22.10.2020, meniny má
15. októbra 2020

Rieka Váh sa v Seredi po daždivých dňoch vyliala z koryta. Hrozí nejaké nebezpečenstvo občanom?

reklama

Spočiatku bola jeseň slnečná a suchá. No po krásnom a teplom lete a ešte krajších jesenných dňoch nás schladili posledné daždivé dni. Tie priniesli poriadnu nádielku zrážok, ktorá robí problémy po celom Slovensku už pár dní.

Veľké množstvo zrážok zapríčinilo okrem iných slovenských riek aj výrazne zvýšenie hladiny rieky Váh. Voda sa z koryta na niektorých miestach už vylieva. Seredčanom však nehrozí žiadne nebezpečenstvo a nemusia sa báť o svoje zdravie či majetok.

Váh je kráľom mŕtvych ramien

Váh pretekajúci aj cez naše mesto je najdlhšou slovenskou riekou, tečúcou od Tatier smerom na západ, kde sa neskôr stáča na juh a smeruje ku Komárnu, kde ústi do Dunaja. Počas svojej existencie „vybudoval“ Váh na svojej trase množstvo „mŕtvych ramien“, prítokov, odtokov, formoval rôzne korytá a nádherné prírodné úkazy. Nánosmi štrku a piesku vznikali rôzne ostrovčeky a záplavami táto mohutná rieka formovala lužné lesy vo svojom okolí.

Aj vďaka mŕtvym ramenám ukrytým v lužných lesoch sa Váh má kam „odpratať“ pri zvýšených hladinách a vyliať sa najprv do nich. Ak sú však dažde dlhotrvajúce, Váh sa začína vylievať z koryta aj na iných miestach bližších k ľudským obydliam.

Zdroj: Seredsity.sk

Nebezpečenstvo však nehrozí

Mesto Sereď oznamuje obyvateľom mesta, že je prechodne výrazne zvýšená hladina vodného toku rieky Váh. Hrozí aj vyliatie vody z koryta vodného toku alebo sa na niektorých miestach už voda z koryta vodného toku vylieva.

Bezprostredné ohrozenie obyvateľstva mesta Sereď však nehrozí. Podľa informácií je prietok vody na úrovni I. stupňa povodňovej aktivity, ale ho nedosahuje. Tento stav nastal, samozrejme, po daždivom počasí a následnom regulovaní vodného toku rieky Váh.

Vyšli sme za vás von

Ani vysoká hladina Váhu a studené počasie nám v redakcii nezabránili ísť sa na našu rieku pozrieť a zdokumentovať pre vás súčasný stav. A vy si tak môžete pozrieť aktuálne fotografie v pohodlí domova.

Ak by ste sa aj sami chceli ísť pozrieť na nezvyčajne zvýšenú vodnú hladinu, tak určite choďte. Je to zážitok, len vás prosíme, dávajte si veľký pozor.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Mesto Sereď
Zdieľať na Facebooku