Naše Slovensko je krásna krajina, z veľkej časti pokrytá lesmi, lúkami a poliami. Práve v tomto období ľudia vychádzajú do prírody nielen kvôli turistike a športovým aktivitám, ale aj pre zber húb. Hubárska sezóna je totiž v plnom prúde.
„Hubárčenie“ je na Slovensku dlhé roky veľmi populárne. Dlhoroční hubári majú poväčšine svoje tajné osvedčené miesta, kam sa radi vracajú. Tie môžete sledovať aj prostredníctvom webových stránok či iných aplikácií.
Huby, ako je známe, obsahujú veľké percentuálne zastúpenie vody. Huby teda rastú hlavne vtedy, keď je dostatočná vlaha. Na to, aby huby začali rásť, je potrebný dážď, no nie je to hneď po daždi, ako si veľa ľudí myslí.
Všetko chce svoj čas, ani zo semienka nie je hneď rastlinka. Najskôr sa po daždi vytvára podhubie, z tohto podhubia sa neskôr vytvárajú malé plodnice húb (spravidla to trvá od 1 do 3 týždňov). Hubárčiť sa chodí odnepamäti skoro ráno, ale nie je to pravidlom.
Tým, ktorí sa chystajú na huby prvýkrát v tomto roku, môžu pomôcť informácie na webe nahuby.sk, kde môžu sledovať aktuálny výskyt húb. Ľudia tam zdieľajú svoje skúsenosti a publikujú taktiež fotky, koľko húb sa im podarilo nazbierať. Okrem lokality tak dostanete aj malý prehľad toho, čo si kde môžete nazbierať.
Hubárska sezóna je už v plnom prúde a na svoje si prídu hubári zo západného, stredného, ale aj východného Slovenska. Zavítať preto môžete do lesov pokojne aj pri Devínskej Novej Vsi či Pezinku. Samozrejme, úspech zaznamenáte aj v okolí Banskej Bystrice, Popradu, Košíc i mnohých ďalších oblastí.
Ďalej si ľudia zvyknú zameniť bedľu vysokú s bedličkou šupinkatou. Pozor si treba dávať aj pri hríbe zrnitohlúbikovom, kedy môže nastať zámena s hríbom satanským.