24.01.2020, meniny má
20. augusta 2019

Dobré skrinky, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi, sú novým slovenským unikátom. Chceli by ste ich aj v Seredi?

Dobré skrinky, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi, sú novým slovenským unikátom. Chceli by ste ich aj v Seredi?
Zdroj: FB Helpi
reklama

Počuli ste už niekedy o takzvaných dobrých skrinkách, ktoré majú pomôcť ľuďom v núdzi? Slúžia na komunitnú výmenu a nájdu sa v nej veci, ktoré niektorí nepotrebujú, no iným zase pomôžu. Na Slovensku nereálne? Práve naopak. Prvé dobré skrinky už môžeme nájsť aj v slovenskom mestečku a veríme, že sa tento unikátny nápad rozrastie do ďalších miest, napríklad aj do Serede.

Prines, čo môžeš. Zober, čo potrebuješ

Dobrá skrinka je búdka alebo akýkoľvek box, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a poškodeniu a je umiestnený na verejnom priestranstve. Ktokoľvek môže do neho priniesť akýkoľvek vhodný tovar, ktorý nepotrebuje, a môže si z neho vziať to, čo potrebuje. Táto myšlienka vznikla pred vyše rokom a pol v USA, kedy Tomáš Oršula spolu s Michalom Čertíkom založili charitatívnu organizáciu Helpi a neskôr občianske združenie Helpi na Slovensku s jasným cieľom pomôcť iným.

„Michal pracoval v medzinárodnej organizácii, a tak mal priamu skúsenosť s tým, aká je zlá situácia v niektorých častiach sveta. Chcel pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú a nemajú dostatok niektorých tovarov, akými sú, napríklad potraviny, oblečenie, knihy či kozmetika,“ povedal pre Dobré noviny Tomáš Oršula.

Okrem iného je vhodné ukladať do skrinky aj rôzny iný tovar, ktorý nemusí byť držaný v chladničke a je dostatočne malý.

ZDROJ: FB HELPI

Ak ju ľudia zničia, uškodia sebe

Keď sa skrinky, vo svete známe aj ako sharing boxes, ujali, rozhodli sa tento nápad realizovať aj na Slovensku, kde si ich môžu vyskúšať obyvatelia Žiaru nad Hronom. Dobrých skriniek pribudlo dokopy päť a sú rozmiestnené po celom meste na frekventovaných lokalitách, aby boli dostupné pre každého a aby sa predišlo akýmkoľvek problémom.

„Veríme, že ľudia pochopia, že to robíme pre nich a ak dobrú skrinku zničia, uškodia v prvom rade sebe. Som však presvedčený, že Žiarčania si na dobré skrinky zvyknú a budú im robiť radosť tak, ako robia po celom svete,“ vysvetlil Tomáš.

Prvotné reakcie

Ľudia sú zvedaví a podľa jeho slov sa pri skrinkách zastavujú a kladú otázky, pretože nevedia, o čo ide. Po vysvetlení sa im ale táto myšlienka zapáči a ostanú prekvapení, že si odtiaľ môžu vziať niečo zadarmo.

ZDROJ: FB HELPI

Kto napĺňa skrinku?

Nemali by sme zabúdať na to, že skrinky sa nenaplnia samé a aj v tomto prípade si zo začiatku museli pomôcť vlastnými silami. S realizáciou tohto projektu im pomohlo mesto, nadácia Orange a ostatní dobrovoľníci.

„Spočiatku sme naplnili skrinky z vlastných zdrojov. Postupne sme do toho zapojili aj naše rodiny, príbuzných a kamarátov, ktorí žijú v Žiari nad Hronom. Vyzvali sme ich, aby do skriniek priniesli to, čo už nepotrebujú alebo to, čoho majú prebytok,“ prezradil Tomáš.

O pomoc pri zásobovaní požiadali tiež miestne firmy a obchodné reťazce, s ktorými momentálne rokujú. Veria, že sa postupom času zapoja aj ďalší obyvatelia.

A čo vy, Seredčania, privítali by ste takéto skrinky aj v našom meste? Budeme radi, ak sa o vaše názory či nápady podelíte s nami v komentároch pod príspevkom.

ZDROJ: FB HELPI

ZDROJ: FB HELPI

ZDROJ: FB HELPI

ZDROJ: FB HELPI

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
FB Helpi
Zdieľať na Facebooku