17.05.2021, meniny má
17. októbra 2020

Dajú sa otestovať všetci Seredčania? Celoplošné testovanie Slovákov je naplánované na Dušičky

Dajú sa otestovať všetci Seredčania? Celoplošné testovanie Slovákov je naplánované na Dušičky
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Onedlho na Slovensku prebehne plošné testovanie Slovákov v súvislosti s ochorením COVID-19, nakoľko o tom definitívne informoval premiér Igor Matovič. Štát ho chystal posledné tri týždne. Prebehnúť by malo len počas dvoch vyhradených víkendov. Začne sa podľa všetkého už o dva týždne na Dušičky.

13 miliónov kusov testov

Testovať sa bude antigénovými testami, štát objednal približne 13 miliónov kusov. Tieto testy majú veľkosť kreditky a pripomínajú tehotenský test. Výhodou antigénových testov je ich rýchlosť a približne 10-násobne nižšie náklady na test a jeho vyhodnotenie.

Test je možné vyhodnotiť už po 15 minútach. Objaví sa testová čiarka, ktorá potvrdí ochorenie. Ak sa neobjaví, človek je negatívny. Testovanie bude zdarma. Pomáhať s ním budú príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Testy budú stáť približne 4 eurá bez DPH. Logistické náklady a odmeny ľudí, ktorí sa zapoja do testovania predstavujú desiatky miliónov eur.

Začína sa o dva týždne

Hlavná časť testovania podľa premiéra Matoviča prebehne o chvíľu. Predpokladá sa, že sa začne už o dva týždne. Dni, v ktorých sa bude testovať, pripadnú na sobotu a nedeľu. Budúci víkend prebehne pilotné testovanie v Tvrdošíne, Námestove a Dolnom Kubíne a ak to vyjde, tak aj v Bardejove. Ide o okresy, ktoré majú v prepočte na počet obyvateľov najviac potvrdených prípadov na Slovensku.

Testovanie prebehne spôsobom, ako sme naučení chodiť na voľby, povedal Matovič. Bolo by 5 997 odberových miest a na každom by pôsobilo asi 7 ľudí.

Čo ak neprídete na test?

Čo sa stane, ak sa nezúčastníte testovania? Igor Matovič ešte nedal jednoznačnú odpoveď, či bude testovanie povinné. „Odpoveď dnes nepoznám. Ak sa rozhodneme, že to bude povinné testovanie, musíme zmeniť zákon.“ dodal. Premiér však naznačil, že kto na testovanie nepríde, môže prísť o niektoré výhody, ktoré od štátu má. Deti do 10 rokov zrejme testované nebudú.

Igor Matovič taktiež dodal, že je ochotný upustiť od tohto nápadu, ale v tom prípade podá demisiu. Premiér tak podmienil dvojnásobné pretestovanie približne 5 miliónov ľudí prípadným pádom vlády alebo rekonštrukciou súčasnej vlády.

CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE – SPRÁVNY KROKTesty sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto…

Uverejnil používateľ Richard Sulik Sobota 17. októbra 2020

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: dennikn.sk
Zdieľať na Facebooku