19.04.2024, meniny má
2. júna 2022

Ako na príchod ukrajinských detí zareagovali žiaci ZŠ Jana Amosa Komenského v Seredi? V relácii TASR.TV o tom porozprávala riaditeľka Paulína Krivosudská

Ako na príchod ukrajinských detí zareagovali žiaci ZŠ Jana Amosa Komenského v Seredi? V relácii TASR.TV o tom porozprávala riaditeľka Paulína Krivosudská
Zdroj: unicef.org/provirtual.sk
reklama

Riaditeľka Základnej školy Jana Amosa Komenského v Seredi Paulína Krivosudská priblížila v internetovej televízii Tlačovej agentúry Slovenskej republiky – TASR.TV, ako sa k situácii s ukrajinskými utečencami postavili miestni žiaci.

Svojich nových spolužiakov vnímajú pozitívne a nebáli sa ich začleniť do kolektívu. O svojich skúsenostiach porozprávala v rámci diskusie o európskom rozmere budúcnosti školstva v relácii Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE).

Ich príchod do seredskej školy bol nečakaný

Nástup do základnej školy bol pre ukrajinské deti utekajúce pred vojnou nesmierne náročný. Niektoré z nich sem prišli len s jedným malým ruksakom.

Ich príchod bol pre riaditeľku prekvapivý, keďže Sereď nie je v bezprostrednej blízkosti ukrajinských hraníc. Pred ich nástupom bolo potrebné naštudovať si legislatívu a pripraviť pre ne vyhovujúce podmienky.

reklama

„Keď som sa dozvedela o príchode ukrajinských žiakov do slovenských škôl, tak som si myslela, že to je niečo, čo sa nás nebude týkať, pretože Sereď je dosť ďaleko od hraníc.

Ale nebola to pravda. Už počas jarných prázdnin som dostala prvý telefonát o zaradení dieťaťa do našej školy a to znamenalo potrebu prispôsobiť sa vzniknutej situácii,“ uviedla pre TASR Krivosudská.

Pedagogický zbor bol predtým zaškolený

Základnej škole sa v tejto oblasti snažil pomôcť Štátny pedagogický ústav, ktorý zareagoval okamžite zverejnením niekoľkých dokumentov a organizáciou rôznych webinárov. Vďaka nim sa pedagogický zbor dozvedel, ako pripraviť slovenské deti na príchod ich ukrajinských rovesníkov.

Pani riaditeľka ďalej doplnila, že ešte skôr ako ministerstvo školstva poslali financie na učebné pomôcky rodičia. Priniesli zošity a všetko, o čo škola požiadala. Priniesli školské tašky či tepláky a ukrajinské deti si mohli zobrať to, čo potrebovali. Následne prišla pomoc z ministerstva.

Celú diskusiu, ktorej sa zúčastnili aj europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová a Ivan Štefanec a štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Snažili sa im pomôcť aj zbierkou

Žiakov zo Serede sa snažili na neznámu situáciu pripraviť rôznymi aktivitami, ktoré prebiehali vo všetkých triedach. Vďaka za to patrí veľkému špeciálnemu tímu, ktorý tvoria pedagogičky a psychologičky.

„Rozprávali sme sa s nimi o vojnovom konflikte – samozrejme, (primerane) úrovni jednotlivých ročníkov a jednotlivých stupňov,“ objasnila riaditeľka.

Pre nových spolužiakov dokonca zorganizovali aj zbierku, keďže ani jeden z nich neprišiel s bezodným kufrom. Vďaka ochotným rodičom však dostali nielen materiálne pomôcky potrebné k učeniu, ale aj oblečenie a obuv.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk
Zdieľať na Facebooku