Každé ráno začína rovnakým kolotočom: prebudiť deti, pripraviť ich do školy či škôlky, ponáhľať sa do práce, zvládnuť nákup, vyzdvihnúť deti a večer sa vrhnúť na domáce úlohy a rýchle upratovanie. A deň je za nami. Je vám to povedomé?
Ale zamysleli ste sa, či si počas tohto hektického kolotoča nájdete chvíľku na milé slovo? Na ocenenie úsilia, šikovnosti alebo práce niekoho, kto si to zaslúži? Možno práve takéto gesto dokáže spríjemniť deň aj vám.
Deň komplimentov, ktorý vznikol v roku 1998 z iniciatívy Kathy Chamberlin a Debby Hoffman z New Hampshire, má za cieľ povzbudiť ľudí, aby vyjadrili uznanie a ocenili svojich blízkych.
24. január je dňom, keď sa odporúča potešiť aspoň piatich ľudí pochvalou. Netreba však zabúdať ani na seba – dopriať si pochvalu za vlastné úspechy je rovnako dôležité. Tento deň je príležitosťou šíriť pozitívnu energiu a ukázať, že si navzájom vážime jeden druhého.
„Môžeme byť na seba nároční, ale nezabúdajme si dať kompliment a pochváliť sa. Za to, že sme zvládli náročnú úlohu, urobili krok v predsavzatiach, odpustili niekomu alebo len za to, že sa nám dnes páči, ako vyzeráme. Zdravé sebavedomie nás posúva vpred tak ako aj zdravá kritika,” zdôraznila Liga za duševné zdravie pre zdravotnícke noviny Mediweb.sk.
Na tému komplimentov taktiež existuje mnoho výskumov. Napríklad v jednom z nich, ktorý bol v roku 2021 uverejnený v časopise Personality and Social Psychology, Bulletin, sa dvaja výskumníci rozhodli uskutočniť sériu štúdií s cieľom lepšie pochopiť, ako sa jednotlivci cítili pred vyslovením alebo prijatím komplimentu a po ňom. Na základe výskumu dospeli k záveru, že komplimenty urobili radosť nielen tým, ktorí ich dostali, ale aj tým, ktorí ich ľuďom dávali.
Web lekar.sk sa dokonca rozhodol inšpirovať čitateľov, ako jednoducho môže taký kompliment vyzerať: