24.01.2022, meniny má
5. decembra 2021

Ich meno bude v Seredi navždy spojené s fotografiou. Rodina Klčovcov vytvorila jedinečné fotoslužby, ktoré sú tu pre vás od roku 1993

Ich meno bude v Seredi navždy spojené s fotografiou. Rodina Klčovcov vytvorila jedinečné fotoslužby, ktoré sú tu pre vás od roku 1993
Zdroj: Seredsity.sk/Foto Klčo

Ak ste rodený Seredčan/Seredčanka, ich fotku máte zaručene doma aj vy. Či už vás fotili na maturitné tablo, alebo ste si dali vytlačiť fotky z dovolenky v Chorvátsku, rodina Klčovcov vám ponúka svoje fotoslužby už od deväťdesiatych rokov.

Legendárna prevádzka Foto Klčo je v našom meste synonymom pre všetko spojené s fotografiou ako takou. Potrebujete spraviť fotku? Vytlačiť? Zarámovať? Na všetky tieto a ďalšie otázky majú Seredčania rovnakú odpoveď už dlhých 30 rokov.

Ešte predtým, ako rozpíšeme ich príbeh, vám musíme oznámiť, že prevádzka Foto Klčo je po dlhých rokoch presťahovaná a už ju nenájdete pri reštaurácii Perlovka.

Ťažká situácia s pandémiou koronavírusu zasiahla aj ich a rozhodli sa svoje služby presunúť priamo k nim domov, kde si perfektným a vynaliezavým spôsobom vytvorili nielen fotoštúdio, ale aj predajňu so všetkým tovarom, na ktorý ste boli roky zvyknutí.

reklama

Nájdete ich na ulici Jesenského 62, hneď oproti vlakovej stanici v rodinnom dome, kde si už z diaľky všimnete reklamu. Kontaktovať ich môžete na telefónnych číslach 0902 498 001 alebo 0903 405 596. Ich služby môžete využiť v takom rozsahu, ako ste boli zvyknutí doteraz.

Fotky na tlač môžete priniesť na USB kľúči alebo poslať emailom na adresu seredfoto@gmail.com. Otváracia doba je od 09.00 do 11.00 hod. a poobede od 14.00 do 16.00 hod.  Všetky informácie ohľadne cien či služieb nájdete aj na ich webe fotovideostudio.sk. Sledovať či kontaktovať ich môžete aj na ich Facebooku Foto-Video Studio Klčo.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Foto Klčo

Z detskej záľuby sa stal úspešný podnikateľský príbeh zo Serede

Aby sme však ich príbeh vyrozprávali od úplneho začiatku, musíme sa vrátiť do roku 1965. Vtedy ešte len 10-ročného Vladimíra Klča zobral jeho otec po prvýkrát do tmavej komory, v ktorej sa v minulosti vytvárali fotografie. Vďaka otcovmu povolaniu, ktorý bol „lampasákom“, mali možnosť si raz za mesiac v kasárňach prenajať túto špeciálnu miestňosť a už od detstva sa tak mohol učiť remeslu fotografie.

Fotka bola v tých rokoch akýmsi klenotom a v rodinách (nie vo všetkých) bol jeden rodinný fotograf, ktorý fotil celú rodinu. V kontexte dnešnej doby bola fotografia niečo jedinečné, čo ovládalo len niekoľko ľudí. Fotografia Vladimíra ihneď očarila a už ako deviatak nosil do školy foťák a fotil spolužiakov či učiteľov. S úsmevom spomína, ako fotil rôzne malé deti po rodinách a následne predával fotku po jednej slovenskej korune.

Hoci Vladimír Klčo študoval chemickú odbornú školu, ani počas štúdia nezaháľal. Okrem fotenia sa aktívne venoval aj chémii ako takej a vyhrával rôzne chemické súťaže. Aj vďaka vtipnej príhode pri školskej výrobe dymovníc mu zostala prezývka „Ďábel“, pod ktorou ho môžete poznať aj vy. Okrem toho však bol aj úspešným hudobníkom. Spolu s priateľmi založili už celoslovensky známu kapelu Zenit, s ktorou vytvorili hity ako Milujem alebo Keď ťa nechá dievča.

Prišiel rok 1991 a ľudia už mohli slobodne podnikať. V bývalej komunistickej knižnici vznikla predajňa Eso (triumf), ktorú vlastnil pán Oláh, a ponúkol Vladimírovi prácu s jej otvorením. Mohli ste v nej nájsť zahraničný tovar všetkého možného druhu. Práve v tejto predajni začínal pracovať pán Klčo.

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Asi po pol roku sa ho majiteľ opýtal, či tu nechce fotiť ľudí. Vedel o ňom, že už od detstva fotí a nakoľko sa zrušili jednotné komunálne služby, tak dopyt po nových fotografických službách narastal. Veď si len predstavte, že už ste mohli mať akúkoľvek fotku a nielen takú, akú vám nadiktoval štát. Zhodou okolností v týchto komunálnych službách fotili taktiež Klčovci, avšak neboli rodina a spájalo ich len meno.

Ľudia začali chodiť sami. Nechať sa fotiť či vyvolávať fotky. Vladimír si kúpil lepší fotoaparát, konkrétne Zenit v starej drogérii za 500 slovenských korún, a začiatky podnikania mohli rásť. Čiernobiele fotky sa vyvolávali v komore, tie farebné sa museli dávať vyvolať do Trnavy, kde mali na to technológiu, ktorá sa neskôr dostala aj do Serede.

Písal sa rok 1993, ľudia oslavovali vznik Slovenskej republiky a rodina Klčových odkúpila bývalú predajňu Eso, kde otvorila vlastnú prevádzku fotoslužieb, ktorá bola prvou svojho druhu v našom meste. 

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Po pol roku fungovania sa do tímu pridala aj Vladimírova manželka, pani Viera Klčová. Tá pracovala ako sekretárka na škole J. A. Komenského v Seredi, no už odjakživa cítila, že sa chce venovať niečomu kreatívnejšiemu. Raz po pracovnej dobe išla pomáhať do fotoštúdia a skúšala fotiť. V ten moment vedela, že sa narodila práve pre toto povolanie. V zamestnaní dala výpoveď a naplno sa začala venovať rodinnému podnikaniu, hoci predtým nikdy profesionálne nefotila.

Jedného dňa prišli do predajne dievčatá z Hlohovca, ktoré sa dozvedeli, že sa tu dá odfotiť na maturitné oznamko aj neštandardným spôsobom. Pán Klčo totiž vytvoril vynález, vďaka ktorému nemali fotky klasické hranaté okraje, ale fotka bola oválna a išla dostratena.

Vierka neváhala ani chvíľu a s pomocou prvého automatického foťáku Kodak K80 začala fotiť. Keď dievčatá fotky uvideli, začali doslova híkať a boli fascinované skvelým výsledkom. Následne sa táto informácia rozšírila od jedného človeka k druhému a fotoslužby začali „ísť na dračku“.

V tej dobe boli manželmi už 10 rokov a mali troch malých synov – Tomáša, Lukáša a Samuela. Vierka ďalej spomína, že manžel Vladimír bol dokonalý fotograf po technickej stránke, no chýbala mu lepšia práca s človekom, ktorý sa prišiel dať odfotiť. Do štúdia začali chodiť dopyty na nafotenie svadieb či stužkových a Vierka Klčová sa týchto zákazníkov ujala. Aj keď predtým nikdy nefotila, vôbec sa toho nebála. Manžel jej vysvetlil základné parametre, ako clona či uzávierka, a ostatné už išlo samo. Vďaka intuícii a nadšeniu pre prácu, ktorú si ihneď zamilovala, našla svoje poslanie.

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Spoločne spomínajú na to, ako jeden deň prišli dvaja zákazníci, na ten ďalší šiesti a na tretí deň už čakalo v rade 15 ľudí, ktorí chceli využiť ich služby. Do Serede chodili ľudia až z Trnavy, pretože chceli fotky od Klčovcov. Niekedy k nim do štúdia prišli dokonca aj samotní fotografi z Trnavy a pýtali sa, ako je možné, že od nich ľudia odišli a chodia do nášho mesta. Odpoveď bola jednoduchá, kvalitné služby od začiatku podnikania.

Ďalším míľnikom v podnikaní bolo fotenie na Obchodnej akadémii na Hrobákovej ulici v Bratislave, kde 37 dievčat potrebovalo fotky na maturitné oznámenia. Vierka neváhala ani chvíľu, zobrala techniku, svetlá a išlo sa fotiť. Na druhý deň už volali študentky z iných bratislavských škôl, ktoré chceli také isté fotky. Vierka ďalej dodáva, že celé fotenie sa dievčatám v tej dobe páčilo, nakoľko im sama upravovala vlasy či pomáhala s líčením, aby na fotkách vyzerali čo najkrajšie.

Fotky sa vyvolávali celé dni aj večery a spávalo sa na prestávky. Za jeseň dokázali nafotiť 150 tried, pričom v jednej triede vtedy bývalo aj cez tridsať študentov. So smiechom dodávajú, že keď išiel Vladimír na jeseň do komory vyvolávať fotky, tak vyšiel až na Vianoce. Dokonca sa raz musel vymeniť poťah na schodoch v kine Nova, nakoľko nezvládol taký nápor zákazníkov.

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Cieľom dlhoročnej tvrdej práce bolo zakúpenie minilabu, vďaka ktorému mohli sami vyvolávať aj farebné fotografie. Okolo roku 2000 stál takýto stroj značky Fuji 5 miliónov slovenských korún a fotka stála 6 korún, tak si len predstavte, koľko fotiek sa muselo spraviť, aby sa stroj mohol cez lízing splatiť. Okrem toho sa naňho čakalo štvrť roka, kým priletel až z Japonska.

Prvého augusta 2005 otvorili Klčovci pobočku v Trnave, ktorá bola najväčšou prevádzkou svojho druhu na Slovensku. Tak svoje podnikanie rozšírili na ďalšie roky o ďalšie mesto, kde sa im taktiež darilo. Okrem úspešného podnikania sú však najpyšnejší na svojich troch synov, ktorí od mladého veku chápali údel podnikania. Vždy sa na nich mohli spoľahnúť a veľmi sa tešia, že dvaja z nich sa tiež venujú rodinnému podnikaniu a spoločne s rodičmi vytvárajú krásne fotky či videá zo svadieb, stužkových či iných slávností.

Z ikonického kina Nova sa presťahovali približne po 19 rokoch do budovy pri Perlovke, kde fungovali takmer 10 rokov až do konca minulého roku. Zlá ekonomická situácia spôsobená pandémiou koronavírusu ich v roku 2019 a 2020 prinútila zavrieť pobočky. Svoju profesiu a milované remeslo však vykonávajú aj naďalej zo svojho domova.

Zdroj: Foto Klčo

Foto Klčo funguje ďalej. Na novej adrese, no so všetkými službami, na ktoré ste zvyknutí

Služby a produkty štúdia Foto Klčo sú nezmenené, len svoju prevádzku presťahovali na novú adresu. Nájdete ich na ulici Jesenského 62, hneď oproti vlakovej stanici v rodinnom dome, kde si už z diaľky všimnete reklamu. Z veľkej garáže si vynaliezavým spôsobom vytvorili nové štúdio nielen na fotenie, ale aj ako predajňu obľúbených fotoproduktov.

Nakúpiť či využiť niektorú zo služieb môžete aj teraz, nakoľko pracujú cez výdajné okienko. Ak potrebujete nový fotoalbum, rámček či fotky na preukazy všetkých rozmerov, pokojne ich môžete kontaktovať na telefónnych číslach 0902 498 001 alebo 0903 405 596 a veľmi ochotne vám poradia. Naskladnené majú desiatky rôznych fotorámikov či albumov, takže výber je naozaj široký.

Taktiež platí aj rodinné fotenie, na ktoré sa dá využiť ich krásna a udržiavaná záhrada, v ktorej majú vytvorených niekoľko zaujímavých „fotokútikov“, kde vám vytvoria dokonalé rodinné fotky počas každého ročného obdobia.

Často využívanou službou je aj prepisovanie VHS kaziet na DVD či USB kľúč. Takáto spomienka dokáže vyčariť úsmev na tvárach celej rodiny a je to skvelý darček, ktorým môžete potešiť niekoho blízkeho. Preto ak neviete, čo darovať na Vianoce, toto je skvelá voľba.

Fotky na tlač môžete priniesť na USB kľúči alebo poslať emailom na adresu seredfoto@gmail.com. Otváracia doba je od 09.00 do 11.00 hod. a poobede od 14.00 do 16.00 hod.  Všetky informácie ohľadne cien či služieb nájdete aj na ich webe fotovideostudio.skSledovať či kontaktovať ich môžete aj na ich Facebooku Foto-Video Studio Klčo.

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Seredsity.sk

Profesionálne fotky v podaní Lukáša Klča si zamilujete, tak ako stovky ďalších Seredčanov

Fotenie je pre Lukáša vášeň. Fotografie a všetko okolo nich boli súčasťou Lukášovho života už od narodenia. Doslova pri nich vyrastal v dobe, keď sa robili ručne a otec ich z tmavej komory rovno vešal a sušil po celom byte. Vďaka tomu sa len prehĺbila jeho láska k foteniu, ktorú môže odovzdávať svojim zákazníkom.

Profesionálne sa foteniu venuje už vyše 18 rokov a o jeho služby je záujem nielen v našom meste, ale aj v jeho okolí. Na sociálnych sieťach Facebook či Instagram ho nájdete pod menom Artmaker Lukáš Klčo a môžete si tu pozrieť jeho nádhernú tvorbu.

Ak napríklad plánujete svadbu na leto 2022 a hľadáte fotografa, jeho služby vám určite odporúčame. Lukášove fotky dýchajú krásnou atmosférou a každá z nich je jedinečná. Okrem toho vám Foto Klčo vie vytvoriť rodinné fotky, fotky novonarodených bábätiek či rôzne portrétne fotky.

Taktiež zabezpečujú fotoprodukciu či videoprodukciu všetkých druhov spoločenských udalostí, ako sväté prijímania, svadby, stužkové či krstiny. Všetky fotky vám vedia zvečniť aj na hrnček, vankúš alebo iný predmet z ponuky.

Veľmi využívanou službou v rámci celého Trnavského kraja sú aj školské fotenia. Za svoju kariéru už nafotili doslova desaťtisíce usmiatych detí, ktorým táto pamiatka zostane na celý život. Tieto služby môže využiť naozaj každá škola.

Na krásnu fotoprodukciu využívajú aj svoju priestrannú záhradu, na ktorej vedia vytvoriť nádherné svadobné, rodinné či portrétne fotky. Majú ju rozdelenú na niekoľko častí a každá z nich má svoju jedinečnú atmosféru kvôli polohe slnka a rôznym rastlinám.

Služby legendárneho štúdia Foto Klčo vám jednoznačne odporúčame. Ich využitím podporujete nielen lokálne seredské podnikanie, ale aj už druhú generáciu tejto jedinečnej rodiny, ktorú si Seredčania za dlhé roky jej fungovania zamilovali.

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Artmaker Lukáš Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Artmaker Lukáš Klčo

Zdroj: Artmaker Lukáš Klčo

Zdroj: Artmaker Lukáš Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Foto Klčo

Zdroj: Seredsity.sk

Článok vznikol v spolupráci s Foto Klčo.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s Foto Klčo.
Zdieľať na Facebooku