05.08.2020, meniny má
reklama
3. apríla 2019

Aj evanjelici budú mať svoj Boží chrám. Kedy bude dokončený evanjelický kostol na Dolnomajerskej ulici?

Aj evanjelici budú mať svoj Boží chrám. Kedy bude dokončený evanjelický kostol na Dolnomajerskej ulici?
novinky.sered.sk
reklama

Evanjelická cirkev sa o získanie pozemku na výstavbu svojho kostola v Seredi usilovala naozaj dlhé desaťročia. Málokto však vie, že budova Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi stojí na pozemku, ktorý v minulosti patril práve evanjelickej cirkvi. Neskôr ho cirkev v roku 1924 poskytla mestu.

Po vojne žiadala cirkev v roku 1948 Miestny národný výbor o náhradný pozemok, ale ten jej nevyhovel. V roku 2010 sa farár ECAV (Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku) obrátil na mesto Sereď so žiadosťou o odpredaji vyhovujúceho pozemku na Dolnomajerskej ulici, kde chceli postaviť spomínaný kostol.

Hrubá stavba kostola mala byť dokončená pred štyrmi rokmi

Financovanie malo byť zabezpečené z rôznych zdrojov – z príspevkov veriacich, celozborovou zbierkou, zdrojmi z rozličných cirkevných zborov v rámci ECAV a vlastnými prostriedkami. Nemecká organizácia Gustav-Adolf Werk v Lipsku bola tiež zaradená medzi jeden z finančných zdrojov tohto projektu.

Hrubá stavba evanjelického kostola mala byť dokončená v roku 2015. Ešte v júni 2015 sa uskutočnila slávnostná vysviacka základného kameňa kostola na Dolnomajerskej ulici. Stavať sa síce začalo, ale postupom času sa stavebné práce spomalili, rozdeľovali sa na rôzne krátkodobé etapy a z finančných dôvodov sa finalizácia stavby presúvala na neurčito.

Kedy sú naplánované záverečné práce?

Kostolík nie je ani po štyroch rokoch dokončený a občania z okolitých ulíc sa stále viac začali pýtať, čo nakoniec bude s touto budovou. Mnohí z nich sa obávali, že budova skončí na dlhé roky v podobnom stave ako niekdajší nedostavaný pavilón medzi základnými školami na Komenského. Okrem toho nedostavaná budova na frekventovanej ulici nie je peknou vizitkou ani mesta ani kompetentných z cirkvi.

Vyzerá to však tak, že obavy občanov sú zahnané. Na kostole sa začalo znova intenzívnejšie pracovať od marca tohto roku a kompetentní zástupcovia z ECAV Trnava avizovali, že záverečné práce sú naplanované na september 2019. Bohoslužobná miestnosť bude slúžiť pre 80 až 100 ľudí. Veríme, že po rokoch úsilia a rôznych prekážok sa kostolík podarí vybudovať, aby aj zástupcovia tohto vierovyznania mali vlastné miesto pre svoje komunitu a pokojné modlitby.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku