12.04.2021, meniny má
19. novembra 2020

Na Slovensku pribudne nový štátny sviatok. Do práce však pôjdeme

Na Slovensku pribudne nový štátny sviatok. Do práce však pôjdeme
Zdroj: pixabay.com
reklama

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Okrem toho aj novelu zákona o Fonde na podporu športu a novelu zákona o vysielaní a retransmisii.

Novým štátnym sviatkom sa stane 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu. Zoznam piatich štátnych sviatkov na Slovensku sa tak rozšíri o šiesty.

Hoci tento deň bude štátnym sviatkom, nebude dňom pracovného pokoja. Na voľno teda môžeme zabudnúť. Napriek tomu však bude pracujúcim patriť odmena za prácu cez sviatok.

Navrhovatelia novely argumentovali tým, že vznik samostatného česko-slovenského štátu patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Pripomenuli, že počas trvania česko-slovenského štátu bol tento deň štátnym sviatkom, no po vzniku samostatného Slovenska sa nedostal ani do zoznamu pamätných dní. Zaradili ho tam až v roku 1999.

Prehľad štátnych sviatkov

Zdroj: vlada.gov.sk

Pribudnú aj pamätné dni

Zoznam pamätných dní sa tiež upraví. Rozšíri sa o štyri pamätné dni a pribudne medzi nimi napríklad aj 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Dátum 12. október si budeme pripomínať ako Deň samizdatu. Má ísť o prejav úcty k odvahe a hrdinstvu tých, ktorí v akomkoľvek období neslobody, najmä však v rokoch 1948 až 1989 počas komunizmu, riskovali perzekúciu zo strany štátnej moci alebo ňou priamo trpeli, a to len z dôvodu realizácie svojich základných ľudských práv a slobôd.

Do zoznamu pamätných dní pribudne aj 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968, pričom týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska.

Prehľad pamätných dní

Zdroj: vlada.gov.sk

Češi už 28. október ako štátny sviatok majú

V Českej republike je 28. október, Deň vzniku samostatného československého štátu (Den vzniku samostatného československého státu), štátnym sviatkom zo zákona z roku 2000. V ČR sa 28. október považuje za najvýznamnejší sviatok krajiny. Pripomína zlomový bod tisícročnej histórie českej štátnosti – vznik moderného štátu po niekoľkých storočiach zväzku s krajinami habsburskej monarchie, uviedlo na svojej webovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí ČR.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: vlada.gov.sk
Zdieľať na Facebooku