05.12.2021, meniny má
10. novembra 2021

Nákupy na Slovensku sa budú zaokrúhľovať. V peňaženkách tak budeme mať menej 1- a 2-centových mincí

Nákupy na Slovensku sa budú zaokrúhľovať. V peňaženkách tak budeme mať menej 1- a 2-centových mincí
Zdroj: webnoviny.sk/tvnoviny.sk
reklama

Národná rada schválila zaokrúhľovanie hodnoty nákupov pri platbe v hotovosti. Cieľom novely je obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Za zákon zahlasovalo 79 poslancov.

Jednocentové a dvojcentové mince však aj naďalej zostanú zákonným platidlom. Obchodníci a prevádzky ich tak budú musieť prijať, ale nebudú ich vydávať, vďaka čomu ich bude časom oveľa menej.

„Tento krok zjednoduší vydávanie mincí, odľahčí naše peňaženky, pomôže starším ľuďom pri manipulácii s nimi a zároveň zníži náklady podnikateľov za poplatky v prípadoch, keď ich potrebovali vložiť alebo spracovať v banke. Zmena bude mať pozitívny vplyv aj na životné prostredie,“ uvádza v tlačovej správe ministerstvo financií.

Účinnosť zákona sa na základe pozmeňujúceho návrhu z výborov posunula z 1. januára 2022 na 1. júla 2022, teda o šesť mesiacov, aby sa vytvoril dostatočný časový priestor na nastavenie softvérov registračných pokladníc.

ZDROJ: tvnoviny.sk

Krok vítajú aj obchodníci

Obchodníci už dlhodobo tvrdia, že takéto opatrenie príjmu s otvorenou náručou. Zjednoduší vydávanie a taktiež náklady podnikateľov, ktorí platia bankám za vloženie a spracovanie 1- a 2-centových mincí. Opatrenie bude mať pozitívny dopad aj na životné prostredie znižovaním použitia obalov a prepravy týchto mincí.

„Obchodníci podporujú zrušenie jedno- a dvojcentových mincí, pretože spôsobujú zbytočné náklady pri administrovaní nakladania s týmito malými mincami,“ uviedol predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Čo to bude znamenať v praxi?

V praxi nepôjde o zrušenie, ale o systém zaokrúhľovania. Zaokrúhľovať sa nebudú jednotlivé položky, ale až výsledná suma celého nákupu. Pri platbe kartou sa však nič nemení, výsledná suma sa zaokrúhľovať nebude.

Použije sa pri tom podobný princíp, ako to bolo pri zrušení 10- a 20-halierových mincí v minulosti. Zaokrúhľovanie má prebiehať podľa základných matematických pravidiel. Matematický spôsob zaokrúhľovania predstavuje neutrálny, spravodlivý spôsob pre obe strany, obchodníka aj kupujúceho.

ZDROJ: MF SR

Takto sa bude zaokrúhľovať

Pre názornosť zámeru ministerstvo uviedlo štyri príklady zaokrúhlenia nákupov v hotovosti, vrátane kombinácií so stravnými lístkami a platobnou kartou:

Platba v hotovosti: Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením je 3,66 eura. Cena sa zaokrúhli matematicky nadol na 3,65 eura. Kupujúci tak zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ak by celý nákup platil platobnou kartou, výsledná platená cena sa nezaokrúhľuje a kupujúci zaplatí hodnotu nákupu.

Platba v hotovosti a stravnými lístkami: Výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením je 48,34 eura. Kupujúci chce zaplatiť dvomi stravnými lístkami v hodnote 3,83 eura, teda z nákupu sa odpočíta 7,66 eura a zaokrúhli sa zvyšná cena nákupu platená v hotovosti, čiže 48,33 – 7,66 = 40,68 eura. To sa zaokrúhli matematicky nahor, teda doplatí 40,70 eura. Výsledná cena nákupu po zaokrúhlení bude 48,36 eura.

Platba v hotovosti a platobnou kartou – príklad A: Výsledná cena nákupu bude 48,32 eura. Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 20 eur a zvyšok platobnou kartou. A tak sa mu táto suma odpočíta z výslednej hodnoty nákupu, čiže 48,32 – 20 = 28,32 eura. Kupujúci tak zaplatí kartou túto sumu bez zaokrúhlenia.

Platba v hotovosti a platobnou kartou – príklad B: Výsledná cena nákupu bude tiež 48,32 eura. Kupujúci chce zaplatiť v hotovosti 8,32 eura a zvyšok platobnou kartou. Reálne tak dá pokladníkovi mince v hodnote 8,30 eura (8,32 eura sa matematicky zaokrúhli nadol) a zvyšok 40,02 eura doplatí platobnou kartou bez zaokrúhlenia.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku