02.10.2023, meniny má
10. augusta 2020

Neďaleká Nitra je zamorená hmyzom. Bzdochy sa na obydlia vrhli z ničoho nič a mesto vyhlásilo inváziu

Neďaleká Nitra je zamorená hmyzom. Bzdochy sa na obydlia vrhli z ničoho nič a mesto vyhlásilo inváziu
Zdroj: flog.pravda.sk/modrastrecha.sk
reklama

Mesto Nitra hlási netradičnú udalosť. Prakticky každá mestská časť je zaplavená týmto taxónom hmyzu, ktorý síce pre ľudí nie je nebezpečný, ale pre väčšinu obyvateľov nepríjemný. Keď mesto dostalo už 60. telefonát ohľadom tohto hmyzu, rozhodlo sa situáciu riešiť.

Priblížme si tohto malého smraďocha

Bzdochy (Heteroptera) sú prekvapivo veľmi rozšíreným druhom. Na celej severnej pologuli sa ich vyskytuje až niekoľko desiatok tisíc druhov. Majú rôzne sfarbenia a veľkosti. Len u nás sa ich vyskytuje okolo niekoľko sto druhov. Názov bzdocha poznáme niektorí ako nadávku. Odkaz na zdochlinu v názve tohto druhu nie je skrátka náhodný.

Zápach, s ktorým sa môžete stretnúť, ak sa pokúsite rozpučiť zástupcu jedného z druhov bzdôch, je snáď nekonečný. Tvorí sa pachovými žľazami, ktoré má bzdocha umiestnené v zadnej spodnej časti tela. Je naozaj prenikavý. Na koži vašich prstov zostáva ešte naozaj dlho potom, ako sa, nedajbože, rozhodnete, že bzdochu rozpučíte.  Bude vám “spríjemňovať” deň ešte dlho ako pozostatok toho, ako ste sa k hmyzu správali. Aj po hodine a po niekoľkých pokusoch o odstránenie mydlom zostávajú na koži stopy po pachu. Tento pach vzdialene pripomína vysoko koncentrovanú neznámu nasekanú trávu či nasekané čerstvé konáre s prímesou neznámej chémie.

Bzdocha - Fotografia - Fotogaléria | ePhoto.sk - foto, fotografie, fotoaparáty

zdroj: ephoto.sk

reklama

Nitra pod inváziou

Celé mesto zaplavili bzdochy. Lietajú aj do bytov. „V podstate je zamorené už celé mesto,“ povedala Ľudmila Šterdasová z nitrianskej radnice. Podľa viacerých sa tento problém spája len s jedným druhom stromu v Nitre, a tým je breza.

„Bzdochy sú len na brezách, pevne verím, že to neprejde na iný druh stromu. Neškodia im a nie sú nebezpečné ani pre ľudí, ale sú nepríjemné a smrdia, “ dodala Šterdasová. Vo štvrtok preto začala radnica s postrekmi vo viacerých častiach Nitry. Počet postrekov pribúda najmä na základe hlásenia ľudí. Len mailov bolo už vyše 60.

Toto v meste ešte nezažili

Takáto alebo podobná situácia ešte v Nitre naozaj nebola. „Predtým boli bzdochy len na niektorých stromoch, nikdy sme nemuseli robiť chemický postrek. Teraz ho robíme celoplošne, v celom meste. Bzdochy sú neskutočne premnožené, toto sme ešte nezažili,“ zhodnotila pre portál mynitra.sme.sk pracovníčka odboru životného prostredia na radnici.

Firma, ktorú Nitra objednala, už postriekala napadnuté brezy. Postreku sa nevyhli ani mestské časti ako Klokočina, Chrenová ulica či Čermáň. Problémy s bzdochami najnovšie hlási aj Staré mesto. Paradoxne, v Brezovom háji, ktorý sa nachádza v meste, ešte koncom týždňa premnožené bzdochy neevidovali. Dôvodom je zrejme ochorenie briez a mnohé už vyhynuli.

Nespokojní sú aj obyvatelia

Väčšina obyvateľov Nitry rieši v posledných dňoch túto inváziu aj na sociálnych sieťach. „Mne sa nedá ani balkón otvoriť, hneď je toho plný byt,“ napísal na Facebooku nespokojný obyvateľ mesta Marián. Bzdochy sa nachádzajú na oknách, sieťach, parapetách, ale aj na bielizni na sušiakoch. Preto je to s nimi niekedy naozaj smradľavý boj, dostať ich napríklad z prádla všetky dolu. Zapáchajúcu tekutinu vylučujú, aj keď sú podráždené.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: mynitra.sme.sk, zn.sk
Zdieľať na Facebooku