18.10.2021, meniny má
14. októbra 2021

Prinášame vám návod, ako sa zaregistrovať na tretiu dávku vakcíny. Je dobrovoľná a určená pre rizikové skupiny pacientov

Prinášame vám návod, ako sa zaregistrovať na tretiu dávku vakcíny. Je dobrovoľná a určená pre rizikové skupiny pacientov
Zdroj: unsplash.com
reklama

Oznámenie Ministerstva zdravotníctva SR o spustení tretej dávky očkovacej vakcíny rozprúdilo ostrú verejnú diskusiu. Ďalšia dávka je však dobrovoľná a určená len pre rizikových pacientov s oslabenou imunitou. Očkovanie je možné aj bez registrácie, no štát predsa len odporúča vyplniť formulár na webe.

Zaregistrovať sa môžete už teraz na vakcinacia.nczisk.sk. Prinášame vám podrobný návod na registráciu a zoznam osôb, pre ktoré je vakcinácia treťou dávkou určená.

Návod na registráciu

Registrácia je určená pre osoby, ktorým Národné centrum zdravotníckych informácií odošle SMS správu. V nej im bude priradený PIN kód, ktorý využijú na dokončenie registrácie. Pacientov vyberajú na základe ich diagnóz a zoznamov zdravotných poisťovní.

Treba upozorniť, že štát odporúča očkovanie treťou dávkou až po konzultácii s vaším ošetrujúcim lekárom. Vakcínu je možné podať najskôr štyri týždne po druhej dávke.

Zdroj: vakcinacia.nczisk.sk

Termín vám bude pridelený po zadaní osobného identifikátora (rodné číslo) a PIN kódu z prvej registrácie. Na výber máte z vakcín Moderna alebo Pzifer aj v prípade, ak ste boli očkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca. Zo skupiny mRNA vakcín si vyberajú aj ľudia očkovaní jednodávkovou vakcínou.

Tretie dávky sa podávajú aj zdravotníckym pracovníkom v nemocniciach a klientom zariadení sociálnych služieb.

„Nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny,“ ozrejmila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre TASR.

Tretiu dávku je možné podať aj bez registrácie

Ak SMS správu s PIN kódom nedostanete, môžete navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Podľa rezortu zdravotníctva vám po zhodnotení zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním sa následne bez registrácie dostavíte do vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu COVID-19.

Zdroj: pixabay.com

Pre koho je určená?

Kompletný zoznam priniesol portál aktuality.sk. Tretia dávka je určená pre pacientov:

  • na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít,
  • po transplantácii orgánov užívajúcich lieky na oslabenie imunitného systému,
  • po transplantácii kmeňových buniek v posledných dvoch rokoch,
  • užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (napríklad chemoterapia, reumatologické a iné imunitne podmienené ochorenia liečené imunosupresívnou liečbou s alebo bez systémových kortikoidov),
  • so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou – podľa zváženia ošetrujúceho klinického imunológa a v závislosti od charakteru ochorenia,
  • s primárnou alebo sekundárnou aspléniou,
  • s chronickým renálnym zlyhávaním,
  • s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou,
  • na liečbe vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, zive.aktuality.sk, vakcinacia.nczisk.sk, teraz.sk
Zdieľať na Facebooku