24.04.2024, meniny má
26. októbra 2021

BOLI SME PRI TOM: Legionár sa oddnes opäť vyníma pred Mestským úradom v Seredi

BOLI SME PRI TOM: Legionár sa oddnes opäť vyníma pred Mestským úradom v Seredi
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Staršie generácie Seredčanov si určite spomínajú na sochu Legionára, ktorá až do roku 1959 dominovala nášmu Hlavnému námestiu. Z námestia ju odstránili pred oslavami 1. mája z ideologických dôvodov.

Socha legionára bola úžasným symbolom vďaky vojakom, ktorí v roku 1919 bránili Slovensko proti armáde Maďarskej republiky rád. V bojoch o Československú republiku vtedy padlo vyše 1 000 legionárov.

Historický pamätník bol slávnostne odhalený 30. júna 1929 pred Obecným domom v Seredi. Dnes sa nášmu mestu konečne podarilo tento skvostný monument prinavrátiť na svoje pôvodné miesto. A my sme boli pri tom.

Zdroj: Seredsity.sk

reklama

Projekt vznikol v roku 2019

Ľudia mohli Legionára zočiť prvý raz v roku 1929. V roku 1958 ho však odstránili a v roku 1969 zakopali na neznámom mieste. Miesto, kde sa socha nachádza, dodnes nikto nevie presne lokalizovať. Vzniklo viacero iniciatív, ktoré sa snažili sochu Legionára nájsť a vypátrať to záhadné miesto, kde bola zakopaná. Jedným zo združení, ktoré sa už dlhodobo venuje soche Legionára, je aj Občianske združenie Vodný hrad.

Dosiaľ sa však pôvodnú sochu nepodarilo nikde nájsť, tak mesto prišlo s novým plánom. Mesto Sereď, Ministerstvo vnútra SR, Nadácia M. R. Štefánika a Ministerstvo obrany ČR sa ešte v roku 2019 dohodli na spoločnom projekte a tiež jeho spolufinancovaní.

Nadšenci sa snažili dve desaťročia

Ako píše Zuzana Slahučková pre portál Seredské novinky, úsilie o dielo naštartovali istí seredskí nadšenci pred dlhými rokmi. OZ Vodný hrad a jeho iniciatíva v meste vzbudila všeobecné presvedčenie, že návrat legendárneho Legionára bude pre mesto prínosom.

„Po neúspešnom hľadaní pôvodnej sochy Legionára je vytvorenie a odhalenie jej repliky zavŕšením dlhoročného snaženia zanietených občanov mesta, iniciatív občianskeho združenia VODNÝ HRAD, práce odborníkov rôznych profesií, úsilia mestského múzea a mesta Sereď. Nové dielo majstra sochára a reštaurátora Františka Šmigrovského sa stane súčasťou bohatých dejín mesta rovnako ako pôvodné dielo a historické udalosti s ním spojené. Pamätník venovaný padlým hrdinom pri obrane Slovenska v roku 1919 bude opätovne pripomínať časť našej minulosti aj v budúcnosti,“ uviedli Rastislav Petrovič a Martina Hilkovičová z OZ Vodný hrad pre portál Seredské novinky.

zdroj: seredsity.sk

V okolí Serede zahynuli najmä Taliani

Na dnešné slávnostné odhalenie novej sochy Legionára sa veľmi tešil aj Pavel Šesták, správca Nadácie M. R. Štefánika. Pre Seredské novinky sa pán Šesták vyjadril: „Našou prácou je okrem iného rekonštruovať pomníky a vojnové hroby. Zaujímavosťou seredskej sochy legionára je, že je to jediný taliansky legionár na Slovensku, iných tu niet. Tu v okolí Serede padli najmä talianski, francúzski a ruskí legionári,“ uviedol pán Šesták.

Následne však ešte doplnil, že hrdinov netreba hľadať iba mimo našich hraníc, nakoľko nimi boli aj mnohí naši vlastní dedovia, ktorí padli vo vojne.

Repliku vytvoril Seredčan František Šmigrovský

Prácu pána Šmigrovského sme vám priblížili aj nedávno v článku. Zreštauroval už mnoho pamiatok, ktoré sa týkajú Serede, no Legionár bol pre neho špeciálny. „Nebola to totiž reštaurácia, ale tvorba nového diela z 2D do 3D. Podľa dostupných fotografií. Zväčšovali sme detaily, no jeden rozmer nám vždy chýbal. Najnáročnejšie sa tvorili detaily zadnej strany legionára, pretože jeho chrbát sme mali na jedinej maličkej fotografii,“ popísal autor repliky, sochár František Šmigrovský pre Seredské novinky.

Zdroj: Seredsity.sk

Mestu záleží na histórii

Realizáciu projektu zabezpečilo mesto Sereď. Znovuzrodenie pomníka trvalo viac ako dva roky. Ako to bolo, objasnil projektový manažér Branislav Bíro pre Seredské novinky.

„Projekt bol a je špecifický tým, že išlo o slovensko-českú spoluprácu. Jeho kompletná organizácia bola zabezpečená Mestským úradom v Seredi. Po spoločných rokovaniach medzi jednotlivými ministerstvami a Nadáciou M. R. Štefánika boli dohodnuté zmluvy o príspevku na projekt, stanovila sa základná vízia a rozpočet projektu. Prebehlo verejné obstarávanie na zhotoviteľa, projektovým manažérom bola zriadená odborná komisia pre posúdenie návrhu diela a posúdenie vyhotoveného diela z hľadiska jeho estetických kvalít.

Aby sme vytvorili kvalitné dielo, ktoré tu po nás zostane niekoľko generácií, spolupracovali sme so sochármi aj architektmi a projekt spoločne koordinovali. Dnes sme vo finále a tešíme sa na slávnostné odhalenie sochy a jej symbolické prinavrátenie nášmu mestu,“ objasnil pán Bíro, ktorý za mesto zabezpečil realizáciu projektu.

Manažér Branislav Bíro zároveň dodal, že projekt po administratívnej, finančnej a zmluvnej stránke nie je ešte ukončený. Po dnešnom slávnostnom odhalení bude pomník opäť zapísaný do zoznamu vojnových hrobov na Slovensku.

zdroj: seredsity.sk

Aký bol celkový rozpočet?

Isto sa mnohí pýtate na cenu. Na realizáciu sochy Legionára venovalo Ministerstvo vnútra SR sumu rovných 55-tisíc eur, Nadácia M. R. Štefánika a Ministerstvo obrany ČR spolu 11 533,96 eur a mesto Sereď 11 533,95 eur. Celková suma za zhotovenie repliky seredského Legionára je teda 78 067,91 eur. 

Slávnostné odhalenie

Príhovor na akte slávnostného odhalenia pomníka predniesli viacerí ľudia, medzi nimi napríklad zástupca ministra vnútra, ale aj primátor mesta Sereď Martin Tomčányi. Ten rozprával aj o pánovi Júliusovi Matisovi, ktorý sa o navrátenie Legionára začal zaujímať ešte pred 20 rokmi.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku