08.09.2024, meniny má
2. apríla 2024

Pata sa už čoskoro bude pýšiť novou atrakciou. Apidomček má široký záber liečivých účinkov

Pata sa už čoskoro bude pýšiť novou atrakciou. Apidomček má široký záber liečivých účinkov
Zdroj: Štefan Hubinák
reklama

Obec Pata má vo svojom extraviláne zaujímavú atrakciu, ktorá vyrástla pred dvoma rokmi a poznajú ju asi všetci – megalavičku. V najbližších dňoch tu pribudne ďalšia zaujímavosť v podobe API – domčeka, ktorý predstavili jeho zhotovitelia Michal Tóth so svojim otcom Viliamom (Palušákom), počas výročnej schôdze včelárov v Pate dňa 25. februára 2024.

Apidomček je špeciálny druh včelína, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval liečivé účinky včelieho vzduchu. Včelí vzduch je bohatý na éterické oleje, ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky.

Apidomčeky sa najčastejšie využívajú na liečbu respiračných ochorení, ako je astma, bronchitída a chronická obštrukčná choroba pľúc. Včelí vzduch pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť zápal. Takejto liečbe sa hovorí – Apiterapia (z lat. apis-včela)

Na zvedavé otázky Štefana Hubináka o tom, čo je vlastne apidomček a na čo sa používa, odpovedal Viliam Tóth.

reklama

Dá sa apidomček využiť na liečbu zdravotných problémov?

Samozrejme. Pri kožných ochoreniach má včelí vzduch antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe akné, ekzému a psoriázy. Včelí vzduch má tiež relaxačné účinky, pomáhajúce pri liečbe stresu, úzkosti a nespavosti. Má protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe osteoporózy a mnohých iných chorobách.

Pre koho sú apidomčeky určené, alebo vhodné?

Apidomčeky sú vhodné pre ľudí všetkých vekových kategórií, od detí predškolského veku, až po seniorov. Pred návštevou apidomčeka sa však odporúča poradiť sa s lekárom, najmä ak máte nejaký zdravotný problém, ako je napríklad alergická reakcia na včelie produkty, onkologické ochorenie, silné infekčné ochorenie. Úplne nevhodné je navštíviť apidomček počas tehotenstva, alebo počas dojčenia.

Ako vlastne vyzerá taký pobyt so včelami?

Apidomček je vybavený ležadlami (náš ich má dve, pod ktorými je umiestnených 12 včelích rodín so stovkami tisíc včiel). Len čo si sadnete, alebo ľahnete na včelie úle, včielky si to všimnú a začnú vás skenovať. Svojimi telíčkami vyrobia viac energie a doslova “nafúknu” svoje bio pole, aby vás doňho pojali. Je to veľmi príjemný a hrejivý pocit.

A potom už len cítite, ako sa čoraz viac uvoľňujete, užívate si čaro prítomného okamihu, krásnu vôňu a harmonizujúci zvuk včielok. Je možné, že čoskoro zaspíte, lebo včielky pod vami šumia ako lístie stromov vo vetre, šumiace more, ba niektorí hovoria, že počuli zvuk padajúceho dažďa. Takže v tomto prípade na vás pôsobí nielen špecifický vzduch zmiešaný s vôňou včiel a ich produktov, neskutočná energia, ale aj ich zvuk.

apidomčeky

Zdroj: Štefan Hubinák

Takže v domčeku môžu relaxovať iba dvaja?

V danom prípade áno, ale ak máte so sebou malé deti, môžete tam ležať aj štyria. Ideálne je relaxovať aj po sediačky. Vtedy vás v domčeku môže byť aj desať.

Bude možné prespať v apidomčeku aj cez noc?

Samozrejme, ale najskôr by som odporúčal niekoľko, povedzme 30–60 minútových denných pobytov.

Nemôže ma niektorá včela uštipnúť?

Určite nie, lebo aj keď sa máte možnosť navzájom vidieť, ste od seba izolovaní pletivom. Včela sa môže dostať iba smerom von, ako pri obyčajnom úle.

Kedy budú mať záujemcovia možnosť navštíviť „patanský“ apidomček?

Akonáhle sa umúdri počasie, rozkvitnú stromy a okolitá príroda, apidomček, ktorý máme na kolesách, umiestnime v extraviláne obce tak, aby bol prístupný aj imobilným záujemcom. Verím, že to bude už v apríli. Všetko sa včas dozviete.

Zdroj: Štefan Hubinák

Zdroje: Štefan Hubinák, Viliam Tóth
Zdieľať na Facebooku