08.12.2023, meniny má
1. októbra 2023

Výsledky parlamentných volieb sú známe. Viete koľko percent získali jednotlivé strany v našom meste?

Výsledky parlamentných volieb sú známe. Viete koľko percent získali jednotlivé strany v našom meste?
Zdroje: seredsity.sk/topky.sk
reklama

Dlho očakávané predčasné parlamentné voľby, ktoré sa konali včera 30. septembra 2023, poznajú svoje prvé neoficiálne výsledky. Volebné miestnosti boli pre voličov otvorené od 7.00 do 22.00 hod., avšak kvôli niekoľkým prípadom bolo aj celé trvanie volebného moratória predĺžené do 22.45 hod.

Každá z politických strán potrebovala na vstup do parlamentu získať aspoň päť percent hlasov. Výnimku tvorili koalície strán, ktoré musia získať najmenej sedem percent platných hlasov.

Podľa prvých neoficiálnych predpovedí z dvoch exit pollov zverejnených tesne po skončení moratória, sa stranou s najvyšším počtom hlasov mala stať PS.

Teraz je už však jasné, kto v najbližších rokoch povedie našu krajinu v parlamente. Víťazom predčasných parlamentných volieb sa stal SMER – SD, ktorý od začiatku viedol s niekoľko percentným náskokom.

reklama

Na druhej priečke sa nachádza strana PS a nasleduje HLAS – SD, ktorá uzatvára politické strany so ziskom viac ako 10 %. Do parlamentu sa tiež vďaka svojim voličom dostala koalícia OĽANO, ďalej KDH a SAS. Poslednou stranou, ktorá tesne prekročila potrebnú hranicu päť percent, je SNS.

Svoje právo voliť využilo približne 68 % oprávnených voličov, čo je najvyššia účasť od roku 2002.

Zdroj: joj24.noviny.sk

Zdroj: Štatistický úrad

Ako volili Seredčania?

Seredčania sa v 13 volebných okrskoch nenechali zahanbiť a svojou účasťou 67,49 % prišli podporiť politické strany, ktoré si priali aby zasadli v NR SR.

Najviac hlasov v Seredi získal SMER – SD a to takmer 30 %. Na druhej priečke sa s výrazným percentuálnym rozdiel umiestnila strana PS, ktorá od voličov získala 16,8 % hlasov. Za nimi sa ako posledná strana s hlasmi nad 10% umiestnil HLAS.

Voliči prejavili dostatočnú podporu aj koalícii OĽANO, ktorá získala tesne nad 8 %, SNS s 6,44 %, strane REPUBLIKA s 5,95 % hlasov, SAS s podobným výsledkom 5,89 %. Hnutie KDH obdržali v Seredi 4,54 %, strana DEMOKRATI 3,05 % a SME RODINA dostala len 2,4 % odovzdaných hlasov v našom meste.

Zdroj: aktuality.sk

Zdroje: seredsity.sk, joj24.noviny.sk, Štatistický úrad
Zdieľať na Facebooku