Trnavský Johns Manville nám pootvoril brány do svojej výroby, aby sme vám mohli sprostredkovať tento zážitok. Na vlastné oči sme tak mohli vidieť celý proces výroby sklených vlákien.
Tento zážitok bol pre nás vzácny, nakoľko Johns Manville je významná svetová spoločnosť, ktorá len tak niekoho do zákulisia svojej výroby nevpustí. Vďaka nášmu článku si tak budete môcť pozrieť, ako to vyzerá vo výrobe, ktorá je pre náš región špecifická.
Spoločnosť Johns Manville, člen skupiny Berkshire Hathaway, je popredný výrobca a obchodník s prvotriednou kvalitou výrobkov pre izolácie budov, mechanické izolácie, komerčné strešné krytiny a izolácie striech, ako aj sklených vlákien pre širokú škálu ďalšieho priemyselného spracovania.
Vedeli ste, že Johns Manville Slovakia, a.s. má výrobné portfólio nadväzujúce na viac ako 50-ročnú tradíciu pôvodnej spoločnosti Skloplast, ktorá už od svojho vzniku patrila k najväčším zamestnávateľom v regióne?
V roku 2001 sa majoritným vlastníkom bývalého Skloplastu stala americká spoločnosť Johns Manville a v roku 2003 sa zmenil názov spoločnosti na Johns Manville Slovakia, a.s. Aj vďaka tomu máme v našom blízkom okolí svetového giganta, ktorý pre náš región vytvára približne 850 pracovných miest.
Zamestnávateľa Johns Manville možno poznáte aj vďaka vašim známym či rodinným príslušníkom, nakoľko v tejto firme pracuje aj niekoľko obyvateľov nášho mesta. Ak sa obzeráte po novej, stabilnej a dobre platenej práci, tak túto spoločnosť určite sledujte. Aktuálne voľné pracovné pozície nájdete na tomto odkaze.
Teraz sa však už poďte s nami pozrieť na miesta, kam je pre verejnosť nemožné sa dostať.
Mysleli sme, že sme v rámci našej práce videli už takmer všetko, no vidieť jedinečnú výrobu sklených vlákien od úplného začiatku až po finálny produkt pripravený na export, bolo naozaj zážitkom.
Závod v Trnave je jedným z najväčších závodov v rámci Johns Manville, pričom v ňom pracuje približne 850 zamestnancov. Vyrábajú sa tu sklené vlákna vo forme návinov, sekaného vlákna či družených návinov, ktoré sú ďalej spracovávané do výrobkov využívaných napríklad v dopravnom priemysle, v stavebníctve, v energetike, v infraštruktúre či v športovom odvetví.
Pre lepšiu predstavu – väčšina interiérových komponentov v automobiloch je vystužená práve sklenými vláknami. Taktiež množstvo dielov motora, časti karosérie a podvozku sú nahradené novými druhmi kompozitných materiálov, ktoré obsahujú sklené vlákna. Sklené vlákna sa s vysokou pravdepodobnosťou nachádzajú v každom výrobku z tvrdeného plastu okolo nás, ale aj v sadrokartónových doskách.
Úlohou sklených vlákien vo finálnom výrobku je dodať potrebnú pevnosť, tvarovú stálosť, predĺžiť životnosť tohto výrobku (tieto materiály nekorodujú) a znížiť jeho hmotnosť.
Vieme tak s istotou konštatovať, že sklené vlákna majú priamy pozitívny vplyv na znižovanie emisií CO2 a plnenie cieľov pre trvalú udržateľnosť.
Naša prehliadka začínala pri tavnom agregáte alebo „vani“, ako ju volajú v Johns Manville. V nej tavia vstupné suroviny pri vysokej teplote okolo 1400°C. Roztavené sklo ďalej tečie von z vane a je privádzané sústavou ramien k elektrickým pieckam, pri ktorých zamestnanci ťahajú a ochladzujú sklené vlákna.
Ako môžete vidieť na fotkách, roztavené sklo preteká cez tieto špeciálne pece a vďaka prudkému ochladeniu vodou z neho ostane niečo ako tenučký vlas, ktorý sa následne spája s tisíckami jemu podobných do jedného hrubého pramenca.
Tento pramenec je automaticky navedený do navíjačky. Najväčšou úlohou zamestnancov na tomto pracovisku je promptne riešiť všetky tzv. pretrhy, situácie, kedy je tok skla čiastočne prerušený alebo zhoršený.
Po tom, čo sme videli unikátny proces tavenia skla a jeho následnej premeny na sklené vlákna, sme sa boli pozrieť na proces navíjania. To, čo môžete vidieť na fotke, sú takzvané náviny alebo rovingy.
Všetky náviny musia pracovníci v dolnej ťahárni vybrať z navíjačiek a zavesiť na tzv. „stromčeky“, ktoré sú súčasťou systému automatizovanej dopravy. Potom všetky putujú do veľkokapacitných sušiacich zariadení.
Musíme podotknúť, že ide o náročnejšiu manuálnu prácu, ktorá je určená pre ľudí zvyknutých na tento typ zamestnania. Bez týchto pracovníkov by sa však spoločnosť nezaobišla, nakoľko sú súčasťou dôležitého procesu. Ich práca má priamy vplyv na spokojnosť finálneho zákazníka a úspech firmy.
Veľká časť produkcie ide po vysušení priamo na balenie a do skladu. Avšak ten zvyšok čaká ešte veľa úkonov, kým sa dostane na korbu kamióna a putuje k zákazníkovi. Časť výrobkov sa predáva v nasekanej forme – vo finále to teda nie sú náviny, ale bigbagy s rôznym sortimentom sekaných vlákien.
Dĺžka sekaného vlákna sa pohybuje od 4 mm po 10 cm. Ďalšia časť výrobkov sa nazýva „družené rovingy“. Pri ich výrobe sa splietajú viaceré náviny do jedného pomocou združovacích strojov. Zamestnanci v družiarni veľmi dôsledne kontrolujú kvalitu a taktiež ručne prenesú každý hotový návin na baliacu linku.
Hoci výrobky vyzerajú rovnako alebo aspoň podobne, zamestnanci musia veľmi dôsledne dbať na to, aby sa nepomiešali. Mnohé z nich majú totiž aj svoje jedinečné balenie. Nás veľmi zaujala baliaca linka na priamy roving, ktorá patrí medzi najmodernejšie časti celej výroby.
Presne naprogramované procesy dokážu zaevidovať každý jeden zabalený produkt a moderné skenery dokážu zaznamenať všetky dôležité údaje, ktoré následne spoločnosť využíva pri kontrole kvality a pri predaji. Je veľmi dôležité, aby sa produkty dostali k zákazníkom v presnom množstve a v dohodnutom čase.
Teší nás, že sme vám mohli sprostredkovať tento zaujímavý proces výroby sklených vlákien. Máte tak možnosť nahliadnuť do zákulisia úspešného slovenského podniku, ktorý patrí v rámci priemyselného segmentu medzi špičku na Slovensku.
Čoskoro môžete očakávať aj ďalší článok, v ktorom vám predstavíme tento trnavský gigant z inej stránky – z hľadiska hodnôt, ktoré vo firme platia.
Ak by ste chceli patriť do rodiny zamestnancov Johns Manville aj vy, aktuálne pracovné ponuky si môžete pozrieť na tomto odkaze. Sme veľmi radi, že sme vám autentickým spôsobom mohli predstaviť túto svetovú spoločnosť, ktorá nás prekvapila azda po všetkých stránkach.