Základná škola Juraja Fándlyho v Seredi dokazuje svojimi neustálymi činnosťami, že titulom „Zelená škola“ sa môže pýšiť naozaj oprávnene. Svoje okolie si minulý rok spríjemnili náučnou komunitnou záhradou s bylinkami a trvalkami. Každoročne organizujú aj Vedecký jarmok a mnoho ďalších ekologických aktivít.
Vďaka grantovému programu Ekopolis by tu čoskoro mohol taktiež vyrásť ovocný sad, ktorý by bol dostupný aj pre verejnosť. Túto informáciu priniesla Zuzana Slahučková.
Nadácia Ekopolis podporuje projekty environmentálnej udržateľnosti už 26 rokov. Za ten čas nadobudli mnoho skúseností s manažovaním grantových programov. Ďalší ročník grantového programu Zelené oázy sa nesie v hesle Sadíme budúcnosť, čím chcú motivovať k výsadbe zelene pre zdravšie a krajšie prostredie.
ZŠ Juraja Fándlyho sa do projektu bez váhania zapojila aj v spolupráci s mestom Sereď, čím chce napĺňať odkaz katolíckeho kňaza Juraja Fándlyho, ktorý sa venoval aj ovocinárstvu.
„Naša škola sa už dlhé roky hrdí titulom Zelená škola a tento titul vôbec nie je jednoduché získať či obhájiť. Preto sme veľmi vďační za pozvanie k spolupráci na projekte Zmiešaný ovocný sad,“ povedala riaditeľka ZŠ Juraja Fándlyho Renáta Šidlíková.
Ovocným sadom plným jabloní, hrušiek, morúš či sliviek by sa mali možnosť prejsť nielen žiaci, ale aj obyvatelia Serede. Plody by sa rozprestierali približne na 500 metroch štvorcových. Brána by bola otvorená pre všetkých počas pracovných dní aj cez víkend.
V prípade úspechu projektu by sa na pomoc s výsadbou mohli dobrovoľníci pripravovať už v marci. O ovocnú záhradu by sa v prvom rade starali žiaci, no na výpomoc je pripravené aj samotné mesto.
Škola sa žiakom usiluje ukázať, koľko námahy stojí za výsadbou vlastných plodov. „Snažíme sa, aby naši žiaci chápali dôležitosť obrábania pôdy a preberali zodpovednosť za tvorbu svojho životného priestoru. Tešíme sa na ovocie rastúce doslova pred očami našich detí a že si takto ešte viac uvedomia, koľko práce, námahy a starostlivosti je za každým kúskom ovocia, ktoré zjedia,“ doplnila Renáta Šidlíková.
Súčasťou projektu je aj zber dažďovej vody zo strechy telocvične, ktorá by bola využitá na zalievanie mladých stromov. Voľný 300-metrový priestor pri multifunkčnom ihrisku by zas našiel využitie na sadbu vzácnych pestrofarebných burín.
Škole držíme palce a veríme, že sa odborná komisia rozhodne podporiť tento prínosný projekt. V ďalšom prípade budú vybrané minimálne ďalšie dva projekty, o ktorých rozhodne verejnosť v online hlasovaní.