26.04.2024, meniny má
6. októbra 2021

Kontroverzný návrh zákona Záborskej prešiel do druhého čítania. Ženám by sťažil prístup k interrupciám

Kontroverzný návrh zákona Záborskej prešiel do druhého čítania. Ženám by sťažil prístup k interrupciám
zdroj: multimedia.europarl.europa.eu/najmama.aktuality,sk
reklama

Návrh zákona Anny Záborskej upravuje lehotu na rozmyslenie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva až na 96 hodín, namiesto 48 hodín. V návrhu sa konkrétne píše, že ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií.

Poslanci NRSR to odôvodňujú hlavne tým, že žena si vraj bude môcť bez časového nátlaku rozmyslieť rozhodnutie ukončiť tehotenstvo.

Postúpil do druhého čítania

Novela zákona o „pomoci tehotným ženám“, za ktorý bojuje Anna Záborská už 19. krát, vyvolal v NRSR, ale aj u verejnosti zmiešané pocity. Dnes však postúpil do druhého čítania. Zákon podľa nej upravuje prístup tehotných žien k interrupciám. Viaceré organizácie všade po internete upozorňujú na nezhody v návrhu, ktoré môžu spôsobiť vážny zásah do tela ženy. Podľa všetkého interrupcie nebudú sprístupnené ani ženám, ktorým uhynul plod. Na túto možnosť upozornila dnes aj Vladimíra Marcinková: 

„Vytúžené tehotenstvo. Niekoľko rokov ste sa s manželom pokúšali o bábätko. Konečne dve čiarky na teste! Neopísateľný pocit. O pár týždňov, však cítite náhle bolesti v podbrušku. Ponáhľate sa k svojmu gynekológovi, aby vyvrátil vaše obavy a ubezpečil vás, že je všetko v poriadku. Ale nie je.

reklama

O dieťa ste prišli tzv. zamĺknutým potratom. Embryo sa prestalo vyvíjať a odumrelo. Na Slovensku končí spontánnym potratom každé piate tehotenstvo, takže podobné prípady sa dejú mnohým ženám okolo nás. Doteraz ste pri tejto diagnóze mohli okamžite podstúpiť lekársky zákrok a dostať želanú zdravotnú starostlivosť.

Ak prejde novela pani Záborskej pod tajomným názvom „pomoc ženám“, s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie 4 dni, počas ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť. Potrat? V skutočnosti strata vášho vytúženého bábätka, po ktorej vám lekári legálne ani nevedia ihneď pomôcť chirurgickým zákrokom, kým nebojujete o život,“ píše Vladimíra Marcinková na svojom Facebooku.

Za návrh hlasovalo až 75 zo 130 prítomných

Ako sme napísali vyššie, ide už o 19. návrh z dielne Anny Záborskej a skupiny kresťanských konzervatívcov, ktorí sú okolo nej. Sprievodná správa novely takisto uvádza, že nový zákon podľa nich negatívne ovplyvní verejné financie. Na druhej však pozitívne ovplyvní manželstvo, rodičovstvo a rodinu.

Súčasťou návrhu nie je len predĺženie čakacej lehoty zo 48 na 96 hodín pri všetkých interrupciách. Jeho súčasťou je aj „pomoc“ matkám. Výnimku z interrupcií majú v tomto prípade len prípady, keď je ohrozené zdravie alebo život ženy! Nový zákon by zakázal napríklad reklamy na interrupcie a ďalej by premenoval interrupcie na ukončenie tehotenstva. Momentálny názov je UPT – umelé prerušenie tehotenstva.

Matky postihnutých detí by dostali príspevok. Je to normálne?

Súčasťou zmien sú však aj ďalšie skutočnosti, ktoré podľa Záborskej zahŕňajú aj „praktické spôsoby pomoci tehotným a matkám“. Podľa nej by dostali príspevok pri narodení dieťaťa s postihnutím, a to vo výške 3 170,14 eur, ale aj príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa v plnej výške (tzv. kočíkové). Okrem toho by mali nárok na núdzové bývanie alebo právo na druhú lekársku správu.

Návrh Záborskej, ktorý pokračuje do druhého čítania, umožňuje aj to, aby ženy, ktoré sa rozhodli pre utajený pôrod, mali vytvorené podmienky na donosenie dieťaťa a nárok ísť na PN od 6. mesiaca. Okrem toho pridáva napríklad aj dotácie pre poradenské organizácie pre tehotné ženy, ktoré UPT zvažujú. Znižuje tiež registračný poplatok za auto o 70 % pre rodičov troch a viac detí.

„Prečo chceme motivovať ženy, aby porodili ťažko zdravotne postihnuté dieťa? A čo s ním a jeho rodinou bude potom? Štát nedokáže garantovať slušný život ani tým rodinám, ktoré roky vychovávajú deti s postihnutím. Pre tieto rodiny je toto jednorazové navýšenie príspevku urážkou, lebo vôbec nerieši ich situáciu. Skutočným dôsledkom bude, že v detských domovoch začnú pribúdať ťažko zdravotne postihnuté deti,“ konštatuje na svojom blogu Jana Bittó Cigániková.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup,sk
refresher.sk
Zdieľať na Facebooku