05.12.2021, meniny má
24. novembra 2021

Lockdown, ktorý schválila vláda, bude trvať dva týždne. Platiť bude pre všetkých

Lockdown, ktorý schválila vláda, bude trvať dva týždne. Platiť bude pre všetkých
Zdroj: Michal Dinga/tvnoviny.sk
reklama

Vláda na rokovaní v stredu 24. novembra schválila tzv. lockdown pre všetkých. Počas trvania lockdownu však očkovaní nebudú zvýhodnení. Platiť začne od zajtra 25. novembra. Po 10 dňoch vláda prehodnotí situáciu a rozhodnú, či opatrenia predĺžia alebo uvoľnia pravidlá pre zaočkovaných.

Schválené opatrenia

Platiť bude dvojtýždňový lockdown, ktorý začne 25. novembra 2021. Zároveň sa  zavedie núdzový stav so zákazom vychádzania a bude trvať 90 dní. Zákaz vychádzania bude trvať od 5.00h do 1.00h. Budú však platiť aj viaceré výnimky zo zákazu vychádzania.

Výnimkou zo zákazu vychádzania bude nákup nevyhnutných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdaje e-shopov, kľúčová služba, optika, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov).

Medzi výnimky bude patriť aj cesta do práce, cesta k lekárovi, na očkovanie, testovanie, do školy a škôlky. Povolený je aj sprievod. Výnimkou zo zákazu vychádzania bude aj pobyt v prírode v rámci okresu.

Školy sa plošne zatvárať nebudú, zostane to na rozhodnutí regionálnych hygienikov. Na základných školách sa opäť zavedie povinnosť nosenia rúška. Otvorené budú môcť byť len esenciálne prevádzky, medzi ne patria napríklad obchody s potravinami, drogérie, lekárne, predaj obuvi či záhradkárskych potrieb.

Vstup na pracovisko bude možný len pre očkovaných, otestovaných alebo tých, ktorí covid prekonali v posledných 180 dňoch. Toto by malo platiť od budúceho týždňa až do konca roka. Povinné testovanie pre neočkovaných pracovníkov bude raz za sedem dní. Testovanie bude realizované priamo na pracovisku a testy budú zabezpečovať zamestnávatelia.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: slovensko.hnonline.sk, dennikn.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku