V Seredi máme naozaj veľmi nepeknú skládku, o ktorej všetci vieme. Nie je obyčajná, je tvorená polymetalickým prachom, odpadom vzniknutým pri výrobe niklu. Nikel je prvok, ktorý má, bohužiaľ, na organizmus nielen genotoxické, ale aj embryotoxické, karcinogénne a teratogénne účinky.
Aké účinky potom musí mať halda odpadu po jeho výrobe, ktorá sa rozprestiera na ploche 34 hektárov a váži cca 6,5 milióna ton? Organizácia Z čiernej na zelenú sa chytila celej situácie a zobrala do svojich rúk našu budúcnosť.
Dnes už všetci vieme, že tieto zdravotné následky sú reálne dokázané a ide hlavne o alergické, astmatické a v neposlednom rade aj onkologické ochorenia, ktoré môže pravidelné dýchanie čiastočiek odpadu po Niklovej hute spôsobiť.
Ďalší problém je aj to, že halda nemá ani spevnené spodné lôžko z betónu. To znamená, že obsah a škodliviny prenikajú do spodných a okolitých vôd.
Organizácia Z čiernej na zelenú sa snaží poukazovať na nebezpečenstvo tejto skládky zaujímavými príspevkami, videami a petíciou. Tlakom na vládne orgány chcú zmeniť celú situáciu. Žiadajú urýchlene analyzovať aktuálny právny stav environmentálnych záťaží. Taktiež je podľa nich dôležité zabezpečiť rozšírený a funkčný monitoring kvality ovzdušia, podzemných vôd a pôdy.
Chcú vypracovať analýzu vplyvu environmentálnych záťaží na kvalitu verejného zdravia a vypracovať komplexný projekt rekultivačných a sanačných opatrení. Následnym bodom bude pripraviť a spustiť financovanie sanačných prác.
Iniciátori tejto petície chcú zbierať podpisy sympatizantov aj mimo náš región. Počas víkendu 19. a 20. septembra 2020 vyjdú do rôznych miest Slovenska. Podľa nich sa problém Niklovej huty netýka iba nášho mesta, ale regiónu s viac ako milión obyvateľmi. Hľadajú preto dobrovoľníkov na zber podpisov. Za petičný výbor o tom informovala Miroslava Sabová Dudášová pre SME.
„Cieľom je získať čo najväčšie množstvo podpisov, ktorými budeme môcť preukázať, že ľudia nezabudli a stále sa dožadujú riešenia záťaží po Niklovej hute,“ uviedla Miroslava Sabová Dudášová. Celá petícia je adresovaná ministrom životného prostredia, pôdohospodárstva a zdravotníctva.
Odporúčame vám sledovať aj Facebook Z čiernej na zelenú, kde si môžete video pozrieť, a kde sa dozviete všetky nové a potrebné informácie ohľadom tohto problému, ktorý ohrozuje nás všetkých.