Od pondelka je na Slovensku povinné nosenie respirátorov FFP2 v hromadnej doprave a v obchodoch. O týždeň neskôr (15. 3.) už bude povinné vo všetkých interiéroch. Vonku bude stále postačujúce rúško alebo iné prekrytie dýchacích ciest (šál, šatka…).
Respirátor nesmie mať výdychový ventil a musí mať označenie „CE“, za ktorým má nasledovať štvorčíslie s platnou európskou normou (EN 149:2001 + A1: 2009). Vo väčšine prípadov by mali byť použité iba jedenkrát. Pri vhodnom zaobchádzaní sa to však dá aj inak. Prinášame vám pár tipov pre vhodnú dezinfekciu respirátorov.
Internetové obchody vám domov po objednaní FFP2 respirátorov môžu poslať KN95 či N95. Ide o čínsku verziu respirátora, ktorý neprešiel európskym schvaľovacím procesom, ale iba čínskym, ktorý je iný. Znamená to, že sa môžu líšiť napríklad v hrúbke.
Na Slovensku ich budú akceptovať, iba ak budú mať posudok podľa európskych noriem s vyššie spomínaným označením „CE“. Bez neho by ste ich nemali nosiť, rozdiel môžete vidieť nižšie.
Väčšina respirátorov, hlavne tých najlacnejších, je určená na jedno použitie (označené NR). V prípade, že chcete respirátor na viacero použití, musí byť označený skratkou R (patria tam aj FFP1, FFP2 aj FFP3).
Jednorazový respirátor je určený na jednu „pracovnú zmenu“, to znamená približne na osem hodín. Pokiaľ cestujete každý deň do práce MHD a potrebujete ušetriť, ale zároveň neohroziť seba aj okolie, môžete použiť respirátor aj viackrát predĺžením jeho životnosti. Tento postup má svoje pravidlá. Najskôr sa musí tento ochranný prostriedok zbaviť prípadných baktérií či vírusov. Ako na to?
Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, je potrebná dôkladná sterilizácia. Už v prvej vlne sa odporúčalo ohrievanie respirátorov v rúre pri teplote 60 až 70 stupňov približne 30 minút. Ak nastavíte teplotu na viac stupňov, vytiahnite respirátor skôr. Tento postup môžete aplikovať niekoľkokrát, avšak časom sa filtračná účinnosť zníži, jedným zohriatím o približne 0,16 percenta, vysvetľuje portál mojezdravi.cz.
Respirátory sa dajú tiež sterilizovať parou v mikrovlnej rúre. Ak máte respirátory bez kovovej spony na nose, môžete ich sterilizovať aj v mikrovlnnej rúre. Postup je ale iný. Do mikrovlnky dajte plastovú misku s poldeci vodou, na ňu položte plastovú mriežku, na ktorú položte respirátor. Pri výkone 110W postačí 90 sekúnd, pri 80 – 100 W je potrebný už dvojnásobný čas.
Dezinfekcia etanolom je vhodná asi na všetky druhy respirátorov aj na nanorespirátory. Iné alkoholové dezinfekcie na nano vlákna nepoužívajte, obsahujú zmesi, ktoré ich môžu poškodiť. Avšak na obyčajné respirátory môžete použiť akúkoľvek dezinfekciu, pokojne aj Alpu v spreji.
Účinné vraj je aj dezinfikovanie vzduchom, teda týždenný oddych respirátora, ktorý bude niekde voľne visieť a vetrať sa. Respirátor stačí nechať voľne visieť v miestnosti, kde je suchý vzduch. Po týždni by už vírusy na respirátore nemali prežiť. Ak si však chcete zaistiť dvojitú ochranu, respirátor prestriekajte alkoholovou dezinfekciou a nechajte ho týždeň odpočívať.
Máte doma tzv. horské slnko? Použitý respirátor stačí osvietiť z každej strany 3 minúty. Vírusy a baktérie sa žiarením zabijú. Môžete si tak vydezinfikovať aj kľúče, okuliare, mobilné telefóny a iné drobné predmety.
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.