24.11.2020, meniny má
22. októbra 2020

Od soboty začne platiť zákaz vychádzania aj pre Seredčanov. Školy sa na mesiac zatvárajú. Na niektoré prevádzky zabudnite

Od soboty začne platiť zákaz vychádzania aj pre Seredčanov. Školy sa na mesiac zatvárajú. Na niektoré prevádzky zabudnite
Zdroj: seredsity.sk/Michal Dinga
reklama

Krízový štáb dnes rozhodol o čiastkovom lockdowne celej krajiny. Po rokovaní sa vláda Igora Matoviča rozhodla ísť po vzore susedného Česka a prijala ďalšie potrebné opatrenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii uviedol, že na Slovensku na ochorenie COVID-19 denne zomiera 18 ľudí.

Takto zatiaľ vyzerajú nové pandemické opatrenia:

ŠKOLY

Od pondelka 26. októbra 2020 budú na mesiac uzatvorené všetky školy a prejdú tak na dištančnú výučbu. Výnimku majú škôlky, jasle a prvý stupeň základných škôl. Zatvorené by mali ostať minimálne do 27. novembra 2020.

Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra 2020 na 30. októbra a 2. novembra 2020. Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa má konať plošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia.

PLOŠNÉ TESTOVANIE

Plošné testovanie prebehne počas dvoch nasledujúcich víkendov: 30. októbra – 1. novembra 2020 a 6. – 8. novembra 2020.

 

CELÉ SLOVENSKO VRÁTANE SEREDE

Zákaz vychádzania platí od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Výnimka zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu bude na:

  • cestu na testovanie,
  • cestu do zamestnania a doprovod dieťaťa do školy,
  • cestu do najbližších potravín, lekárne, k lekárovi, starostlivosť o blízku osobu,o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie do 100 metrov od bydliska, na pohreby cestu na poštu, do banky, do poisťovne, do čistiarne, autoservisu a na čerpaciu stanicu,
  • pobyt v prírode v okrese bydliska,
  • v čase od 1:00 do 5:00 ráno (výnimka na vychádzanie)

PREVÁDZKY OSTANÚ OTVORENÉ

Obchody či iné prevádzky nebudú zatvorené. Jeden týždeň budú ľudia podľa Richarda Sulíka chodiť obmedzene nakupovať, ale nedôjde k ekonomickému lockdownu nad rámec toho, čo je dnes zatvorené.

To znamená, že prevádzky síce budú otvorené, no počas zákazu vychádzania nemôžete niektoré z nich navštíviť, takže pravdepodobne aj tak zatvoria. Po plošnom testovaní by ľudia s negatívnym výsledkom mohli podľa Richarda Sulíka chodiť aj do reštaurácií či divadiel.

Minister hospodárstva dodáva, že nasledujúci týždeň možno viaceré obchody pre obmedzený pohyb zatvoria, ale nie je to povinné.

Podľa slovenského premiéra Igora Matoviča sa jedná o miernejší lockdown. Konzílium odborníkov odporúčalo, aby bolo na dva až tri týždne zavreté všetko okrem veľkých priemyselných podnikov a kritickej infraštruktúry.

Nakoniec to zmiernili s tým, že prebehnú obe kolá plošného testovania.

ORAVA, BARDEJOV

V našej krajine sa už objavili aj prvé zákazy vychádzania. Platí to pre Oravu a Bardejov. Zákaz vychádzania pre tieto oblasti platí od 24. októbra do 1. novembra 2020. V týchto regiónoch sa výnimky týkajú iba návštevy lekára, najbližších potravín či lekárne, účasti na testovaní, venčenia psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosti o vlastné hospodárske zvieratá alebo pohrebu blízkej osoby.

Na tieto výnimky však musia mať ľudia negatívny test.

GRAFICKÁ REKAPITULÁCIA

Zdroj: TVNoviny.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: slovensko.hnonline.sk
Zdieľať na Facebooku