05.12.2021, meniny má
22. novembra 2021

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský žiada lockdown na tri týždne pre všetkých. S odborníkmi sa zhodol aj na možnosti povinného očkovania

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský žiada lockdown na tri týždne pre všetkých. S odborníkmi sa zhodol aj na možnosti povinného očkovania
Zdroj: Pavol Zachar - www1.pluska.sk/tvnoviny.sk
reklama

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil na dnešnej konferencii s názvom Vizionári, že žiada lockdown na tri týždne pre všetkých. Súčasné prísnejšie opatrenia považuje za nedostatočné. Informáciu priniesla TV Markíza a potvrdili ju aj viaceré zdroje z vládnej koalície.

Vianoce by následne mohli prebiehať pokojnejšie bez prísnych opatrení. Podľa ministra však pôjde o prvé kolo lockdownu. Jeho pokračovanie by záviselo od toho, ako sa bude vyvíjať pandemická situácia.

Pre pandémiu sú odložené vyšetrenia chronicky chorých pacientov

Podľa štatistík Slovensko nedávno prekročilo hranicu 3 000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Takmer 82 % z nich tvoria osoby, ktoré nie sú plne zaočkované. Lockdown podľa Lengvarského žiadajú aj zaočkovaní, aby sa situácia zlepšila čo najskôr.

„Kvôli pandémii sú odložené preventívne a diagnostické vyšetrenia ľudí s chronickými pľúcnymi ochoreniami. Je to problém, pretože len dlhodobá starostlivosť prispieva k zlepšeniu stavu pacienta,“ doplnila na konferencii pneumologička Mária Drugdová.

O dôležitosti očkovania hovorila aj riaditeľka Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková, pretože nemocnice sú preplnené prevažne neočkovanými pacientmi. „Sú to obyčajní sebci, pretože kvôli nim nemôžeme poskytovať adekvátnu starostlivosť pre tých, čo ju potrebujú,“ prehlásila.

Bude očkovanie povinné?

Diskusie sa zúčastnila aj riaditeľka sekcie zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva na pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková a predseda Výboru Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivan Solovič.

Ďalej zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftiziológie I. SZU a UNB Štefan Laššán, primárka oddelenia klinickej onkológie Kliniky pneumológie a ftiziológie I. SZU a UNB Milada Veselá, pneumologička Mária Drugdová a riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková.

Odborníci sa zhodli okrem lockdownu aj na tom, že štát by mal zaviesť aj povinné očkovanie. Minister zdravotníctva s vyhlásením súhlasí, no problém vidí v tom, ako budú sankciovaní tí, ktorí sa odmietnu zaočkovať.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: refresher, tvnovniny.sk
Zdieľať na Facebooku