03.03.2021, meniny má
28. decembra 2020

Počas dnešného dňa bude veterná búrka Hermine naberať na sile. V celej Európe napáchala škody

Počas dnešného dňa bude veterná búrka Hermine naberať na sile. V celej Európe napáchala škody
Zdroj: shutterstock.com/webnoviny.sk
reklama

Veterná búrka Hermine, ktorá prišla v posledných dňoch do Európy, stihla napáchať poriadne škody. Chvalabohu, na Slovensku na tom zatiaľ nie sme až tak zle. Aj keď sa u nás dnes ráno poriadne rozfúkalo, neboli zatiaľ hlásené žiadne obete. Okrem chladného počasia, ktoré prišlo už počas soboty, úraduje už aj silný nárazový vietor.

Anglicko hlási výpadky elektriny

Na Britských ostrovoch dosahoval najsilnejší vietor rýchlosť až okolo 170 km/h. Krajina dokonca hlásila aj výpadky elektrickej energie či vlakových spojení. Problémy vietor narobil aj vo Francúzsku či v Nemecku. Všetky spomínané krajiny hlásili aj vzniknuté škody. Najsilnejší vietor však bude fúkať na horách a na pobreží západnej Európy. Môže dosiahnuť rýchlosť od 80 km/h až do 170 km/h, a to už okolo poludnia. Aj v rovinatých oblastiach bude fúkať rýchlosťou 70 km/h.

V horských oblastiach Nemecka a v oblastiach v Severnom mori môže vietor v nárazoch dosiahnuť až silu orkánu, teda rýchlosť vetra môže dosiahnuť 118 až 133 km/h. Výstrahy pred silným vetrom platia v Rakúsku, v Česku, v Maďarsku, v Poľsku a už aj na našom území. 

Veterná búrka ovplyvní aj Slovensko

Na Slovensku vietor zosilnel hlavne včera ráno, kedy dosahoval rýchlosť 60 až 80 km/h. Na horách a na Záhorí aj v nižších polohách až okolo 90 km/h, výnimočne 100 km/h.

Maximálne nárazy vetra by sme na Slovensku mali zaznamenať počas dnešnej noci. Aj v nížinách môžu presahovať rýchlosť 70 km/h, na horách až okolo 100 km/h. V Tatrách by mali poryvy vetra dosahovať rýchlosť 130 až 160 km/h.

Veterná búrka Hermine značne ovplyvní počasie aj na našom území. Treba sa tiež pripraviť na pravdepodobné výpadky elektrickej energie. Pre istotu sa v najbližších dňoch vyhnite aj parkovaniu áut pod stromami.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku