Mnohí z nás pestujú vo svojich záhradkách voňavú levanduľu. Málokto však vie, že táto rastlina nie je len na okrasu a pre potešenie oka alebo na odpudzovanie múch či komárov. Levanduľa má úžasné účinky aj na naše zdravie. Predovšetkým dokáže pomôcť s bolesťou hlavy, úzkosťou a nespavosťou.
Ak nepestujete doma levanduľu, môžete si ju ísť nazbierať napríklad na levanduľovovú plantáž v Trsticiach alebo do Tomášikova, ktoré sme odporúčali v našom článku.
Hovorí sa, že stačí len letmý pohľad na rozľahlé provensálske polia zaliate fialovou levanduľou a človeku sa hneď uľaví na duši. Levanduľa bola po celé stáročia považovaná za vzácnu rastlinku, ktorá prinášala do domovov dobrú energiu a liečivú silu.
My sme si pripravili pre vás zopár tipov, ako túto aromatickú bylinku využiť v domácnosti. Či už ako levanduľový olej, repelent alebo čaj proti migréne.
Levanduľa patrí do čeľade hluchavkovité. Ker s intenzívnou vôňou rastie do výšky jedného metra, má úzke listy a obvykle fialovo-modré kvety na štíhlych stonkách. Táto rastlina pochádza z horských oblastí Európy v okolí Stredozemného mora, ale dnes sa pestuje na celom svete.
Levanduľa sa využíva ako účinný prírodný repelent, pomáha odpudzovať mole zo šatníka, nájdete ju v kozmetike a vďaka svojej výraznej vôni sa používa aj ako osviežovač vzduchu.
Olej z levandule obsahuje viac ako 150 aktívnych látkach, ktoré bojujú proti mnohým telesným a duševným ťažkostiam. Levanduľový olej má silné protizápalové, antidepresívne či detoxikačné účinky. Viac o účinkoch levandule sa dozviete nižšie v článku.
Zdroj: pixabay.com
Na prípravu levanduľového oleja budeme potrebovať:
Levanduľové kvety natlačte do pohára a zalejte olejom tak, aby boli úplne ponorené. Nádobu zavrite viečkom a odložte na teplé miesto, kde nechajte macerovať po dobu 3 týždňov. Každý deň obsah pohára pretrepte. Po uplynutí tejto doby olej preceďte a skladujte v tmavých fľašiach. Na rozdiel od niektorých kupovaných repelentných prípravkov, levanduľový olej nie je škodlivý.
Ako vidíte, levanduľový olej je naozaj prospešný a jeho príprava je veľmi jednoduchá, preto sa ho oplatí mať vo svojej domácej prírodnej lekárničke.
Zdroj: pixabay.com
Na prípravu potrebujeme:
Postup: 400 ml vody prevaríme, pridáme do nej čerstvú levanduľu, badián, klinčeky a necháme takto stáť 24 hodín – pokojne môžete nechať aj 2 dni, výluh bude silnejší. Po vylúhovaní scedíme a pridáme 2 lyžice jablčného octu, lyžicu detského oleja a pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Celú zmes prelejeme do fľaše s rozprašovačom a môžeme používať.
Zdroj: m.magazinplus.sk
Tri šálky vody nalejte do hrnca a nechajte ju zahriať. Potom do nej pridajte lyžicu medu a štvrť šálky sušenej levandule. Nechajte odstáť 20 až 30 minút. Potom nápoj preceďte. Pridajte ešte dve šálky vody a šťavu z jedného väčšieho citróna. Dajte nápoj na chvíľu do chladničky a môžete limonádu podávať. Pri bolestiach hlavy si však nemusíte pochutnávať len na levanduľovej limonáde.
Ak nemáte silu pripraviť si chutný nápoj, stačí si napustiť vaňu a pridať si do kúpeľa 6 kvapiek levanduľového oleja. Čaká vás náročné pracovné stretnutie alebo skúška, privoňajte si k príjemnej aróme alebo postláčajte levanduľové vrecúško a hneď sa budete cítiť ľahšie.
Stačí, ak sušenú levanduľu (1 – 2 lyžičky) zalejete šálkou vriacej vody a necháte pár minút vylúhovať. Čajík je výborný aj počas chorôb.
Zdroj: doma.sk
Tinka vo svojom príspevku na Facebooku prezradila, na čo všetko levanduľová tinktúra pomáha:
Postup: Stačí vám obyčajná alpa a levandule, koľko sa do nej zmestí. Môžete použiť čerstvú aj sušenú levanduľu. Nechajte macerovať 2 – 4 týždne a potom zlejte a používajte podľa potreby. Pre zvýšenie masážneho účinku môžete pridať aj pár kvapiek silice eukalyptus globulus alebo mäty kučeravej. Ak nemáte alpu, levanduľu môžete naložiť aj do domácej pálenky.
Zdroj: FB Tinkine recepty
Zdroj: FB Tinkine recepty
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.