstavy vo svete?

Momentálne je situácia s výstavami všade vo svete rovnaká. Výstavná sezóna je kvôli zákazu zhromažďovania v nedohľadne, a preto sa nedá priveľmi plánovať. Určite by som chcela dokončiť už začatý titul Šampióna krásy Slovenska a časom uvidíme.

Aké náročné je s Larou trénovať a koľko pohybu potrebuje?

Lara je veľmi rozumný psík, preto učenie sa nových povelov zvláda ľavou zadnou a má neskutočnú radosť z tréningov. Nie som zástankyňou dlhých a únavných tréningov, ale základná poslušnosť sa dá odtrénovať v obývačke za desať minút. Pri takom krátkom čase je tréning oveľa efektívnejší, keďže psík sa nestihne nudiť a ak s ním pracujeme každý deň, tak nezabudne všetko tak, ako pri tréningoch jedenkrát týždenne. Čo sa týka pohybu, denne strávime približne jednu až dve hodiny na prechádzkach a cez víkendy sa vždy snažím vymyslieť nejaký dlhší výlet v prírode. Rada by som niekedy zorganizovala hromadné venčenie, tak, ak by mal niekto záujem, nech sa mi ozve cez Instagram.

Corgiho si obľúbili aj mnohé známe osobnosti, ako napríklad kráľovná Alžbeta II. Čo by si odkázala ľuďom, ktorí majú o toto plemeno záujem?

Predtým, než sa rozhodnete pre corgiho, treba myslieť na to, že corgi, hoci je hravý a priateľský, je stále pracovné pastierske plemeno, ktoré potrebuje naozaj veľa pozornosti a pohybu. V minulosti bol vďaka svojmu vzrastu a obratnosti využívaný hlavne na pasenie dobytku. „Novodobý“ corgi ťažko zvláda odlúčenie od svojich „ovečiek“, teda od svojej rodiny, preto neodporúčam corgiho pre pracovne vyťažených ľudí.

Veľa ľudí je prekvapených, ako veľmi corgi pĺzne. Stačí si zadať na google „corgi shedding“ a naozaj si to dobre premyslieť, lebo tie fotky majú síce pobaviť, ale sú stopercentným obrazom reality života s corgim. Každopádne, ak sa už pre toto plemeno rozhodnete, vedzte, že získate úžasného kamaráta, ktorý pre vás spraví všetko. Hlavne, ak držíte v ruke jeho obľúbenú maškrtku.

Zdroj: Ivana Dobranská

Zdroj: Ivana Dobranská

Páčil sa vám rozhovor? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Ivana Dobranská
Zdieľať na Facebooku