19.04.2024, meniny má
7. januára 2021

PET fľaše a plechovky budeme môcť zálohovať od roku 2022. Nemali by tak už končiť v prírode

PET fľaše a plechovky budeme môcť zálohovať od roku 2022. Nemali by tak už končiť v prírode
Zdroj: odpady-portal.sk/TA3.com
reklama

Od roku 2022 začne na Slovensku platiť dlhoočakávané zálohovanie PET fliaš a hliníkových plechoviek. Rozhodli o tom poslanci schválením zákona, ktorý zálohovanie týchto druhov obalov zavedie.

Okrem fľašiek od alkoholu a mlieka sa budú môcť vracať prakticky všetky obaly rôznych tvarov aj veľkosti. Ministerstvo životného prostredia SR si aj preto dáva pomerne vysoké ciele a Budaj chce, aby sa oba druhy obalov do roku 2025 na 90 percent zbierali.

Zdroj: eurActive.sk

Cena za zálohovanie

Pôvodne sa hovorilo o tom, že záloha za plechovku bude 10 centov a za fľašku 12 centov. Pre lepšie počítanie sa to však zmenilo a za všetky obaly sa tak bude platiť 15 centov.

reklama

Ak ich do obchodu nevrátite, vaše peniaze sa použijú na zdokonaľovanie systému. „Správca bude mať transparentný účet, aby sme spoločne kontrolovali, ako je suma spravovaná,“ informoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Zdroj: odpady-portal.sk

Kde všade sa budú dať zálohovať PET fľaše a plechovky?

Fľašky a plechovky sa budú dať vrátiť na 6 500 miestach. Tam, kde nebudú automaty, budú aspoň malé skenery, aby vám vedeli vrátiť peniaze na základe toho, že načítajú čiarový kód obalu. Ten bude pre zálohovanie kľúčový.

Budeme nástojiť, aby tie čiarové kódy boli pevné, ak sa bude povaľovať mesiace v prírode, tak zaňho nedostanete peniaze, v domácnosti by sa poškodiť nemal,“ doplnil šéf envirorezortu.

Pomôžeme prírode

Spustenie zálohovania má prispieť k tomu, aby už fľašky a plechovky nekončili v prírode. Tie, ktoré tam aktuálne sú, sa vám síce neoplatí zbierať, lebo nemajú špeciálny kód, a tak za ne nič nedostanete, ministerstvo však chce začať aj s ich odpratávaním. „Začneme kampaň za vyzbieranie všetkého. Verím, že Slovensko zbavíme spomienky na dobu plastovú,“ dodal Budaj.

Zákon čelil dlho kritike

Poslanci SaS kritizovali pripravovaný zákon dlhší čas. „Chceme dať zelenú čistejšiemu životnému prostrediu, ale zálohovanie nie je cesta. Je to veľmi drahé a neefektívne riešenie,“ opakovala tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová. Dodala, že aj v Česku od takéhoto riešenia upustili.

Zemanová upozorňovala, že zavedenie zálohovania môže byť kontraproduktívne voči avizovanej snahe ministerstva zvýšiť mieru recyklácie. „Je možné, že ľudia prestanú triediť iné typy plastového a zber ostatných plastov sa výrazne predraží. Vôbec nemáme analýzy, ako sa budú spotrebitelia pri zálohovaní správať. Navyše, zálohovanú fľašu budú musieť občania vrátiť len neporušenú a nestlačenú,“ tvrdí Zemanová.

Seredčania, uvítate v meste túto novinku?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: ekonomika.pravda.sk, minzp.sk
Zdieľať na Facebooku