Združenie STORM vzniklo v roku 2002, teda v Seredi a okolí pôsobí už takmer dve desaťročia. Pôvodne združovalo iba študentov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, no dnes už funguje ako profesionálna organizácia.
Vykonávajú terénnu sociálnu prácu tým, že na ulici oslovujú aktívnych injekčných užívateľov drog a osoby pracujúce v sexbiznise. Snažia sa tak minimalizovať zdravotné a sociálne riziká spojené s užívaním nelegálnych drog v ich sociálnom prostredí. STORM je akreditovaným subjektom MPSVaR SR a pôsobí na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.
Prioritou združenia je bezpečne zbierať a zlikvidovať injekčné striekačky, ktoré môžu byť potencionálnym prenášačom ochorení. Nebezpečenstvo nastáva najmä v momente, ak ich takto pohodené nájdu malé deti, preto je dôležité striekačky združeniu nahlásiť. Pri náhodnom poranení môžu spôsobiť nákazu, ako je HIV/AIDS, hepatitídy typu B, C a iné.
„Staňte sa našimi očami pri vyhľadávaní ihiel v meste a my zabezpečíme ich rýchlu likvidáciu. Našou spoluprácou zabezpečíme bezpečnejšie ulice, parky a ihriská. Počas prvých 3 mesiacov sa nám podarilo zlikvidovať tisícky ihiel vďaka našim klientom, ale aj vďaka zodpovedným obyvateľom. Ďakujeme, aj takto nám pomáhate chrániť verejné zdravie náš všetkých,“ uviedli v statuse na Facebooku.
V prípade, ak ste našli injekčnú striekačku, neváhajte kontaktovať združenie STORM na telefónnom čísle 0917 816 654 alebo mailom na info@zdruzeniestorm.sk. Môžete tiež napísať správu priamo na ich Facebooku.
Miesto nálezu je potrebné popísať čo najpodrobnejšie alebo vyhotoviť fotky, ktoré môžete poslať mailom či uverejniť v skupine na Facebooku. „Podrobným popisom uľahčíte nájdenie injekčnej striekačky a jej následnú bezpečnú likvidáciu v čo najkratšom čase.“
Program ochrany verejného zdravia Bezpečne v komunite sa v našom meste realizuje od roku 2012. Je rozdelený na tri nosné činnosti – pravidelné zbery použitých injekčných striekačiek z ulíc, likvidácia injekčných striekačiek na podnet verejnosti prostredníctvom Facebooku, mailu alebo telefonicky a likvidácia z bezpečnostnej nádoby FIXPOINT.
Pracovníci združenia každý mesiac monitorujú exponované lokality a zároveň realizujú likvidáciu, ktorá je zabezpečená nielen vďaka podnetom od obyvateľov, ale taktiež v spolupráci s užívateľmi drog, ktorí ich prinášajú do kontaktného centra ZÓNA v priestoroch Polikliniky v Seredi alebo na výmenný program KROK VPRED.