24.06.2024, meniny má
26. augusta 2020

Mladý Seredčan Pierre Fabo vo svojom novom krátkometrážnom filme Ulička spracúva neľahkú tému židovských deportácií počas druhej svetovej vojny

Mladý Seredčan Pierre Fabo vo svojom novom krátkometrážnom filme Ulička spracúva neľahkú tému židovských deportácií počas druhej svetovej vojny
Zdroj: attelier.sk/netky.sk
reklama

Pierre Fabo je mladý Seredčan a nádejný filmár, ktorý so svojimi spolužiakmi Máriom Puzderom a Martinom Krolákom počas štúdia na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave založil spološnosť Lexis Production. Ide o študentskú filmovú produkciu, ktorá sa úspešne živí natáčaním a strihaním videí.

Pierra už mnohí z vás možno poznajú vďaka jeho predchádzajúcemu krátkometrážnemu filmu s názvom Kobieta. Tento film mal byť pôvodne iba školským projektom, no postupne sa vyvinul do väčšieho diela. Okrem toho Pierre spolupracoval aj na hudobných videoklipoch napríklad s kapelou Smola a Hrušky, speváčkou Simou, Petrom Lipom a huslistom Marcom Rajtom.

Krátky študentský film Ulička

Tento rok vznikol ďalší krátkometrážny film z Pierrovej produkcie s názvom Ulička, ktorý je zároveň súčasťou jeho diplomovej práce. Cieľom autorov bolo poukázať na oba typy extrémizmu, či už ide o spochybňovanie histórie, alebo prehnané kladenie viny na všetkých obyvateľov.

Film rozpráva príbeh mladej židovky a chlapca, ktorý sa do nej zaľúbi v období deportácií počas druhej svetovej vojny. Hlavnou myšlienkou je poukázať na dôležitosť lásky a priateľstva v ťažkých časoch, a to bez ohľadu na rasu a pôvod. Viac o samotnom príbehu vám napovie trailer.

reklama

„Prvý nápad prišiel asi rok a pol dozadu, keď som bol na byte s Máriom Puzderom, to je môj spolužiak z výšky, a napadlo nám urobiť na takúto tematiku židovskú krátky film. Už vtedy sme vedeli, že to bude veľmi náročné. Je to o láske židovky a nežidovského chalana v období druhej svetovej vojny počas deportácií, takže dosť ťažká téma,“ povedal pre RTV Krea Pierre Fabo.

Premietať sa bude možno aj v Seredi

Pierre sa postaral o námet, réžiu a strih. Kameru mal na starosti Mário Puzder, ktorý si tiež zahral dobového gardistu. Hudbu do filmu zabezpečil súbor FidliCanti z Horných Orešian, ktorý vytvoril aj oficiálnu skladbu k filmu s názvom Dážď. Rekvizitami prispel aj Klub historických vozidiel Oldtimer v Seredi, ktorý poskytol niekoľko modelov historických áut. Natočiť film s takouto tematikou však vôbec nebolo ľahké.

Zdroj: attelier.sk

Zdroj: attelier.sk

Autor a režisér Pierre Fabo prisľúbil, že pokiaľ bude o jeho film záujem aj v Seredi, prípadne v okolí, určite sa tu uskutoční nejaké premietanie. My dúfame, že Seredčania ukážu šikovnému filmárovi svoju podporu a premietanie sa v našom meste naozaj uskutoční.

„Museli sme zájsť do Komárna, kde sme našli židovskú obec, a židovskí občania alebo, resp. dvaja takí starší páni nám veľmi pomáhali uchopiť túto tému, aby sme ju pochopili a aby sme vedeli o nej čo najviac, možno od takého človeka, ktorý to študoval a zaoberá sa tým celý život a myslím si, že to nám veľmi pomohlo pri stavbe takéhoto filmu,“ dodal Pierre Fabo pre RTV Krea.

Už o pár dní, presne 29. augusta 2020, si aj tento rok pripomenieme výročie SNP a pri tejto príležitosti je krátkometrážny film mladého Seredčana naozaj aktuálny. Na záver si môžete spolu s nami pozrieť aj reportáž RTV Krea, v ktorej uvidíte zábery z natáčania či rozhovor so samotným autorom.

SEREĎAN NATOČIL FILM

SEREĎAN NATOČIL FILM O pár dní si pripomíname výročie Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti vám predstavujeme krátky film filmára Pierra Faba zo Serde s názvom Ulička.

Uverejnil používateľ RTV Krea Utorok 25. augusta 2020

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, attelier.sk, youtube.com
Zdieľať na Facebooku