23.11.2024, meniny má
17. septembra 2022

ROZHOVOR: Seredčanka Nina môže byť inšpiráciou pre mnoho ľudí. Do nášho mesta priniesla pestovateľstvo izbových rastlín. Prečítajte si o živom umení a jeho tvorkyni

ROZHOVOR: Seredčanka Nina môže byť inšpiráciou pre mnoho ľudí. Do nášho mesta priniesla pestovateľstvo izbových rastlín. Prečítajte si o živom umení a jeho tvorkyni
Zdroj: Dominika Beličková
reklama

Sme veľmi radi, že práve v našom meste žije množstvo mladých ľudí, ktorí majú odvahu venovať sa tomu, čo ich skutočne baví. Seredčanka Nina môže byť inšpiráciou pre mnohých z nás. Do nášho mesta priniesla živé umenie a utvrdila nás v tom, že pestovateľstvo izbových rastlín nie je vôbec jednoduché.

Nejeden kreatívny človek nám dá za pravdu, ak povieme, že jedným z dôležitých aspektov, ktoré tvorcu rozvíja, je práve tvorivé prostredie, ktoré si okolo seba vytvára. Ak sa človek venuje tvorivej činnosti, veľmi rád vyhľadáva  ľudí, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a inšpiráciu nachádza naozaj hocikde, kam sa pozrie.

Rozvíjanie toho, čo nám ide, je skutočne zmysluplnejšie, ako nechávať svoj život plynúť a neskôr sa za ním otočiť s myšlienkou, že sme mohli mnoho vecí  urobiť inak a lepšie. Voľba nesprávneho zamestnania je jednou z  tých vecí, ktorá nám berie množstvo času a energie, ktorú by sme radšej využívali inak. Častokrát je to práve strach a nedostatok odvahy, ktoré nám bránia v šťastí.

Seredčanka Nina je inšpiratívnym príkladom

Nina sa rozhodla svoj život vziať do vlastných rúk, upustila od zamestnania, z ktorého nemala radosť, a svoje nadanie začala rozvíjať prostredníctvom rôznych tvorivých činností. Jednou z nich bola myšlienka pestovať izbové rastliny, z ktorej časom vznikol jej projekt Džungľa v byte.

reklama

Svojím princípom sa však líši od ostatných. Keď nám Nina povedala následovné riadky, možno ani netušila, že opísala aj samú seba.

Ako pestovateľka izbových rastlín nám prezradila, čo ju k pestovaniu priviedlo, poradila nám, ako sa správne starať o svoje izbové rastliny a podelila sa s mnohými užitočnými radami, ktoré sa rokmi naučila.

Ak máte vzťah k izbovým rastlinám alebo si v blízkej dobe plánujete nejakú zaobstarať, v tomto rozhovore nájdete  mnoho cenných informácií, ktoré vám môžu pomôcť. Okrem toho môžete spoznať človeka, ktorý do svojej tvorby a pestovateľstva dáva skutočne veľa energie a lásky.

„Každý môže robiť to, čo vy, ale nikto to nebude robiť tak, ako vy. Presne preto máte neobmedzené možnosti vytvoriť niečo výnimočné.“

V rozhovore sa dozviete:

  • Aká netypická inšpirácia priviedla Ninu ku konceptu Džungľa v byte?
  • Ako sa správne starať o izbové rastliny?
  • Ako vytvoriť optimálne podmienky pre rastliny?
  • Aké sú obľúbené rastliny Seredčanov?

Zdroj: Dominika Beličková

Povedz nám niečo o sebe. Čo rada robíš vo voľnom čase, aké sú tvoje záľuby, činnosti, pri ktorých sa cítiš najviac sama sebou?

Volám sa Nina. Medzi moje záľuby patrí práve to, čomu sa s láskou venujem – piercingy, tetovania alebo čas
strávený v dielni, kde tvorím z kože alebo dreva, z čoho následne vznikajú rôzne módne doplnky alebo dekorácie do domácností.

Okrem toho veľmi rada kreslím, čítam dobrodružné knihy, ale hlavne trávim čas na potulkách v prírode, ktorá ma zároveň priviedla k myšlienke porozumieť svetu rastlín o kus hlbšie.

Tvorivosť v tvojom živote je ako kyslík, dlho bez nej nevydržíš. Popísala by si nám, ako si sa k tvorbe dostala?

S týmto tvrdením sa naozaj dokonale stotožňujem. Pri tvorení sa cítim slobodne, nemusím plniť spoločenské konvencie, môžem prejaviť svoje pocity a vďaka podpore a spoluprácam aj v zahraničí verím, že v tom vidia zmysel aj iní.

Už od detstva mám blízko k tvorivej činnosti, inšpiratívnym ľudom a celkovo k umeniu. Tvorenie je mojou súčasťou a navyše rada prijímam nové výzvy, ktoré ma nútia vystúpiť z mojej komfortnej zóny a neustále sa vzdelávať.

Zdroj: Dominika Beličková

Džungľa v byte. Prečo práve izbové rastliny?

K tomuto konceptu ma inšpirovala práve moja prvá izbová rastlina prýštec (Euphorbia leuconeura). Doposiaľ prežila všetky ostatné izbovky, svojím vzhľadom ma vždy privedie myšlienkami na Madagaskar, odkiaľ pôvodom pochádza, a svojou nadmernou produkciou semien v období kvetu, ktoré doslova strieľa okolo seba, je jednou z najrozšírenejších rastlín.

Mimochodom, vďaka svojej nenáročnosti je naozaj ideálnou a určite aj zaujímavou sukulentnou rastlinkou pre každého začiatočníka.

Zdroj: Dominika Beličková

Každá izbová rastlina potrebuje individuálnu starostlivosť. Koľko druhov pestuješ a ktoré sú tvoje obľúbené?

V priebehu siedmich rokov som pestovala zatiaľ približne 300 druhov rôznych izbových rastlín. Momentálne som počet zredukovala takmer o polovicu, pretože ich zväčšujúci sa objem by nás čoskoro vysťahoval z bytu a v obmedzenom priestore bez vhodných podmienok by začali postupne chradnúť.

Rastlinky ale často obmieňam, skúšam a objavujem nepoznané. Medzi moje najobľúbenejšie druhy patria rôzne fikusy, áronovité rastliny, paprade a keďže seba považujem za „prelievača“, moje polievacie schopnosti oceňujú najmä hľuzovité rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia vyžadujú veľa vody.

Podľa čoho si ľudia väčšinou rastlinu vyberajú?

Rozhodujúci je podľa môjho názoru najmä vzhľad, celková kondícia rastliny a v neposlednom rade aj cena.

V druhom rade (pri skúsenejších pestovateľoch) ide hlavne o konkrétne druhy rastlín a ich požiadavky pre prosperitu v domácich podmienkach.

Zdroj: Dominika Beličková

Čo človek môže urobiť pre to, aby sa rastline v novej domácnosti darilo?

Základom úspešného pestovania je správny substrát a obal, v ktorom sa rozhodneme izbové rastliny pestovať. Ak sa neuchytí podzemná časť, nebude sa pochopiteľne dariť ani tej nadzemnej.

Veľmi dôležitá je tiež intenzita zalievania, hnojenie, presádzanie a umiestnenie, ktoré vyberáme, a pri náročnejších druhoch je kľúčová teplota a vlhkosť v miestnosti.

Existujú určité úrovne náročnosti pestovateľstva? Staráš sa aj o exotickejšie rastliny alebo mäsožravky?

Rôzne druhy, pôvodom z rôznych kútov sveta, si vyžadujú rôzne podmienky. Ak sa rozhodneme pre náročnejšie druhy, musíme rátať s vyššími nárokmi rastlín a vytvoriť im v našej domácnosti vhodné, čo možno najprirodzenejšie prostredie pre ich zdravý vývoj, zakoreňovanie alebo klíčenie.

Zameriavam sa predovšetkým na nenáročné izbové rastliny, ktoré nevyžadujú prisvecovanie špeciálnymi lampami alebo zvlhčovače vzduchu, ale určite sa v mojej zbierke nájdu aj exotickejšie druhy. Skúsenosti mám aj s mäsožravými rastlinami, ktoré napríklad potrebujú neustály postoj v dažďovej vode.

Zdroj: Dominika Beličková 

Rastlina potrebuje svoj priestor. Ako správne umiestniť rastlinu?

Univerzálne umiestnenie je na východnej strane (pre rast a príjem energie) a západnej strane (pre kvet a plody). Vhodné sú tiež miestnosti orientované na juh alebo kombinované (JV/JZ), kde je svetla najviac.

Menej vhodná je severná časť, svetla je tu z celého dňa najmenej, ale vcelku dobre ju znášajú naopak rastliny s nižšími nárokmi na svetlo (napr. zamiokulkas alebo lopatkovec).

Je potrebné vytvoriť rastline optimálne podmienky? Napr. teplota vzduchu, vlhkosť…

Pri zaobstarávaní nových izboviek by sme mali predovšetkým zvážiť všetky možnosti, či už časové alebo priestorové, ktoré im dokážeme poskytnúť, a vybrať si, ktoré sú tie pravé pre naše obydlie.

Nenáročné rastliny nereagujú prehnane na výkyvy teplôt či vlhkosť vzduchu, ale môžu nám to dať pocítiť pri preliatí/nedoliatí alebo pri výbere nevhodného substrátu.

Zábava prichádza s náročnejšími druhmi rastlín, pri ktorých môže byť problémov s pestovaním podstatne viac. V tomto prípade je už len na našich vedomostiach, aby sme zistili ich príčinu a v niektorých prípadoch ju riešili bezodkladne. Niektoré druhy totiž dokážu „odísť“ aj v priebehu jediného dňa.

Zdroj: Seredsity/Dominika Beličková

Zdroj: Dominika Beličková

V čom je pre teba táto práca výnimočná? Popíš nám ju z tvojej perspektívy.

Práca s rastlinami si vyžaduje predovšetkým trpezlivosť. Všetko chce svoj čas. Vďaka dlhoročnej praxi, ošetrovaniu napadnutých alebo nechcených rastlín a ich celkovému pozorovaniu mám pocit, že sa už v tejto oblasti dokážem zorientovať omnoho jednoduchšie ako na začiatku svojich pestovateľských počinov.

Aj keď ma, samozrejme, vždy dokáže prekvapiť niečo nové. Zorganizovala som už medzitým rôzne swapy (výmeny rastlín), pestovateľské poradenstvá, workshopy či realizácie projektov interiérových rastlín na pracoviskách a podľa spätnej väzby sa zeleň rozrastá aj u nových majiteľov, čo ma naozaj úprimne teší.

Aké druhy rastlín sú obľúbené u Seredčanov?

Seredčania obľubujú podľa výsledkov z poslednej akcie FLORA FEST, na ktorej sme sa zúčastnili aj my, predovšetkým monstery, rôzne ťahavé filodendrony a očarili ich tiež vodné rastlinky, riasoguľky.

Zdroj: Dominika Beličková

Čo by si chcela na záver rozhovoru odkázať našim čitateľom?

Nebojte sa začať. To je hlavný bod pestovateľského (alebo iného) úspechu. Nebojte sa zlyhať, práve to by malo byť súčasťou vášho rastu, ako robiť veci inak alebo ako zlyhať lepšie. Každý môže robiť to čo vy, ale nikto to nebude robiť tak, ako vy. Presne preto máte neobmedzené možnosti vytvoriť niečo výnimočné.

Sme veľmi radi, že Nina priviedla do nášho mesta pestovateľstvo izbových rastlín a svojimi poznatkami nám ho priblížila. Prajeme jej veľa ďalších úspechov v tvorbe a radosť zo všemožných druhov rastlín, ktoré jej neskutočne pristanú.

Vypestovať niečo tak veľké z malého odrezku alebo semienka je umenie samo o sebe. A keď sa spojí s hodnotami a dobrým srdcom pestovateľa, tak je jedinečné.

Zdroj: Dominika Beličková

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku