Obec Dolná Streda sa nachádza v okrese Galanta v Trnavskom kraji. Jej vznik a rozvoj spolu s mestom Sereď určovala významná poloha križovatky dvoch historických ciest.
Jedna smerovala západovýchodne z Moravy cez Trnavu a Šintavu do Ostrihomu, druhá viedla severojužným smerom údolia Váhu.
Prvé písomné zmienky o obci Dolná Streda pochádzajú z 28. augusta 1238, kedy sa spomína pod názvom Zeredahel. V tom období daroval uhorský kráľ Ladislav IV. ostrihomskému arcibiskupstvu územie susediacej osady Únovce.
Podľa archeologických nálezov však môžeme históriu obce datovať až do obdobia pred naším letopočtom. Ako jeden z dôkazov slúži soška, tzv. Venuša z Dolnej Stredy.
O významnej minulosti Dolnej Stredy svedčí aj pohrebisko staromaďarských bojovníkov z 10. stor. n. l. Medzi tento typ nálezov patrí aj slovanské pohrebisko z 11. storočia.
Ďalšou zaznamenanou udalosťou v histórii obce bol rok 1312. Vtedy vojská Matúša Čáka z Trenčína zničili kostol a vypálili obec.
Istou zaujímavosťou je najstaršia pečať obce. Podarilo sa ju zachovať na písomnosti vydanej richtárom a prísažným v roku 1608. Na pečatnom poli je vidieť postavu biskupa držiaceho pastiersku palicu ako symbol, že zemepánom obce bol ostrihomský arcibiskup. V roku 1712 bola vyhotovená ďalšia pečať obce Dolná Streda.
V roku 1553 sa obec opäť spomína, že bola obnovená po ničivých tureckých nájazdoch. V ďalších rokoch 1571 až 1574 sa Dolná Streda spomína ako oppidum. To znamená mestečko s týždennými a výročnými jarmokmi a so širokou remeselnou výrobou.
Obec sa spomína ako významné poľnohospodárske centrum, ktoré patrilo trnavskému panstvu ostrihomského arcibiskupstva. V rámci remesiel tu obyvatelia rozvíjali napríklad pletenie košov, tkáčske remeslá, výrobu kočov, plotov, lisovne konopného oleja a garbiareň. Spolu s tým mali na rozvoj obce vplyv rybolov a pltníctvo.
Niekoľko dôležitých dátumov a udalostí v obci:
Taktiež je dôležité spomenúť osobnosti, ktoré sa tu narodili a pôsobili. Medzi ne patrí jaskyniar Ján Majko (objavil jaskyňu Domica), básnik Vojtech Mihálik, farár a prvý slovenský poslanec v uhorskom sneme ThDr. Ferdinand Juriga a spevák SND František Benkovský.
V obci nájdu návštevníci aj domáci jej dominantu – barokovo-klasicistický kostol dobudovaný v roku 1781, zasvätený sv. Jakubovi.
Hoci sa prvý kostol spomína už 8. marca 1312 v písomnej listine, v neskoršej listine z roku 1313 píše o kostole zasvätenom sv. Jakubovi aj dolnostredský farár Andrej.
Prvý kostol bol pravdepodobne zničený vojskami Matúša Čáka Trenčianskeho. Súčasný kostol a jeho podoba pochádza z roku 1781. V jeho vnútri sa nachádza barokový hlavný oltár a zachovaný lomený oblúk na bočnej stene presbytéria.
Ide o pozostatok staršieho kostola. Hodnotná je tiež kazateľnica od tvorcu Ľ. Godeho, ktorý bol žiak a spolupracovník slávneho Rafaela Donnera.
Na Kostolnom námestí sa rozprestiera nádherný park, ktorý prešiel v roku 2011 rozsiahlou rekonštrukciou. Nachádza sa v ňom Pomník padlých v 1. a 2. svetovej vojne, viac ako storočná lipa venovaná cisárovnej Alžbete Bavorskej, prezývanej Sissi, a tiež artézska studňa.
V okolí Dolnej Stredy môžete navštíviť napríklad Vodnú nádrž Kaskády – Kráľová, kde si vychutnáte rybolov, cyklistiku, korčuľovanie, kúpanie, vodné športy či tenis. V horúcom letnom počasí sa môžete schladiť a zrelaxovať na Termálnom kúpalisku Galandia v Galante či Termálnom kúpalisku Vincov les v Sládkovičove.
Deti zaujme aj Ranč na Striebornom jazere pri Galante, kde si môžu užiť jazdu na koni a dospelí zasa rybolov.
Pri potulkách za históriou sa môžete vybrať do historického centra Trnavy, na Smolenický zámok či hrad Červený Kameň. Taktiež neopomeňte Mestské múzeum v Seredi a Múzeum holokaustu v Seredi.