17.05.2021, meniny má
11. januára 2021

Masívne plošné testovanie nás čaká už od budúceho víkendu. Opakovať sa bude, až kým čísla nezačnú klesať

Masívne plošné testovanie nás čaká už od budúceho víkendu. Opakovať sa bude, až kým čísla nezačnú klesať
Zdroj: TASR
reklama

Najneskôr od budúceho víkendu prebehne masívne plošné testovanie vo všetkých okresoch na Slovensku. Testovanie sa bude opakovať až dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5.

Niektoré regióny budú testovať už budúci víkend

Cieľom je pretestovanie pripraviť tak, aby sa predišlo chybám z jesenného celoslovenského testovania. Zástupcovia strán, ktorí ho organizujú a aj budú organizovať, sa majú stretnúť už v pondelok večer. „Treba to urobiť tak, ako to bolo na jeseň na Orave, systematické testovanie v troch vlnách za sebou, inak to nefunguje,“ povedal Matovič.

Igor Matovič vyzval samosprávy v najpostihnutejších regiónoch, aby testovanie zorganizovali už nadchádzajúci víkend, pokiaľ je to v ich možnostiach. Absolvovanie testu a negatívny výsledok budú podmienkou na uplatnenie výnimiek zo zákazu vychádzania, vrátane cestovania za prácou či možnosti vyjsť do prírody.

Súčasný lockdown je nedostatočný

Premiér zároveň upozornil, že ak by opatrenia ostali len pri súčasnom lockdowne, neznamenalo by to zníženie chorobnosti do obdobia vakcinácie. Spomenul aj výskyt nového agresívnejšieho typu koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z južného Anglicka.

Skritizoval postup Ministerstva hospodárstva SR a jeho postup pri obstarávaní antigénových testov v predchádzajúcich týždňoch. Ich pochybenie môže mať podľa premiéra za následky 4 300 zbytočných obetí a ekonomické škody vo výške jednej miliardy eur.

Testovanie je v súčasnosti najdôležitejšie

Jeho plánom je zobrať Ministerstvu hospodárstva SR úlohu nakúpiť antigénové testy. „To, čo je nakontrahované, tesne pred podpisom zmluvy necháme dobehnúť, tie ďalšie už rezort hospodárstva nebude nakupovať,“ dodal.

Matovič vyhlásil, že najväčšou prioritou je v súčasnosti zrealizovať plán testovania. „Skúsme sa sústrediť teraz na podstatu. Podstata, pre mňa dnes jediná a najdôležitejšia, je zrealizovať plán. Každé ďalšie odsúvanie plánu, že sa spustí neskôr alebo že pôjde krivka pomalšie dole, nás bude stáť stovky alebo tisícky životov a obrovské ekonomické škody, ktoré zaplatia ľudia,“ vyhlásil Matovič.

Konflikt Igora Matoviča a Richarda Sulíka musí ísť pre testovanie bokom. „Ja si myslím, že v tomto období je lepšie, aby minister hospodárstva zostal ministrom hospodárstva. Ale práve tým, že ostane v tíme, tak verím v to, že sa začne správať zodpovedne,“ poznamenal premiér.

Zdroj: TASR

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: pravda.sk, cas.sk
Zdieľať na Facebooku