16.04.2024, meniny má
14. marca 2024

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia COVID-19

Mladá lipa malolistá je živou pamiatkou na Seredčanov, ktorých nám zobrala pandémia COVID-19
Zdroj: Lukáš Klčo
reklama

Na znak úcty sa i mesto Sereď pripojilo k desiatkam miest a obcí Slovenska a prijalo myšlienku vytvorenia živej spomienky na obete pandémie COVID-19. V malom parku bola na ich počesť vysadená lipa malolistá. Počas spomienkového stretnutia ju po prvý krát symbolicky zaliali vodou pozostalí a zástupkyňa OZ skutočné obete položila k stromu pamätnú tabuľu.

Mesto Sereď zorganizovalo symbolické stretnutie, ktorého iniciátorom boli občania nášho mesta. Takí, ktorí kvôli pandémii prišli o svojich milovaných.

Primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel v príhovore citlivo zaspomínal na obdobie, kedy sa každý stretával s odchodom svojich príbuzných, kolegov, priateľov a to bez možnosti rozlúčenia sa s nimi. Poďakoval všetkým, ktorí akokoľvek pomáhali, podporovali psychicky i fyzicky, starali sa o duchovné i materiálne zabezpečenie.

Zdroj: Lukáš Klčo

reklama

V príhovore dekana seredského dekanátu pána Jána Hallona rezonovala téma hrdinstva nasadenia dobrovoľníkov, šoférov, zdravotníkov, sestier, či kňazov, ktorí sa dobrovoľne podujali pomáhať zomierajúcim a v mnohým prípadoch sa i oni sami stali obeťou. Zdôraznil vzájomnosť a potrebu byť jeden druhému na pomoci vtedy, keď príde čas.

Zborový farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Radomír Vařák sa zhromaždeniu prihovoril ľudskými a láskavými slovami, kedy pripodobnil užitočnosť i pominuteľnosť ľudí k životu včiel. Ich produktom je životodarný med a samotný život včiel nie je dlhý. Svoju novú generáciu musia vychovať veľmi rozumne a rovnako i ľudské spoločenstvo má nádej vo svojom múdrom a životaschopnom potomstve.

Lipa lieči telo i dušu

K slovu sa dostala i zakladateľka OZ skutočné obete, Lenka Straková. „Od prvého potvrdeného prípadu koronavírusu na Slovensku uplynuli štyri roky. Hoci to najhoršie máme za sebou, s následkami sa ako spoločnosť dodnes vyrovnávame a ešte dlho budeme. Rodinám obetí sa život zmenil už navždy. O svojich najbližších prišli za mimoriadne traumatických okolností a bolesť z tejto obrovskej straty pretrváva. Výsadba spomienkovej lipy je symbolom, že na pandémiu a jej obete nezabúdame,“ uviedla Lenka Straková.

Zdroj: Lukáš Klčo

Vysvetlila, že lipa nie je v tomto prípade náhodne zvolený strom. Je symbolom Slovenska, je to majestátny a dôstojný strom, jeho listy majú tvar srdca a najmä, má také liečivé vlastnosti, ktoré priaznivo pôsobia na dýchacie ochorenia.

Stretnutia sa zúčastnila i viceprimátorka mesta Sereď Mária Fačkovcová, prednostka mestského úradu Denisa Bartošová, prednostka Okresného úradu Galanta Eva Slaninová, bývalý prednosta mestského úradu v Seredi, ktorému bolo v roku 2022 udelené ocenenie Cena mesta Sereď práve za nasadenie v období pandémie, pán Tibor Krajčovič, pani Marta Jankechová, občianka nášho mesta a iniciátorka pripojenia sa mesta Sereď k myšlienke výsadby spomienkovej lipy a poslankyne mestského zastupiteľstva pani Slávka Kramárová a pani Miroslava Sabová Dudášová.

Zdroj: Lukáš Klčo

Zdroj: Lukáš Klčo

Pomôžme stromu zakoreniť

Šesťročná lipa malolistá bola vysadená v malom parku na Námestí slobody na slnečnom stanovišti, kde má dobré podmienky a má predpoklad stať sa mohutným a silným dominantným stromom. Ak pôjdete okolo, môžete sa pri ňom pristaviť, zamyslieť sa a pomôcť mu zakoreniť tým, že ho i vy zalejete čo i len troškou vody.

Slovensko si obete pandémie pripomína pamätným dňom 6. marca, keď bol v roku 2020 na Slovensku potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Počas pandémie ochorelo na Slovensku najmenej 1,827 milióna osôb, na ochorenie zomrelo najmenej 20.296 ľudí.

Zdroj: Lukáš Klčo

Zdroj: Lukáš Klčo

Zdroj: Lukáš Klčo

Zdroje: Ing. Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku