13.07.2020, meniny má
12. novembra 2019

Prečo Karolovi Duchoňovi otvorili v Galante pamätnú izbu? Legendárny spevák býval len kúsok od Serede

Prečo Karolovi Duchoňovi otvorili v Galante pamätnú izbu? Legendárny spevák býval len kúsok od Serede
Zdroj: kavickari.sk/mojakultura.sk
reklama

Kto by nepoznal či aspoň nepočul v rádiu známu pieseň „V dolinách“? Dnes ju mnohí poznáme najmä vďaka kapele Desmod, ktorá ju prespievala v roku 2006. Originál však naspieval známy slovenský spevák Karol Duchoň, ktorý vyrastal kúsok od nás.

Jeho otec bol riaditeľom na strojárenskom učilišti v Galante. Mladý Karol navštevoval v tomto meste aj na základnú školu a do triedy s ním chodila dokonca aj dnes všetkým dobre známa speváčka Eva Máziková.

Uctili si ho pamätnou izbou

V meste, v ktorom Karol Duchoň prežil časť svojho života, sa dočkal cti, ako sa patrí na svetového speváka a v Neogotickom kaštieli v Galante mu otvorili pamätnú izbu. Slávnostné otvorenie Pamätnej izby Karola Duchoňa sa konalo 5. novembra 2019. Verejnosti je izba sprístupnená od 6. novembra 2019 v pracovných dňoch od 9.00 – 17.00 hod. a v sobotu od 10.00 – 15.00 hod.

Spomienky na Karola Duchoňa umocňujú  aj jeho osobné veci, ktoré zapožičala jeho rodina a blízki priatelia. Taktiež tu máte možnosť vidieť jeho známe sako, platne, ocenenia Bratislavskej lýry, ktoré spevák za život nazbieral, a mnoho fotografií.

Veríme, že aj v Seredi sa nájdu ľudia, ktorí tvorbu Karola Duchoňa mali naozaj radi. Aj starší aj mladší. Preto neváhajte a navštívte jeho pamätnú izbu v Galante. Môžete si tu pripomenúť možno aj svoju mladosť a všetky jeho nesmrteľné piesne. V našom meste a aj v jeho okolí je stále veľa vecí, ktoré nás dokážu prekvapiť!

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: TV Krea, domkulturyga.sk
Zdieľať na Facebooku