17.05.2021, meniny má
27. apríla 2021

Od štvrtka sa do „čakárne na očkovanie“ môžu prihlásiť všetci nad 16 rokov

Od štvrtka sa do „čakárne na očkovanie“ môžu prihlásiť všetci nad 16 rokov
Zdroj: lekar.sk/tyzden.sk
reklama

Už od štvrtka tohto týždňa (29. 4. 2021) sa dočkáme otvorenia „očkovacej čakárne“ pre všetkých. Na očkovanie proti koronavírusu sa tak budú môcť prihlásiť všetci ľudia vo veku nad 16 rokov. Vyjadril sa tak minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v diskusii Na telo plus. Podľa slov pána ministra sa vzhľadom na naše veľké zásoby vakcín a tempo očkovania ujde mladým ľuďom dávka z vakcíny Pfizer-BioNTech.

Vakcínu si nevyberáme

Vakcínu si však zatiaľ nebudeme môcť vybrať a naďalej platia doteraz schválené prioritné skupiny. Hlavným kritériom pri čakaní na očkovanie je vek. Prioritou sú však aj iní ľudia, a to napríklad so závažnou či stredne závažnou chronickou chorobou. Minister Lengvarský však predpokladá, že už v polovici júna by každý, kto sa chce dať zaočkovať, mohol mať za sebou prvú dávku.

Kto je prioritou?

Prioritou sú aj naďalej ťažko chronicky chorí pacienti (napríklad s ťažkým zdravotným postihnutím, s rakovinou v štádiu liečby či extrémne obézni s BMI nad 35). Tí sú v poradovníku hneď za ľuďmi staršími ako 70 rokov. Stredne ťažko chorí sa zaradia do jednej fázy s ľuďmi nad 60 rokov. Všetci z týchto skupín dostanú vakcíny Pfizer-Biontech a Moderna.

Mladí ľudia hneď potom

Hneď po prioritných skupinách budú nasledovať „mladí ľudia“ v poradí podľa veku. Ministerstvo zdravotníctva nedávno avizovalo, že aj sprievod seniora dostane vakcínu, zatiaľ to však stále nie je schválené. Mohli by byť zaočkovaní vakcínou Pfizer-BioNTech.

Ako to je so zákazom zhromažďovania?

Minister Vladimír Lengvarský v diskusii ešte dodal, že so zákazom zhromažďovania by sme mali rátať ešte dva – tri týždne. Podľa toho, čo v diskusii povedal, sa nebojí žiadnych protestov ľudí. Tento záver je rozhodnutie čisto z epidemiologických dôvodov.

Večerný zákaz vychádzania prehodnotia budúci týždeň. V prípade priaznivej situácie sa znovu posunie o hodinu, teda začne platiť až o 22.00 hod. Môže sa to však aj vrátiť na 20.00 hod., rozhodovať sa bude podľa aktuálnej situácie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk
Zdieľať na Facebooku