17.05.2021, meniny má
21. apríla 2021

Od budúceho pondelka sa otvárajú terasy reštaurácií či fitness centrá. Vláda predstavila nové opatrenia

Od budúceho pondelka sa otvárajú terasy reštaurácií či fitness centrá. Vláda predstavila nové opatrenia
Zdroj: seredsity.sk/FB 356 gym Sereď
reklama

Od pondelka 19. apríla 2021 sú otvorené nielen obchody a služby, ale povolili sa aj bohoslužby a v školských laviciach už sedia deti. Povolený je taktiež pohyb v prírode aj mimo okresu. Otvorené sú aj hotely a penzióny (samozrejme bez reštaurácií), zoologické a botanické záhrady či múzeá.

Naďalej je zakázané stretávať sa s ľuďmi mimo vašej domácnosti a nedostanete sa do kina či do divadla. Hromadné podujatia majú obmedzenie na šesť ľudí a organizátori musia mať povolenie od hygienikov. Otvorené však budú po novom už aj terasy či fitness centrá.

Rozhodne sa o skončení núdzového stavu

Predseda vlády Eduard Heger sa dnes vyjadril, že ešte nevedia, či sa na Slovensku bude predlžovať núdzový stav. Vláda však o tom chce postupne rozhodovať až tesne pred skončením núdzového stavu. Na popoludňajšej tlačovej konferencii spolu s lídrami koaličných strán hovoril minister Heger o zmenách v Covid automate.

Otvorenie terás a reštaurácií

„Aj dnes je deň dobrých správ,“ povedal Eduard Heger na úvod s tým, že vývoj pandémie je na Slovensku zatiaľ pozitívny. Za zlepšenie situácie poďakoval všetkým občanom, ktorí poctivo dodržiavajú opatrenia. Vyzýva však aj naďalej k zodpovednosti, pretože podľa jeho slov nie sme ešte zďaleka pri konci a nemáme vyhraté.

Konzílium odborníkov vláde však odporúča počkať s presunom. Ide o presun z bordovej do červenej fázy a počkať by mali ešte týždeň. Podľa Hegera však čísla v Covid automate dovoľujú uvoľniť niektoré pravidlá. Od budúceho pondelka, teda od 26. apríla, sa preto budú uvoľňovať terasy reštaurácií a fitnescentrá. Premiér však prosí ľudí, aby boli obozretní.

Fitness centrá do 6 osôb

Fitness centrá budú otvorené s obmedzením počtu na maximálne šesť osôb. Platí pritom, samozrejme, podmienka negatívneho testu a v priestore môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových. V prípade terás, ktoré sú nejako zastrešené, musia aspoň dve steny zostať odkryté (podobne ako v zime). Medzi stolmi musia byť minimálne dvojmetrové odstupy. V priebehu týždňa pravidlá ešte doplnia a zverejnia presné znenie.

Pridal sa aj Matovič

Na dôležitosť obozretnosti a dodržiavania hygienických opatrení aj naďalej upozorňoval aj minister financií Igor Matovič. Uvádza preto príklady zo zahraničia, kde sa po uvoľnení situácia dostala spod kontroly. Dodal, že otvorenie reštaurácií či posilňovní nie je úplným víťazstvom nad pandémiou. „Všetkým tým, ktorí považovali zákaz reštaurácií a fitnescentier za zásah do ich slobody, sa ako bývalý predseda vlády ospravedlňujem,“ dodal.

Možné sú aj ďalšie zmeny

Boris Kollár na dnešnej tlačovke oznámil aj to, že spúšťajú ďalšie kolo pomoci pre segment gastra a podnikateľov. Podľa Veroniky Remišovej sa bude prehodnocovať aj testovacia stratégia. „Na to, aby sme mohli mať celú ekonomiku otvorenú, potrebujeme mať prázdne nemocnice. Na to, aby sme mali prázdne nemocnice, potrebujeme, aby bol takmer každý človek zaočkovaný,“ povedala.

Nevidí problém s počtom vakcín, no naopak s počtom ľudí, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať. Apelovala tak najmä na starších občanov, aby sa prihlásili na očkovanie. Starší občania totiž záujem o očkovanie strácajú.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk
Zdieľať na Facebooku