24.01.2022, meniny má
10. januára 2022

Lieky vám po novom bude predpisovať priamo špecialista. Dôvodom sú aj zaťažené ambulancie všeobecných lekárov

Lieky vám po novom bude predpisovať priamo špecialista. Dôvodom sú aj zaťažené ambulancie všeobecných lekárov
Zdroj: unsplash.com
reklama

S novým rokom prichádzajú zmeny v predpisovaní liekov, ktoré zasiahnu pacientov aj ambulantných lekárov. Lieky vám bude od 1. januára 2022 predpisovať odborník, ktorý vám určuje liečbu. Aktuálne platné odporúčania liekov od špecialistov z roku 2021 však stále platia do 28. februára 2022.

Konštatuje tak upravená novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V praxi to znamená, že ak pacient pôjde na vyšetrenie k neurológovi, lieky mu predpíše on namiesto toho, aby ho poslal s poverením na predpis k všeobecnému lekárovi.

Predpisovanie liekov zaťažovalo všeobecných lekárov

Cieľom je tak zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pacienta, lepšie využiť elektronické zdravotníctvo, ako aj prehľadnejšiu zodpovednosť indikujúceho lekára. V prípade nejasností zostavila Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska prehľadný manuál.

„Lieky, ktoré vám doteraz predpisoval všeobecný lekár alebo pediater na odporučenie iného lekára, špecialistu – napríklad kardiológa, diabetológa, a podobne, po novom musí predpisovať len daný špecialista.

reklama

Nezabudnite teda v prípade, že užívate lieky odporučené od rôznych lekárov, požiadať o predpis svojich liekov konkrétnych špecialistov,“ oznámila bratislavská lekáreň Liberti. 

Zdroj: unsplash.com

Poslanci Národnej rady SR upozorňovali najmä na problém, kedy odborný lekár indikuje liek, ale predpísať ho musí všeobecný lekár. Výsledkom toho bolo množstvo preťažených ambulancií. Preto do zákona zaviedli pojem „predpisujúci lekár“, ktorý doteraz existoval len ako legislatívna skratka.

Lieky si budete môcť vyzdvihnúť aj hneď po prepustení z nemocnice

Zmena v predpisovaní liekov bude platiť aj pri prepustení pacienta z nemocnice. Ošetrujúci lekár je pri prepustení pacienta povinný predpísať mu lieky v počte balení potrebných na konkrétnu liečbu v trvaní najviac na dobu 30 dní.

Podľa členov zdravotníckeho výboru, ako aj predkladateľov návrhu sa tak eliminuje nevyhnutnosť pacienta alebo jeho príbuzných navštíviť ambulanciu hneď po prepustení z ústavného zdravotníckeho zariadenia. Redukuje sa preťaženie ambulantného sektora administratívnymi činnosťami.

Rovnako sa zvýši ústretovosť voči pacientovi, lebo si môže lieky hneď po prepustení vyzdvihnúť v nemocničnej lekárni.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, mediweb.hnonline.sk
Zdieľať na Facebooku