17.08.2022, meniny má
10. júna 2021

AKTUÁLNE: Sledujme krásne vesmírne divadlo v podobe prstencového zatmenia Slnka

AKTUÁLNE: Sledujme krásne vesmírne divadlo v podobe prstencového zatmenia Slnka
Zdroj: pixabay.com
reklama

Už dnes, t. j. 10. júna 2021 môžu Slováci pozorovať prstencové zatmenie Slnka ako čiastočné zatmenie, kedy sa Mesiac dotkne pravého horného okraja Slnka. V tlačovej správe o tom informoval Rudolf Gális, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV).

Nenechajme si ujsť tento krásny jav. Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska totiž uvidíme až budúci rok, presne 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 percent slnečného disku na juhozápade a 39 percent na severovýchode Slovenska. Informácie priniesol vo svojom článku startitup.sk.

Vesmírne divadlo sa začne okolo 12.00 hod.

Na Slovensku sa vo štvrtok okolo poludnia očakáva polooblačné až jasné počasie, takže na mnohých slovenských lokalitách si budeme môcť čiastočné zatmenie Slnka vychutnať v plnej kráse.

Veľkosť pozorovania úkazu bude závisieť predovšetkým od zemepisnej polohy pozorovateľa. Na strednom Slovensku budú môcť obyvatelia pozorovať úkaz okolo 12.00 hod., maximálna fáza nastane o 12.47 hod.Po skončení maximálnej fázy bude Mesiac pomaly opúšťať slnečný disk a úplne z neho zmizne okolo 13.30 hod. Mesiac počas maxima prekryje asi 11 percent slnečného disku, v severných častiach našej krajiny o niečo viac.

reklama

Dôležité upozornenie

V prvom rade je potrebné si chrániť oči. Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí podľa odborníkov zásada, že sa na Slnko v žiadnom prípade nesmie pozerať voľným okom, priamo cez ďalekohľad či slnečné okuliare.

Na to môžu ľudia použiť napríklad zváračský filter s vysokým číslom, špeciálne okuliare či filtre na pozorovanie Slnka, napríklad vizuálnu fóliu Astrobaader.

„V krajnom prípade sa na krátkodobé pozorovanie dá použiť magnetický kotúč z diskety alebo čierna časť fotografického filmu. Určite nepoužívajte klasické slnečné okuliare či iné fólie. Pri priamom pozorovaní triédrom alebo ďalekohľadom je treba filter umiestniť pred objektív. Nikdy filter nevkladajme do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie. Najlepším a najbezpečnejším spôsobom pozorovania je jednoznačne projekcia,“ tvrdí Gális.

Čo sú to prstencové zatmenia?

„Prstencové zatmenia sú vzácne úkazy, pri ktorých sa pri pohľade zo Zeme Mesiac pohybuje pred slnečným diskom, podobne ako pri zatmeniach úplných. Rozdiel je ale v tom, že v dôsledku väčšej vzdialenosti od Zeme je uhlový rozmer Mesiaca nedostatočný na prekrytie celého Slnka a po okrajoch je viditeľný úzky prstenec slnečného disku,“ povedal Tomáš Dobrovodský, predseda Slovenského zväzu astronómov.

Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku, pričom Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Zdroj: chanelle9.wordpress.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, imeteo.sk
Zdieľať na Facebooku