15.01.2025, meniny má
27. februára 2021

Galanťan Pavel Pochylý sa do histórie zapísal ako priekopník extrémneho horolezectva, ale aj svojím kontroverzným životom

Galanťan Pavel Pochylý sa do histórie zapísal ako priekopník extrémneho horolezectva, ale aj svojím kontroverzným životom
Zdroj: cas.sk/horydoly.cz
reklama

Meno Pavel Pochylý vzbudzuje v ľuďoch dodnes rozličné názory. Legendárny priekopník extrémneho horolezectva a na druhej strane trestanec, ktorý sa nepodriaďoval zákonom, za sebou zanechal silný odkaz: „Nemožné je len jednou z možností.“ Jeho láska k výstupom sa mu stala osudnou, keď tragicky zahynul aj so svojím bratom Ondrejom vo Vysokých Tatrách. Informáciu priniesol startitup.sk.

Rodák z Galanty, prezývaný aj „pavúk“, sa narodil v roku 1945. Spolu s rodičmi sa odsťahovali do Bratislavy, keď mal len päť rokov. Práve tam spoznali rodinu Ballayových, ktorá ho brávala spolu so súrodencami do Tatier. Náročné trasy pod vedením horolezca Jána Ďuranu absolvoval už ako dieťa. Svojím nadaním ohuroval aj oveľa skúsenejších horolezcov.

Svojimi sólo výstupmi riskoval vlastný život

V roku 1979 sa mu podaril unikátny prechod cez celý hrebeň Vysokých Tatier. Absolvoval ho sólo, v zime a bez akejkoľvek podpory. Niet divu, že sa stal priekopníkom extrémneho lezenia vo Vysokých Tatrách. Celkovo zdolal až 500 výstupov, z čoho sa väčšina odohrala v zimnom období.

V ankete čitateľov časopisu Jamesák bol zvolený za najlepšieho horolezcu 20. storočia na Slovensku. Za svoju odvahu a šialené praktiky si u mnohých vybudoval rešpekt. Zaužívané pravidlá mu nič nehovorili. Do stien nastupoval neskoro a nezastavilo ho ani nepriaznivé počasie. Aj preto si získal povesť sólistu, ale aj kontroverzného človeka.

reklama

„Nepoznal obmedzenia, neuznával hranice štátov, nezaujímali ho zákony. Urobil veľa sekov, ale súviselo to práve s tým, že mnoho vecí jednoducho ignoroval. On nepoznal kompromisy,“ povedal jeden z jeho najbližších kamarátov a kameraman Milan Matis.

V roku 1967 sa zapísal do histórie svojím legendárnym prvovýstupom ideálnou superdiretissimou na Malý Kežmarský štít. Sólovo zdolal aj alpský šláger – ideálnu direttissimu v severnej stene Eigeru vo švajčiarskych Alpách, kde riskoval svoj život, keď bez lana až na 19. pokus preliezol veľmi obtiažny previs Rote-fall.

Zdroj: plus7dni.sk

Nepohodlný v očiach totalitného režimu

Jeho nekonformné správanie ho dostalo až do väzenia v Sabinove, kde si musel odpykať 16-mesačný trest. Ako vojak základnej vojenskej služby odmietol podpísať vojenskú prísahu, čo vadilo predstaviteľom vtedajšieho totalitného režimu v Československu.

„Zbastardené zákony som vždy považoval za hlúposť,“ povedal Pochylý. Počas svojej slávy si vo väzení odsedel aj 6-ročný trest za nedovolené podnikanie. Privyrábal si výškovými prácami, čo bolo pre vtedajší režim neprijateľné.

Neskôr sa mu podarilo dostať medzi členov expedície Sagarmatha 1984, no oddelil sa a vyhlásil svoj vlastný program. Na Mount Everest sa pokúsil vyliezť sólovo, čo sa mu však nepodarilo. V jeho neprítomnosti bol odsúdený na 11 rokov väzenia za ekonomické podvody a nedovolené opustenie republiky. Podľa mnohých bol tento trest príliš prísny.

Zdroj: startitup.sk

Bojovník za práva väzňov

Po tajnom návrate sa skrýval v Tatrách, no v apríli 1985 ho našli príslušníci Verejnej bezpečnosti a previezli do väznice v Leopoldove. Tu sa stal hovorcom väzňov a vďaka jeho vyjednávaniu prišlo aj k zmenám niekoľkých predpisov, ktoré upravovali životy odsúdených. Za spoluväzňov bojoval aj v televíznych debatách.

„Väzni ho uznávali a keď sa začal formovať ich akčný orgán, zvolili ho na čelo. Cítil k nim výraznú spolupatričnosť, z jeho iniciatívy došlo k zmene predpisov upravujúcich podmienky väzby. Militantnejší odsúdení chceli diktovať, no on ich vedel udržať na uzde. Myslím si, že už vtedy mnohému zlému predišiel,“ povedal náčelník Oto Lobodáš.

Súd mu jeho trest skrátil o štyri roky a desať mesiacov vďaka amnestii vtedajšieho prezidenta Václava Havla. Trest mu vypršal v roku 1991, no k horolezectvu sa už nevrátil. Nebyť toho, že veľkú časť najlepších horolezeckých rokov prežil vo väzení, mohol dosiahnuť ešte viac.

Zahynul tragicky 25. februára v roku 2000 spolu so svojím mladším bratom Ondrejom. Pri zostupe Nemeckým rebríkom vypadli zo steny na severnej stene Malého Kežmarského štítu vo Vysokých Tatrách.

Zdroj: cas.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, dromedar.zoznam.sk, cas.sk, plus7dni.sk
Zdieľať na Facebooku