22.01.2025, meniny má
26. januára 2021

Naučte svoje deti, čo všetko môžu objaviť v seredskom Zámockom parku. Aké druhy zvierat v ňom žijú?

Naučte svoje deti, čo všetko môžu objaviť v seredskom Zámockom parku. Aké druhy zvierat v ňom žijú?
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Náš seredský Zámocký park je miestom, do ktorého chodíme všetci radi oddychovať. Už dlhé roky je v jeho zadnej časti vybudovaný pekný náučný chodník, ktorý je zároveň prvým seredským náučným chodníčkom. Je zameraný hlavne na faunu zámockého parku a je to ideálny program pre deti, ktoré sa môžu dozvedieť a naučiť množstvo nových informácií. V dnešnom článku vám teda trošku priblížime druhy zvierat, ktoré v našom parku žijú.

Čo je náučný chodník?

Náučné chodníky sú predovšetkým vzdelávacie trasy rôznej dĺžky, väčšinou spojené aj s turistikou. Tieto chodníky vedú hlavne prírodne a kultúrne zaujímavými priestormi. Na trasách náučných chodníkov, prípadne v ich blízkosti, sú častokrát významné či zaujímavé objekty. Veľakrát sa v blízkosti nachádzajú aj atypické javy, ktoré bývajú osobitne vysvetlené formou informačných panelov.

Jedným z hlavných cieľov náučného chodníka je prinútiť návštevníka ku skúmaniu, rozmýšľaniu či všímaniu si okolia. Ide o to, donútiť ľudí, aby načerpali informácie z informačných panelov chodníka alebo publikovaných sprievodcov z lokality, v ktorej sa práve nachádzajú a pozorujú ju.

Seredský náučný chodník

Ide o prvý ekologický náučný chodník na území mesta Sereď. Cieľom projektu bolo vytvoriť nový oddychový priestor pre širokú verejnosť s možnosťou spoznávania fauny a flóry na území Zámockého parkuVzdelávanie detí a mládeže, ale i dospelých, je tak realizované priamo v prírode, nakoľko súčasťou ekologického chodníka sú aj tri informačné tabule. Na nich nájdete informácie o zaujímavých druhoch živočíchov, ktoré našli svoj domov v Zámockom parku, ale i o stromoch a rastlinách, ktoré v ňom rastú.

reklama

zdroj: seredsity.sk

Akú flóru máme v parku?

V našom parku sa nachádza okrem známych platanov aj mnoho ďalších významných druhov stromov. Medzi tie patrí napríklad orech čierny, sofora japonská, lipa malolistá, dub letný či jaseň štíhly. Všetky zo spomínaných druhov sú významné dreviny, bez ktorých by náš park bol „len“ obyčajným miestom. Ako plynú roky, Seredčania si na stromy v parku už zvykli. A je to jedno z miest, kde ich máme v našom meste naozaj dosť.

V lete je pod nimi príjemný tieň, na lavičkách sa dá posedieť s rodinou či s deťmi sa hrať na ihrisku. Všetky stromy v parku majú preto svoje opodstatnenie. Okrem vysokých drevín má však význam aj nižšia flóra parku. Počas rozličných období môžete nájsť v parku krásne hluchavkové, fialkové či púpavové koberce.

Nájdu sa aj ľudia, ktorí do parku chodia zberať rôzne byliny. Na to však odporúčame menej frekventované oblasti seredskej prírody. Bylín a rastlín je tu naozaj veľké množstvo, môžete tu nájsť aj pastiersku kapsičku, žihľavu dvojdomú, alchemilku obyčajnú, rebríček, palinu pravú, sem-tam pľúcnik lekársky a ďalšie.

Fauna Zámockého parku

Čo sa týka fauny, je nesmierne bohatá aj tá. Okrem skackajúcich veveričiek na každom kroku môžete pozorovať naozaj rozličné druhy vtáctva. Drozdy, vrabce, sýkorky, dokonca aj žlna zelená sa kde-tu objaví. V zimných mesiacoch je vtáctva pomenej a môžete stretnúť alebo skôr počuť ďatľa veľkého či havrana čierneho. Kde tu zazrieť pipíšky chochlaté, sýkorky veľké aj belasé, stehlíky a vrabce domové. V letných mesiacoch však park skrášľuje spev mnohých druhov.

Je tu tiež veľké zastúpenie hmyzu. V lete môžete zažiť nálety chrústov obyčajných alebo sledovať nášho najväčšieho chrobáka roháča veľkého. Na tabuliach je znázornená aj modlivka zelená. Tú však budete musieť pozorne hľadať. Ďalej sú tu vyobrazené aj druhy ako večernica malá (netopier hvízdavý) či jašterica krátkohlavá. 

Náučný chodník zaujme hlavne našich najmenších. Preto toto miesto môžete využiť ako edukačnú prechádzku najmä v tomto období.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: naucnechodniky.eu
Zdieľať na Facebooku