Od najstarších čias ľudia aj pre zábavu, aj v rámci vedy hľadali na oblohe obrazce zložené z hviezd. V starovekom Grécku sa ustálilo označenie 48 súhvezdí, ktoré niesli mená po mýtických bytostiach. V súčasnosti vedci rozlišujú až 88 súhvezdí. Tieto moderné súhvezdia nie sú však len obrazce, ale celé oblasti oblohy, ktoré do seba zapadajú ako skladačka a pokrývajú celú oblohu.
Cepheus, Ursa Minor, Lynx či Ursa Major sú hlavnými súhvezdiami, ktoré je veľmi lahké pozorovať. V mesiaci júl sa Slnko nachádza v súhvezdí Blížencov a 21. júla prejde do súhvezdia Raka.
Cefeus je relatívne slabé súhvezdie vložené medzi jasnejšou a ľahšie spoznateľnou Kasiopejou a Labuťou, hoci jeho hviezdny tvar pripomínajúci kresbu detského domčeka sa dá bez ťažkostí počas priemerných pozorovacích podmienok vyhľadať. Južná časť súhvezdia zasahuje aj do Mliečnej cesty, napriek tomu by sa len tak pri pozorovaní voľným okom mohlo zdať, že sa tu nenachádza ani jeden zaujímavý objekt. Ale nie je tomu pochopiteľne tak. Treba zobrať do ruky lepší binokulár alebo aspoň menší ďalekohľad. Z nekonečných hlbín vesmíru sa potom začnú vynárať záhady v podobe zaujímavých hviezd, hviezdokôp či hmlovín.
Ursa Minor alebo Malá medvedica je malé súhvezdie severnej oblohy so severným svetovým pólom vzdialeným len jeden stupeň od Polárky. Malý voz sa nachádza na štvornásobne predĺženej spojnici zadných kolies Veľkého voza. Vrcholí o polnoci v prvej polovici mája. Obsahuje 20 hviezd zdanlivej jasnosti. Súhvezdie je pomerne slabé, jeho obrys je tvorený siedmimi hviezdami, podobne ako pri Veľkom voze.
Lynx alebo Rys je nevýrazné súhvezdie severnej oblohy bez jasnejších hviezd. Nachádza sa nad Rakom a Blížencami. V našich zemepisných šírkach zapadajú pod obzor iba jeho južné časti. Rys vrcholí o polnoci v polovici januára takmer v zenite. Obsahuje 60 hviezd zdanlivej jasnosti. Vidieť ho môžete z balkóna aj teraz.
Ursa Major alebo Veľká medvedica je jedným z najstarších a dnes možno najznámejších súhvezdí, ktorého súčasťou je nápadný obrazec siedmich jasných hviezd nazývaný Veľký voz. Nápadné zoskupenie Veľkého voza nie je celkom čírou náhodou takýmto usporiadaním jednotlivých stálic. Všetky hviezdy s výnimkou dvoch sú od nás takmer rovnako vzdialené – 74 až 80 svetelných rokov a sú súčasťou, teda vlastne jadrom tzv. „medvedieho prúdu“.
Medzi známe aplikácie, s ktorými sa môžete lepšie orientovať na oblohe, patria napríklad aplikácie Star Chart, Sky Map, Star Tracker – Mobile Sky Map, NASA app či Night Sky App.
Aplikácia Star Chart poteší všetkých nadšencov vesmíru a pozorovania nočnej oblohy z nášho mesta. Možno ju využiť ako praktickú pomôcku pri spoznávaní vesmírnych telies a súhvezdí priamo v teréne.
Sky Map od Google je podobnou aplikáciou ako predošlá Star Chart. Môžete si vybrať, ktorú z nich po odskúšaní uprednostníte. Vizuálne vedie Star Chart, no niektorí užívatelia uprednostňujú zas Sky Map kvôli jednoduchosti ovládania.