23.01.2025, meniny má
22. júna 2021

Prečo niektorí ľudia nosia šnúrku so slnečnicami? Po prečítaní tohto článku ju možno budete nosiť aj vy

Prečo niektorí ľudia nosia šnúrku so slnečnicami? Po prečítaní tohto článku ju možno budete nosiť aj vy
Zdroj: hiddendisabilitiesstore.com/ricardoshiosakai.com.br/pixabay.com
reklama

Mnoho ľudí musí v dnešnej dobe niekedy cestovať lietadlom ako nevyhnutným dopravným prostriedkom. Bezpečnostné opatrenia na letiskách sú veľmi prísne a môžu spôsobiť, že cestovanie je pre niektorých ľudí nadmieru stresujúce. Obzvlášť pre tých, ktorí môžu potrebovať ďalšiu pomoc.

Aby letiskový personál rozpoznal cestujúcich so skrytými potrebami, ktorí by mohli potrebovať pomoc, rozšírilo sa vo svete nosenie šnúrky so slnečnicami. Čo sa za týmto symbolom ukrýva?

Príbeh matky dieťaťa so skrytým postihnutím

Matka dieťaťa, ktoré má skryté postihnutie, prostým gestom zviditeľnila túto situáciu a urobila niečo úžasné nielen pre svoju rodinu. Kim Baker počas cesty na dovolenku do Španielska so svojím synom potrebovala pomoc.

Jej maličký syn trpí autizmom, a tak sa rozhodla nosiť zvláštny symbol, aby informovala personál o zvláštnych potrebách svojho syna alebo o akejkoľvek situácii, ktorá by sa mohla vyskytnúť počas ich letu. Kim si na krk zavesila zelenú šnúrku so slnečnicami a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, aké kedy urobila.

reklama

S touto myšlienkou sa Kim podelila na sociálnej sieti a urobila veľmi dobre. Kontrola na letisku v Malage si všimla, že má okolo krku šnúrku so slnečnicami a sprevádzala ich so špeciálnou pomocou. Nemuseli tak stáť v rade, aby sa dostali cez bežné bezpečnostné procesy. Pre deti s autizmom môže byť neznesiteľné stáť v dlhých radoch. Môžu mať zmyslovú krízu, pretože sa cítia ohromené a táto iniciatíva im umožňuje mať oveľa príjemnejšiu cestu.

Zdroj: hiddendisabilitiesstore.com

Tvorcovia nápadu

Ako však povedala Kim, nejde o žiadnu novinku. Tvorcami tohto nápadu sú zamestnanci letiska London Gatwick, ktorí s tým začali už v roku 2016. Gatwick je druhé najväčšie letisko v Spojenom kráľovstve a lieta krátke aj diaľkové lety point-to-point.

Slnečnice sa stali symbolom podpory rodinných príslušníkov a ľudí so skrytým zdravotným postihnutím, ako je autizmus, poruchy pozornosti, demencia, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, ale aj tých, ktorí pri cestovaní trpia extrémnym strachom.

„Uvedomujeme si, že cestovanie cez rušné letisko môže byť výzvou pre cestujúcich so skrytým zdravotným postihnutím a chceme zabezpečiť, aby sme robili všetko pre to, aby sme privítali všetkých našich cestujúcich a pomohli im.

Dôležitou súčasťou tohto záväzku je zabezpečenie väčšieho porozumenia a povedomia o skrytých zdravotných postihnutiach v rámci letiskovej komunity spolu so zlepšením fyzického prostredia a školením našich zamestnancov tak, aby boli dobre vybavení na rozpoznanie potrieb cestujúcich a vedeli na ne reagovať,“ uvádza generálny riaditeľ Gatwicku Stewart Wingate na webovej stránke letiska.

Letisko Gatwick nielenže zmenilo túto šnúrku na znamenie pre tých, ktorí cestujú. Okrem toho zriadilo zmyslovú miestnosť pre ľudí so skrytým postihnutím. Tam sa môžu cítiť bezpečne a nemusia byť rozptyľovaní, keď sa nachádzajú v neznámom prostredí, ako je letisko. V súčasnosti už čoraz viac letísk úspešne prijíma myšlienku slnečnicovej šnúrky.

Zviditeľnenie a výzva k empatii

Teraz je zelená šnúrka so slnečnicami symbolom, ktorý sa používa nielen na letiskách, ale aj v supermarketoch či na železničných staniciach s cieľom upozorniť zamestnancov na každú možnú potrebu. Kim hovorí, že špeciálne zaobchádzanie nevyhnutne nevyžadujú, ale iba hľadajú trochu porozumenia a empatie pre tých, ktorí majú nie na prvý pohľad zrejmé postihnutie.

S cieľom poskytnúť podporu pre rodičov a príbuzných osoby so zdravotným postihnutím je možné tieto šnúrky na krk zakúpiť napríklad prostredníctvom Hidden Disabilities Store.

Reakcie zamestnancov leteckých spoločností na túto iniciatívu sú veľmi pozitívne a cestujúci v nich našli skutočnú podporu. V prípade úspechu by sa tento symbol mohol prijať v celej dopravnej sieti krajín alebo v iných odvetviach, v ktorých môžu cestujúci so skrytým zdravotným postihnutím využívať dodatočnú podporu.

Zdroj: hiddendisabilitiesstore.com 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: topdesat.sk, mediacentre.gatwickairport.com
Zdieľať na Facebooku