V Mestskom múzeu v Seredi je od mája vystavený vzácny secesný sekretár, ktorý bol v minulosti súčasťou pôvodného vybavenia Seredského kaštieľa. Z kaštieľa sa, žiaľ, nezachovalo veľa predmetov, preto je objavenie takýchto kúskov doslova malým sviatkom.
Masívny sekretár, ktorý sa datuje k prelomu 19. až 20. storočia, sa podarilo odkúpiť Občianskemu združeniu Vodný hrad pred piatimi rokmi. O jeho reštauráciu sa postaral Martin Šmigrovský.
Sekretár bol pôvodne uložený v mobiliári kaštieľa. Neskôr sa stal majetkom rodiny panského kočiša, odkiaľ putoval k ďalšiemu kupcovi. Ten pravdepodobne ani netušil, aká vzácnosť sa skrýva u neho doma. Od neho ho odkúpilo OZ Vodný hrad.
Skladá sa z dvoch častí: spodnej skrine s dvoma dvierkami a vrchného nadstavca. Bol vyhotovený z niekoľkých druhov dreva, konkrétne smreku, jedle a duba. Nádherný vzhľad dopĺňa masívna kamenná platňa z čierneho mramoru, z ktorej je vyrobená horná doska spodnej časti.
Jeho pôvod bližšie objasnil František Šmigrovský, ktorý je otcom reštaurátora Martina Šmigrovského. Poznať ho môžete aj ako autora repliky sochy legionára. Podľa neho sekretár môžeme zaradiť do slohotvorného obdobia secesie. Vyznačuje sa najmä svojou výtvarnosťou a ornamentálnosťou.
Umelci sa vo svojej tvorbe nebáli používať ani rozličné materiály, ktoré dielam dodávali nepopierateľnú estetickosť. Pre toto obdobie bolo taktiež charakteristická výroba nábytku na mieru.
Martinovi Šmigrovskému sa podarilo navrátiť pôvodný vzhľad sekretáru aj napriek tomu, že bol jeho stav nevyhovujúci. Kus historického nábytku bol napadnutý drevokazným hmyzom a na niektorých miestach bola laková vrstva zanesená depozitom, čo na jeho povrchu vytvorilo tmavé škvrny.
„Estetické hodnoty boli prítomné už pri navrhovaní a konštrukcii exponátu. Ako celok mal ulahodiť oku majiteľa pri každodennom používaní nábytku,“ opísal pre seredskenovinky.sk Šmigrovský.
Ako hovorí, dominantné boli zdobiace prvky vo forme florálneho ornamentu na dvierkach spodnej časti, rohoch stredného výklenku hornej časti a drobnejšie na čelách zásuviek spodnej časti.
Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Mestské múzeum v Seredi, určite si nenechajte ujsť ani ďalšie umelecké kusy histórie. Okrem sekretáru je tu vystavené aj zrkadlo približne z roku 1900, ktorého noeslohový rám patril taktiež do mobiliára kaštieľa.
Mestskému múzeu sa ho podarilo získať pred tromi rokmi a o reštauráciu plasticky členeného rámu s florálnou výzdobou a ornamentálnym nadstavcom sa postaral taktiež Martin Šmigrovský.