Kontakt rieky, urbárneho prostredia a obytných sídiel prinášal vždy výnimočné možnosti využitia, a preto predstavuje jedny z najcennejších území pre vytváranie kvality života obyvateľov, rozvoj sídiel a ich veľmi významných socio-ekonomických funkcií.
Nábrežia Váhu poskytujú svojimi romantickými zákutiami pre obyvateľov a návštevníkov mesta veľmi dobrú možnosť na oddych a regeneráciu síl v prírodnom prostredí, najmä v súčasnej hektickej industriálnej dobe.
Aj preto vznikla iniciatíva nadšencov s ucelenou víziou a jasným cieľom – zmeniť tento stav realizáciou komplexného riešenia a využitím cenného predmetného územia k prospechu obyvateľov a návštevníkov mesta Sereď.
Hlavnou záujmovou oblasťou je revitalizácia územia pri Váhu v Seredi. Konkrétne od brehu rieky po ochrannú protipovodňovú hrádzu v lokalite medzi Mlynárskou ulicou a zariadením mestského zberného dvora.
Hlavný cieľ by bolo vybudovať na tomto území viacúčelovú oddychovú a relaxačnú zónu s mestskou nábrežnou promenádou a okrem iného aj s osobným prístaviskom, informačným centrom o rieke Váh a mestskou plážou.
Zámer občianskeho združenia Seredské nábrežie by, samozrejme, bola aj propagácia a vytvorenie podmienok pre rozvoj turizmu na vode a pri vode zriadením a prevádzkou vyhliadkovej a poznávacej plavby na dolnom toku Váhu, prioritne v oblasti mesta Sereď a na Vodnom diele Kráľová, plne rešpektujúcej jestvujúce hydrologické pomery vodnej cesty a podmienky ochrany prírody.
Pre tento účel sa počíta s využitím menších vyhliadkových plavidiel a vhodného typu vyhliadkovej osobnej lode. Prostredníctvom prevádzky vyhliadkovej plavby by sa vytvorili možnosti na atraktívne zážitky a spoznávanie rieky Váh, celého územia, prírody a krajiny dolného Považia.
Tieto plavby môžete poznať aj vďaka doterajšiemu vedeniu Bistra Raketa, ktoré vyhliadkové plavby na katamaráne Eleanor prevádzkovalo dve sezóny.
Podstatou celého projektu mestskej nábrežnej zóny by bolo vytvorenie možností na oddych, relax a regeneráciu pre obyvateľov a návštevníkov mesta Sereď. A to v prírodnom prostredí veľmi cenného územia mesta v priamom kontakte s riekou Váh, ktoré doposiaľ pre tento účel nemalo vytvorené v našom meste skoro žiadne podmienky.
Využitie územia by bolo zamerané na možnosti atraktívneho pobytu a stretávania sa ľudí na mestskej nábrežnej promenáde s vyhliadkami priamo na rieku a na ďalšie aktivity, poznávanie a pobyt v prírode v celom území vybudovanej zóny.
Pre pracovne vyťaženú skupinu obyvateľov na relax po práci a v čase voľna „na pár krokov“ od rušného mestského centra, pre mládež na aktívny pohyb a voľnočasové aktivity, pre mamičky a rodiny s malými deťmi, seniorov aj hendikepovaných návštevníkov na prechádzky v príjemnom prostredí.
Pre návštevníkov mesta prichádzajúcich najmä po cyklotrase vybudovanej na hrádzi, ktorá je súčasťou celej budovanej Vážskej cyklomagistrály, alebo po vode v rámci vodnej turistiky, s možnosťami na zastavenie, oddych, občerstvenie aj ďalšie služby v rámci plánovaného vybudovania vodáckeho a cyklistického kempu v rámci zóny.
Zámer na vybudovanie viacúčelovej oddychovej zóny počíta s umiestnením viacerých umeleckých diel súvisiacich s nábrežím. Hlavnou dominantou na nábreží by v tom prípade bolo umiestnenie telesa historického plavidla „Raketa“, ktoré svojho času malo v Seredi veľkú obľubu a zanechalo mnoho pekných spomienok.
V zámeroch je tiež ybudovanie osobného prístaviska, a to v dvoch etapách. Najprv ako sezónneho pristávacieho zariadenia umiestneného priamo na toku a v druhej etape, po získaní potrebných povolení a finančných prostriedkov, ako chráneného „zapusteného“ prístaviska pre možnosť celoročného umiestnenia pristávacích zariadení.
To by umožnilo obyvateľom a návštevníkom mesta priamy vstup na rieku prostredníctvom nástupu na plavidlá slúžiace na prevádzku vyhliadkovej a turistickej plavby.
Prevádzka osobného prístaviska poskytujúceho základné podmienky pre osobnú lodnú dopravu by v prípade vybudovania umožnila zvýšiť aj návštevnosť mesta Sereď a ďalší rozvoj turizmu so spádovou oblasťou celého západného Slovenska s významnými celoštátnymi aj regionálnymi centrami.
Zriadenie informačného centra o rieke Váh by malo zasa za cieľ doplniť ponuku trávenia voľného času. Okrem pozorovania Váhu z nábrežnej promenády a vyhliadkových plošín počas rôznych ročných období by malo slúžiť aj na získanie ďalších informácií, napr. o prírode v okolí rieky.
Jednoduché infocentrum by mohlo prostredníctvom rozmiestnených informačných panelov či ďalších audiovizálnych prostriedkov s údajmi o rieke Váh, histórii jej významu a vplyvu na mesto a okolie poskytnúť návštevníkom široký rozsah informácií o rieke a prírodnom prostredí.
Prevádzka infocentra by mohla byť zabezpečená aj partnerskou mestskou, ochranárskou alebo inou záujmovou organizáciou. Poskytovanie informácií o Váhu a prírode dolného Považia by bolo možné tiež počas vykonávania vyhliadkových a poznávacích plavieb, taktiež realizáciou prípadnej vodnej náučnej cesty v podobnej forme ako v prípade jestvujúcich náučných chodníkov.
Zámer podaný na mesto by v tom prípade počítal aj s vybudovaním jednoduchého vodáckeho prístaviska v nadväznosti na plánovaný cyklo-vodácky kemp, ktorý by vytvoril podmienky pre ďalší rozvoj vodnej turistiky a aktívne trávenie voľného času na vode a pri vode.
Vybudovaná oddychová a rekreačná zóna, samozrejme, počíta aj so zabezpečením vhodných sociálnych zariadení a gastronomických služieb, ku ktorým môže byť vo vhodnej forme využitá aj historická loď Raketa. Presne tak, ako to bolo kedysi.
Občianske združenie Seredské nábrežie je však vo svojich plánoch ešte odvážnejšie. Pre prípadné čerpanie finančnych prostriedkov z akýchkoľvek fondov majú pripravený projekt mlynov na Váhu.
Je to veľmi odvážny a dlhodobý projekt na niekoľko rokov, ale doteraz sa na Larzenkách neurobilo nič. Štúdií aj projektov pritom bolo nakreslených už mnoho. OZ taktiež aktívne spolupracuje aj s rôznymi firmami zaoberajúcimi sa hydrostavbami.
Najvýznamnejšími prínosmi realizácie zámeru OZ Seredské nábrežie bude poskytnutie nových možností pre obyvateľov mesta a jeho návštevníkov na oddych, hodnotné trávenie voľného času, nadväzovanie spoločenských kontaktov a využívanie poskytovaných služieb v atraktívnom prírodnom prostredí v priamom kontakte s riekou Váh a zároveň v bezprostrednej blízkosti obytných častí mesta. Držíme palce!