Seredský cukrovar prešiel počas svojej bohatej histórie mnohými zmenami, ktoré neustále posúvajú výrobu dopredu aj v súčasnosti. Firma sa k výrobe stavia so zodpovedným prístupom, a preto cukrovary už istý čas pristupujú k ekologickej produkcii. Pred začatím novej sezóny uviedli do prevádzky nový ekologický zdroj na výrobu tepla. Informáciu priniesol portál teraz.sk.
Cukrovar, ako ho poznáme dnes, prestal fungovať ako štátny podnik v roku 1990 a stal sa akciovou spoločnosťou. Cukor v Seredi sa však po prvýkrát začal vyrábať už v roku 1844 na mieste dnešných Kávovín. Výrobný proces je v súčasnosti takmer celý plne automatizovaný. Na ostatné práce cukrovar zamestnáva sezónnych zamestnancov. Viac zaujímavostí sa dozviete v našom predchádzajúcom článku.
Podľa Erika Vicenu, zástupcu generálneho riaditeľa dodávateľskej spoločnosti PPA Controll, a. s., sa produkcia cukru pomocou nového zdroja stane oveľa ekologickejšou. Do zefektívnenia výroby a ekológie bolo investovaných 6,7 milióna eur.
Stavba novej modernej teplárne sa začala už vo februári tohto roku. Podľa teraz.sk dodávateľ v priebehu niekoľkých mesiacov vybudoval aj regulačnú stanicu plynu, rozvody na dva zdroje paliva a ďalšie zariadenia, ktoré budú monitorovať bezpečnosť a ekologickosť prevádzky.
„Úspešne sme zvládli reštrukturalizačný proces v cukrovarníctve, táto investícia je rozhodujúcim míľnikom cukrovaru,“ dodal ešte v júni Adrián Šedivý, konateľ spoločnosti.
Nový ekologický zdroj znamená koniec využívania energie zo susediacej teplárne na hnedé uhlie. Napriek tomu, že je zemný plyn taktiež fosílnym palivom, pre životné prostredie predstavuje menšie zaťaženie než spaľovanie tuhého paliva. Zariadenia boli skolaudované v auguste a nová tepláreň je v prevádzke od tohto mesiaca.
Podľa Šedivého táto investícia otvára cukrovaru v Seredi okno do budúcnosti, je krokom k sebestačnosti Slovenska vo výrobe cukru a krokom k ekologickej výrobe cukru. Ekologická výroba zároveň prispeje k naplneniu ekologického záväzku SR dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v rámci EÚ do roku 2050.