15.01.2021, meniny má
24. novembra 2020

Ešte trikrát sa dáme testovať a budú Vianoce. Premiér včera večer potvrdil ďalšie antigénové testy

Ešte trikrát sa dáme testovať a budú Vianoce. Premiér včera večer potvrdil ďalšie antigénové testy
Zdroj: seredsity.sk/aktuality.sk
reklama

Včera večer krízový štáb schválil opäť tri kolá celoplošného testovania antigénovými testami. V priebehu troch decembrových víkendov sa má vykonať až 8 000 000 testov.

Prvé kolo by malo byť cez víkend 5. a 6. decembra 2020. Zvyšné dve kolá by sa mali uskutočniť v priebehu decembra. Prvé testovanie by malo predstavovať skríning. Ďalšie dve sa zamerajú na problematické obce.

Bude to vyzerať inak

Plošné testovanie však bude vyzerať inak ako to, ktoré sme absolvovali minule. Premiér potvrdil, že bude nutné celé testovanie korigovať podľa počasia. „Priebeh sa bude musieť modifikovať podľa klimatických podmienok, keďže vonku je nechutne,“ vyjadril sa premiér Igor Matovič včera na brífingu po rokovaní krízového štábu.

Ďalej priblížil, že prvé testovanie bude monitoring.Predpokladám, že prvýkrát bude skríning a potom sa chceme zamerať na problematické mestá a obce,“ dodal.

Bude povinné

Keďže na dobrovoľné testy prišlo len 30 % ľudí, rozhodlo sa, že ďalšie testovanie bude povinné. Naznačili to už spomínané výsledky dobrovoľného plošného testovania, ktoré sa uskutočnilo cez uplynulý víkend. Igor Matovič povedal, že s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) verili, že sa príde testovať odhadom aspoň tretina ľudí. Prišlo ich však oveľa menej a podľa vlády je treba zakročiť.

Bolo to niekde okolo 30 percent,“ poznamenal. Ako tvrdí, bol to test toho, či „dokážeme ísť v ústrety tým najťažším trom mesiacom, ktoré nás čakajú“, čo priblížil neskôr.

„Z toho jednoznačne vyplýva, že robiť akékoľvek plošné testovanie postavené na dobrovoľnosti absolútnej by boli vyhodené peniaze,“ uzavrel.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku