Obecný úrad v obci Kajal, ktorá je od Serede vzdialená približne 14 kilometrov, sa môže pýšiť novou krásnou, ale najmä funkčnou ozdobou. Hlavný vchod do budovy skrášľujú slnečné hodiny, ktoré obci venoval jej šikovný obyvateľ Jozef Kolesík. Informáciu priniesla RTV Krea.
Nezištný dar je jedným z najstarších spôsobov merania času za pomoci rotácie Zeme, a tým spôsobeného zdanlivého pohybu Slnka po oblohe. Hodiny s číselníkom, kde čas ukazovala poloha tieňa hrotu, umiestneného v strede kruhového číselníka, sa objavili už v starovekom Grécku.
Autor diela Jozef Kolesík pracoval na Strednej odbornej technickej škole v Galante, ako majster odborného výcviku. Práve tu spoločne so svojimi žiakmi zostrojil svoje prvé slnečné hodiny.
„Hlavnou konštrukciou je pásová oceľ, ktorá je zaoblená presne do jedného metra a, samozrejme, aj tento polomer má pol metra. To ostatné je len ozdoba, funkčnou časťou je len ten kruh a polkruh. Potom je v strede tetiva, ktorá vrhá tieň na dané číslo. A takto to funguje celý deň,“ povedal pán Kolesík.
Slnečné hodiny, ktoré venoval obci Kajal, sú v poradí už jeho treťou konštrukciou tohto typu. Slnečné hodiny sú najpresnejšie počas jesennej a jarnej rovnodennosti, kedy je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu, a to 12 hodín.
„Bol som tu o ôsmej ráno, potom o deviatej, o jedenástej atď. Zapichol som si paličku a našiel som to správne miesto. Šípka musí byť na sever, pretože slniečko vychádza na východe, a teda križuje tú severnú os a na západe zapadá,“ doplnil pán Kolesík pre RTV Krea.
Ako ozrejmila starostka obce Kajal, pán Kolesík zavolal asi pred dvoma alebo troma týždňami s tým, že im chce venovať jedny slnečné hodiny. „Ja rád darujem veci a teším sa z toho, ak má niekto potešenie z môjho darčeka. Preto som ich daroval obci na pamiatku,“ uzavrel.
Je potešujúce, že sa medzi nami neustále nachádzajú zruční a šikovní ľudia, ktorí neváhajú priložiť ruku k zlepšeniu svojho okolia. Páčilo by sa Seredčanom zrealizovanie podobného nápadu aj v našom meste?